moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne

Drużyna Invictus Games ostro trenuje przed startem w igrzyskach, które w lutym 2025 roku odbędą się w Kanadzie. W Mrągowie zawodnicy na nartorolkach przygotowywali się do zimowych konkurencji biegowych. Choć wielu z nich nie ma doświadczenia w sportach zimowych, to zapału podczas treningów im nie brakuje.

Podczas zgrupowania w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo polska reprezentacja na Invictus Games Vancouver Whistler 2025 ćwiczyła pod okiem profesjonalnych trenerów. Zawodnicy przygotowywali się do igrzysk w sportach zimowych, w których wystartują po raz pierwszy. Na poprzednim zgrupowaniu trenowali na stokach w Białce Tatrzańskiej, w Mrągowie ćwiczyli konkurencje halowe, a do biegów narciarskich przygotowywali się jeżdżąc po mazurskich drogach na nartorolkach. – Widzę, że zawodnicy są pozytywnie nastawieni do treningów, nawet jeśli nie uprawiali dotychczas sportów zimowych i po raz pierwszy próbują swoich sił na przykład w biegach narciarskich – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik polskiej reprezentacji sportowej IG.

 

REKLAMA

Organizatorem igrzysk dla żołnierzy rannych i poszkodowanych podczas misji jest fundacja Invictus Games założona przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej księcia Harry`ego. Na zawody zaprasza ona ponad 500 zawodników z 20 krajów, razem z rodzinami i przyjaciółmi. W Kanadzie weterani będą rywalizować w sportach zimowych: narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym, biathlonie (bieg narciarski połączony ze strzelaniem), skeletonie (zjazd na sankach głową w dół w kierunku jazdy) i curlingu na wózkach. Będzie także wioślarstwo halowe, piłka siatkowa na siedząco, pływanie, rugby i koszykówka na wózkach inwalidzkich.

St. chor. sztab. Dariusz Gaweł z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu wystartuje w igrzyskach por raz pierwszy. Żołnierz podczas II zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie stracił częściowo słuch. Udział w Invictus Games traktuje jako przygodę, a także okazję do sprawdzenia swojej nie najgorszej kondycji sportowej – weteran bowiem dużo biega, dwa razy m.in. ukończył maraton. W Vancouver i Whistler także będzie biegł, tyle że na dystansie 1500 m, i na nartach. – Po powrocie ze zgrupowania będę ćwiczył na nartorolkach na terenie wokół jednostki – zapowiada podoficer. Wystartuje także w skeletonie i curlingu na wózkach oraz w piłce siatkowej na siedząco. Jak podkreśla, w tej ostatniej dyscyplinie najtrudniejsze jest przemieszczanie się po boisku, bo według zasad zawodnik nie może oderwać pośladków od podłogi. Szczególnie interesuje go też skeleton. – W dzieciństwie zjeżdżałem na sankach z małej górki. Tymczasem słyszałem, że na profesjonalnym torze można rozpędzić się do 100 km/godz., więc adrenalina murowana – dodaje.Udział w zawodach to wyzwanie dla sierż. Piotra Leśniaka z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21 BSP. Na co dzień żołnierz jeździ na rowerze i gra w piłkę nożną. Natomiast na Invictus Games wystartuje w dyscyplinach, w których nie ma doświadczenia: biegach narciarskich, wioślarstwie halowym i w piłce siatkowej na siedząco. – Podczas ćwiczeń naszego batalionu w górach przemieszczamy się na nartach, ale to co innego, ponieważ raczej chodzimy niż biegamy – tłumaczy sierżant. Po powrocie do domu zamierza jeździć na nartorolkach po ścieżkach rowerowych wzdłuż Wisłoka, a na ergometrze trenować w domu. Musi tylko jeszcze poprawić technikę wiosłowania. – Ppłk Michał Kędra, dowódca 1 batalionu zezwolił mi na codzienne dwugodzinne ćwiczenia w jednostce z trenerem. Robimy trening ogólnorozwojowy albo siłowy dla poprawienia kondycji – dodaje podoficer.

Trenerem drużyny piłki siatkowej na siedząco jest sierż. Dariusz Cegiełka, który na zawodach IG w Hadze (2022) i Düsseldorfie (2023) zdobył w tej dyscyplinie wraz z drużyną złoty medal. Jako jeden z najlepszych rozgrywających został powołany do kadry narodowej. Przed nim trudne zadanie, bo żaden z zawodników, którzy wystąpią w Kanadzie, nie grał w piłkę siatkową na siedząco, a poprzeczka została zawieszona wysoko. – Zaczęliśmy od podstaw: jak przemieszczać się po boisku oraz jak odbijać piłkę – tłumaczy podoficer. Jak mówi, już po kilku dniach zauważył postępy podopiecznych.

Czas na przygotowania zawodnicy mają do lutego 2025 roku, wtedy w Vancouver i Whistler w Kanadzie odbędzie się siódma edycja Invictus Games. Dotychczas zawody rozegrano w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017), Sydney (2018) – gdzie zadebiutowała polska drużyna, Hadze (2022) oraz Düsseldorfie (2023). Kolejne zgrupowanie zawodników przed przyszłorocznymi igrzyskami odbędzie się we wrześniu. Koordynatorem przygotowań i udziału w igrzyskach polskiej reprezentacji sportowej jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem strategicznym Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Zełenski w Warszawie
 
Roczny dyżur spadochroniarzy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Polsko-litewskie konsultacje
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Operacja borelioza”
The Suwałki Gap in the Game
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Pancerniacy trenują cywilów
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Czujemy się tu jak w rodzinie
„Armia mistrzów” – sporty walki
Nie wierzę panu, mister Karski!
Na ratunek… komandos
Za zdrowie utracone na służbie
Lato pod wodą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Jaki będzie czołg przyszłości?
International Test
Z parlamentu do wojska
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Formoza. Za kulisami
Pancerny sznyt
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Oczy na Kijów
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szpital u „Troski”
Spadochroniarze na warcie w UE
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Olimp gotowy na igrzyska!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Wracajcie z medalami!
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jak usprawnić działania służb na granicy
Feniks – następca Mangusty?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO