moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Olimp gotowy na igrzyska!

Sprawdzą każde pomieszczenie i każdy zakamarek – operacja zabezpieczania igrzysk olimpijskich w Paryżu już się rozpoczęła. Wyszkolone do poszukiwania materiałów wybuchowych psy Wojska Polskiego oraz ich przewodnicy rozpoczęli właśnie przeszukiwania wioski olimpijskiej. Polacy pomagają francuskim służbom i armii.

Polski Kontyngent Wojskowy „Olimp” od kilku dni jest już we Francji, dowodzi nim Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. PKW tworzy dwudziestu żołnierzy, a ośmiu z nich to przewodnicy psów wraz z czworonożnymi podopiecznymi. W kraju służą w 2 Pułku Saperów w Kazuniu i w Żandarmerii Wojskowej. Polska wysłała do Francji jeden z największych kontyngentów wystawionych przez kraje NATO do zabezpieczania igrzysk olimpijskich. – Naszym głównym zadaniem jest sprawdzanie obiektów m.in. wioski olimpijskiej pod kątem zagrożenia materiałami wybuchowymi – mówi ppłk Damian Zalewski, dowódca PKW Olimp, oficer Dowództwa Generalnego RSZ. Polacy będą służyć w międzynarodowych zespołach, m.in. z francuskimi przewodnikami psów oraz saperami, także z Legii Cudzoziemskiej. Będą zabezpieczać infrastrukturę i doradzać w działaniach antyterrorystycznych.

Polscy przewodnicy swoją pracę zaczęli wczoraj, na trzy tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk. Wcześniej psy przeszły certyfikację, a ich umiejętności oceniali francuscy specjaliści. – Psy musiały odnaleźć pojemniki z próbkami materiałów wybuchowych. Poradziły sobie znakomicie i zostały ocenione bardzo wysoko – mówi ppłk Zalewski. – Za każde dobrze wykonane zadanie przewodnik nagradza psa przysmakiem albo chwilą zabawy. Musimy pamiętać, że ta ważna dla wszystkich praca, którą wykonują zwierzaki, dla nich jest wciąż… zabawą – dodaje oficer. Przewodnicy przechodzili sprawdzian certyfikujący jeszcze w Polsce. Żołnierze musieli wykazać się m.in. znajomością zachowań psów, ale też procedur, według których działają psi przewodnicy w całym NATO.

REKLAMA

Żołnierze PKW Olimp będą sprawdzać budynki wioski olimpijskiej, w której na czas igrzysk zamieszkają sportowcy z całego świata. – Sprawdzone zostanie każde, nawet najmniejsze pomieszczenie – mówi ppłk Damian Zalewski. – Obecnie wioska jest zupełnie pusta, co daje nam spory komfort pracy, bo możemy spokojnie wszędzie wejść. Gdy zakończymy działania, budynki zostaną zamknięte aż do przyjazdu sportowców – dodaje oficer.

Jeśli pies wykryje cokolwiek niepokojącego, wezwani zostaną francuscy saperzy, którzy zdecydują o dalszym postępowaniu.

Praca psów jest bardzo specyficzna, dlatego nikt nie jest dziś w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu potrwa sprawdzanie budynków. – Bardzo ważna podczas wykonywania zadań z psami jest ich kondycja, muszą one być wypoczęte i wyciszone – mówi ppłk Zalewski. – A i tak po kilkunastu minutach działania, pies musi odpocząć zanim ponownie zostanie skierowany do pracy – wyjaśnia oficer. Dodaje, że psy mogą także zwyczajnie znudzić się i wówczas nie będą chciały pracować. – Dlatego spodziewamy się, że czekają nas długotrwałe i monotonne działania, ale wszystko po to, by sportowcy mogli bezpiecznie brać udział w rywalizacji i zdobywać medale – mówi oficer.

Wszyscy żołnierze PKW Olimp trzymają kciuki zwłaszcza za polskich zawodników, którzy na co dzień służą w armii. – Liczymy na to, że zdobędą jak najwięcej medali! – mówi ppłk Damian Zalewski.

Polacy będą prowadzić misję w ramach PKW Olimp nie tylko podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, lecz także w czasie Paraolimpiady, która rozpocznie się 28 sierpnia, a zakończy 8 września.

Polacy nie po raz pierwszy będą pomagali organizatorom igrzysk olimpijskich. W 2004 roku rząd Grecji, w związku z zagrożeniem terrorystycznym, poprosił NATO o pomoc w zabezpieczeniu igrzysk w Atenach. W odpowiedzi Sojusz rozpoczął operację „Distinguished Games”. Udział w niej wziął również polski kontyngent wojskowy: 52 żołnierzy z 5 Tarnogórskiego Batalionu Chemicznego i 10 Brygady Logistycznej z Opola.

Igrzyska we Francji rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia 2024. Zawody zaplanowano na 35 obiektach w 18 miastach. Większość konkurencji zostanie rozegrana w Paryżu i ośmiu miejscowościach aglomeracji paryskiej. Francuski rząd szacuje, że w Paryżu pojawi się nawet 10 mln kibiców, o których bezpieczeństwo musi zadbać. Już teraz w całej Francji ogłoszony został najwyższy stopień zagrożenia terroryzmem, który oznacza wysokie ryzyko zagrożenia zamachami. Wszystkie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


RBN przed szczytem NATO
 
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Prezydent Zełenski w Warszawie
The Suwałki Gap in the Game
Walka – tak, ale tylko polityczna
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Operacja borelioza”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Na ratunek… komandos
Olimp gotowy na igrzyska!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Pancerny sznyt
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Czujemy się tu jak w rodzinie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – sporty walki
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Z parlamentu do wojska
Jaki będzie czołg przyszłości?
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Oczy na Kijów
Lato pod wodą
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polsko-litewskie konsultacje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpital u „Troski”
Wracajcie z medalami!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Roczny dyżur spadochroniarzy
Spadochroniarze na warcie w UE
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Formoza. Za kulisami
Pancerniacy trenują cywilów
International Test
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoskie Eurofightery na polskim niebie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO