moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

By Polska była bezpieczna

Tarcza Wschód, dobrze wyszkolona i wyposażona armia, wzmacnianie przemysłu zbrojeniowego i aktywność w międzynarodowych sojuszach. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w Sejmie informację o stanie bezpieczeństwa Polski i planach zwiększenia zdolności obronnych kraju. Szef MON-u zapowiedział też dalsze wsparcie militarne Ukrainy.

– W obliczu największych zagrożeń od zakończenia II wojny światowej bezpieczeństwo Polski jest największym wyzwaniem dla rządu Donalda Tuska – mówił wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, który w Sejmie przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwa Polski. Przemówienia szefa MON-u wysłuchali nie tylko posłowie, lecz także prezydent Andrzej Duda, dowódcy wojskowi i przedstawiciele NATO oraz Unii Europejskiej. – Od wieków niezmiennie największe zagrożenie dla Polski idzie z tego samego kierunku, idzie ze Wschodu. To zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej, Białorusi i agentury rosyjskiej. To zagrożenie nie tylko militarne, lecz także cywilizacyjne – mówił Kosiniak-Kamysz. Wicepremier dodał, że każdego dnia w państwach zachodnich dochodzi do ataków hybrydowych, a służby mundurowe mają do czynienia z aktami dywersji, sabotażu i cyberataków. – Stanie na straży bezpieczeństwa Polski to nasze zobowiązanie konstytucyjne, ale też indywidualne – zapewniał.

Szef MON-u przyznał, że wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania wschodniej granicy Polski. – W tym roku podjęto już 14 tysięcy takich prób. W porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o 46 procent. – podał Kosiniak-Kamysz. Według informacji przedstawionych przez wicepremiera w rejonie granicy służy 5,5 tys. żołnierzy, a MON przekazało na rozwój Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie rekordową sumę 850 mln zł (w ubiegłym roku 500 mln zł). – Jesteśmy gotowi zwiększyć obecność wojska na granicy – zapowiedział minister obrony. W planach resortu jest modernizacja wybudowanej za rządów PiS zapory, ale nie tylko. – Zapora, nawet najnowocześniejsza, nie jest w stanie nas obronić, dlatego konieczne jest przygotowanie narodowego planu obronności i odstraszania nazwanego Tarcza Wschód – oświadczył Kosiniak-Kamysz. Chodzi o projekt budowy kompleksowych umocnień na 400-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią i Federacją Rosyjską. W ramach projektu na granice trafi nowoczesny sprzęt, m.in. drony rozpoznawcze, pojazdy wojskowe, ale również nowoczesne technologie służące np. do monitoringu.

REKLAMA

Wicepremier przypomniał, że w tym roku wydatki na obronność osiągnęły najwyższy od 1989 roku poziom, bo 4 proc. PKB. – Zwiększyliśmy nakłady finansowe na obronność do 118 mld zł z budżetu państwa, a łącznie z Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych, który będzie kontynuowany i rozwijany, to 159 mld zł – zaznaczył szef MON-u.

Priorytetem rządu jest zbudowanie armii licznej, dobrze wyszkolonej i wyposażonej w możliwie najlepszy sprzęt. Wicepremier poinformował, że tylko w tym roku do służby w wojsku zgłosiło się rekordowo dużo osób – aż dziewięć tysięcy. W sumie mamy 198 tys. żołnierzy, przy czym 140 tys. to żołnierze zawodowi. – Zainteresowanie służbą w wojsku jest ogromne. Polska nie ma z tym problemów – mówił.

Od 1 lipca zaczną działać nowe oddziały regionalne ABW oraz dodatkowe inspektoraty Służby Kontrwywiadu Wojskowego (prawdopodobnie będą ulokowane m.in. w Olsztynie, Rzeszowie i Wrocławiu). W przyszłym miesiącu powstanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (w ramach tej struktury działalność rozpocznie Centrum Operacji Satelitarnych). Niedługo zostanie także otwarte Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Wśród nowych struktur Kosiniak-Kamysz wymienił jeszcze Dowództwo Transformacji oraz wojska medyczne i dronowe. Zapowiedział też rozwój cyberwojsk.

Szef MON-u przekonywał, że „państwa nie buduje się na rok, ale na tysiąclecia, nie buduje się dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń”, dlatego potrzebna jest współpraca wszystkich sił politycznych, rządu, prezydenta i samorządów. Zaznaczył, że obecny rząd kontynuuje politykę obronną poprzedników w tych obszarach, które realnie wzmacniały bezpieczeństwo kraju. – Nie zrywamy zawartych wcześniej kontraktów tylko dla zasady odróżniania się od poprzedników – mówił Kosiniak-Kamysz. Nie omieszkał jednak wytknąć błędów gabinetowi Mateusza Morawickiego, do których zaliczył m.in. opóźnienia w zamawianiu sprzętu wojskowego, brak dokumentów strategicznych oraz niewystarczającą współpracę międzynarodową.

Kosiniak-Kamysz wskazał, że obecny rząd podpisał już 40 kontraktów zbrojeniowych (o wartości 50 mld zł), przy czym 23 to umowy zawarte z krajowymi zakładami (na sumę 18,5 mld zł). Przypomniał, że MON chce, by połowa zamówień dla wojska trafiała do polskich spółek lub zagranicznych firm, ale mających zakłady produkcyjne na terenie Polski. Poinformował także, że do końca 2024 roku Agencja Uzbrojenia podpisze łącznie 150 umów zbrojeniowych. Kosiniak-Kamysz, gdy mówił o długofalowych zakupach, wymienił m.in. planowane umowy na dostawę śmigłowców Apache czy pociski JASSM-ER (o zasięgu około tysiąca kilometrów). Przypomniał, że sejmowa Komisja Obrony Narodowej zaakceptowała już projekt MON-u w sprawie kierunków modernizacji sił zbrojnych na lata 2025–2039. Dodał, że w końcowej fazie przygotowań jest także projekt ustawy o obronie cywilnej (za ten dokument odpowiada MSWiA).

Jednym z filarów bezpieczeństwa Polski jest współpraca z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej. Ale rząd chce wspierać również ukraińskie siły zbrojne, które od ponad dwóch lat walczą z rosyjskim agresorem. Kosiniak poinformował, że około 30 proc. żołnierzy ukraińskich przeszkolonych w Europie przeszło szkolenie w Polsce. To w sumie 16 tys. wojskowych.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1716386880
Linia tuska-maginota, wojska dronowe, dowodztwo transformacji, agencja satelitarna to tylko kilka przykladow marnowania duzych pieniedzy, ktore zamiqst wzmacniac nasza obronnosc, tylko pogorsza jej stan. Dla przykladu, US Army wlasnie odrzucilo pomysly z amerykanskiego kongresu dotyczace utwprzenia komponentu wojsko "dronowych" - uznali, ze oslabi to ich zdolnosci wykorzystania dronow, zamiast je wzmocnic. Agencja satelitarna dla paru satelitow jaki ekiedys tam bedziemy miec, to tylko tworzenie cieplych posad dla kolesiow. O budowaniu sieci zapor przeciwpancernych na wschodzie nawet nie bede wspominal. Dlaczego rzekomi eksperci nie probuja krytykowac idiotycznych pomyslow, tylko rezonuja?
85-FD-57-96
~Luke
1716386220
A gdzie samoloty przewagi w powietrzu, gdzie tanlowce, gdzie Orka?
62-A8-3C-0C

Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
 
Sztandar dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Jak rozbito więzienie w Końskich
„Pierwsza Drużyna” na start
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Trzy miecze pokoju
Dzień, który zmienił bieg wojny
AWACS-y dostarczone
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
„Osiodłać krowę”
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Podróż w ciemność
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Latający radar
„Czarownice” nad Londynem
Policjanci szkolą wojsko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Więcej niż szkolenie TCCC
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ratownicy na medal
Gortat Team vs drużyna NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Pokazali swoją siłę
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Equipment Tailored to the Needs
Inwestycja potrzebna jak tlen
Wyrwali się z niemieckiego kotła
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
NATO on Northern Track
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Terroryści na lotnisku
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Plan na szczyt
AW149 wkrótce „made in Poland”
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Kremlowska wirtualna korekta
Przesmyk w grze
„Baltops” – moc na Bałtyku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Zaprojektuj mural o powstaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO