moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne

Drużyna Invictus Games ostro trenuje przed startem w igrzyskach, które w lutym 2025 roku odbędą się w Kanadzie. W Mrągowie zawodnicy na nartorolkach przygotowywali się do zimowych konkurencji biegowych. Choć wielu z nich nie ma doświadczenia w sportach zimowych, to zapału podczas treningów im nie brakuje.

Podczas zgrupowania w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo polska reprezentacja na Invictus Games Vancouver Whistler 2025 ćwiczyła pod okiem profesjonalnych trenerów. Zawodnicy przygotowywali się do igrzysk w sportach zimowych, w których wystartują po raz pierwszy. Na poprzednim zgrupowaniu trenowali na stokach w Białce Tatrzańskiej, w Mrągowie ćwiczyli konkurencje halowe, a do biegów narciarskich przygotowywali się jeżdżąc po mazurskich drogach na nartorolkach. – Widzę, że zawodnicy są pozytywnie nastawieni do treningów, nawet jeśli nie uprawiali dotychczas sportów zimowych i po raz pierwszy próbują swoich sił na przykład w biegach narciarskich – mówi Mariusz Pogonowski, kierownik polskiej reprezentacji sportowej IG.

 

Organizatorem igrzysk dla żołnierzy rannych i poszkodowanych podczas misji jest fundacja Invictus Games założona przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej księcia Harry`ego. Na zawody zaprasza ona ponad 500 zawodników z 20 krajów, razem z rodzinami i przyjaciółmi. W Kanadzie weterani będą rywalizować w sportach zimowych: narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym, biathlonie (bieg narciarski połączony ze strzelaniem), skeletonie (zjazd na sankach głową w dół w kierunku jazdy) i curlingu na wózkach. Będzie także wioślarstwo halowe, piłka siatkowa na siedząco, pływanie, rugby i koszykówka na wózkach inwalidzkich.

St. chor. sztab. Dariusz Gaweł z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu wystartuje w igrzyskach por raz pierwszy. Żołnierz podczas II zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie stracił częściowo słuch. Udział w Invictus Games traktuje jako przygodę, a także okazję do sprawdzenia swojej nie najgorszej kondycji sportowej – weteran bowiem dużo biega, dwa razy m.in. ukończył maraton. W Vancouver i Whistler także będzie biegł, tyle że na dystansie 1500 m, i na nartach. – Po powrocie ze zgrupowania będę ćwiczył na nartorolkach na terenie wokół jednostki – zapowiada podoficer. Wystartuje także w skeletonie i curlingu na wózkach oraz w piłce siatkowej na siedząco. Jak podkreśla, w tej ostatniej dyscyplinie najtrudniejsze jest przemieszczanie się po boisku, bo według zasad zawodnik nie może oderwać pośladków od podłogi. Szczególnie interesuje go też skeleton. – W dzieciństwie zjeżdżałem na sankach z małej górki. Tymczasem słyszałem, że na profesjonalnym torze można rozpędzić się do 100 km/godz., więc adrenalina murowana – dodaje.



Udział w zawodach to wyzwanie dla sierż. Piotra Leśniaka z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21 BSP. Na co dzień żołnierz jeździ na rowerze i gra w piłkę nożną. Natomiast na Invictus Games wystartuje w dyscyplinach, w których nie ma doświadczenia: biegach narciarskich, wioślarstwie halowym i w piłce siatkowej na siedząco. – Podczas ćwiczeń naszego batalionu w górach przemieszczamy się na nartach, ale to co innego, ponieważ raczej chodzimy niż biegamy – tłumaczy sierżant. Po powrocie do domu zamierza jeździć na nartorolkach po ścieżkach rowerowych wzdłuż Wisłoka, a na ergometrze trenować w domu. Musi tylko jeszcze poprawić technikę wiosłowania. – Ppłk Michał Kędra, dowódca 1 batalionu zezwolił mi na codzienne dwugodzinne ćwiczenia w jednostce z trenerem. Robimy trening ogólnorozwojowy albo siłowy dla poprawienia kondycji – dodaje podoficer.

Trenerem drużyny piłki siatkowej na siedząco jest sierż. Dariusz Cegiełka, który na zawodach IG w Hadze (2022) i Düsseldorfie (2023) zdobył w tej dyscyplinie wraz z drużyną złoty medal. Jako jeden z najlepszych rozgrywających został powołany do kadry narodowej. Przed nim trudne zadanie, bo żaden z zawodników, którzy wystąpią w Kanadzie, nie grał w piłkę siatkową na siedząco, a poprzeczka została zawieszona wysoko. – Zaczęliśmy od podstaw: jak przemieszczać się po boisku oraz jak odbijać piłkę – tłumaczy podoficer. Jak mówi, już po kilku dniach zauważył postępy podopiecznych.

Czas na przygotowania zawodnicy mają do lutego 2025 roku, wtedy w Vancouver i Whistler w Kanadzie odbędzie się siódma edycja Invictus Games. Dotychczas zawody rozegrano w Londynie (2014), Orlando (2016), Toronto (2017), Sydney (2018) – gdzie zadebiutowała polska drużyna, Hadze (2022) oraz Düsseldorfie (2023). Kolejne zgrupowanie zawodników przed przyszłorocznymi igrzyskami odbędzie się we wrześniu. Koordynatorem przygotowań i udziału w igrzyskach polskiej reprezentacji sportowej jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a partnerem strategicznym Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
NATO coraz silniejsze
Ratunek pod ostrzałem
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Centrum wsparcia dla AH-64E
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nie tylko błękitne berety
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Francuska tarcza dla NATO
MON pomoże uczcić ofiary UPA
A może studia na WAT?
Francuski most na Odrze
Apache’e kontra drony
Polski sukces w Duńskim Marszu
Piekło „Pługa”
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
GROM pod nowym dowództwem
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Polsko-estoński sojusz
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Testy autonomicznego Black Hawka
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Szkoła pilotów FPV
Od wirówki do lotu Gripenem
Czas nadziei, czas pokoju
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Patrol z Syriusza
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Odnaleźć zaginionych
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Pierwsze oderwanie od ziemi
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Polska buduje przewagę w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Ratunek na szczycie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Ślązak” w warsztacie
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Wypadek w PKW UNIFIL
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
PKW Irak ewakuowany
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Historyczny triumf terytorialsa
AWL stawia na rozbudowę
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO