moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mobilne dowodzenie

Agencja Uzbrojenia ogłosiła przetarg na dostawę kolejnej transzy Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia, czyli zainstalowanych na ciężarówkach specjalistycznych kontenerów dowódczo-sztabowych. Firmy zainteresowane kontraktem w tej sprawie mają czas do 17 czerwca, aby zgłosić chęć wzięcia udziału w przetargu.

Jeszcze kilkanaście lat temu wojsko do budowy polowych stanowisk dowodzenia używało specjalistycznych namiotów. Choć były one tanie, łatwe w transporcie i szybkie do rozstawienia, to miały zasadnicze wady. Przede wszystkim nie chroniły balistycznie pracujących w nich żołnierzy, ale też nie zapewniały komfortu pracy np. w niskich i wysokich temperaturach. Doświadczenia z misji w Iraku i Afganistanie sprawiły, że wojsko sukcesywnie zastępuje namioty specjalistycznymi kontenerami.

Kilka dni temu Agencja Uzbrojenia ogłosiła przetarg na zakup kolejnej transzy Mobilnych Modułów Stanowisk Dowodzenia, czyli zainstalowanych na ciężarówkach Jelcza specjalistycznych kontenerów dowódczo-sztabowych. Firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku tego rozwiązania mogą do 17 czerwca zgłosić do Agencji Uzbrojenia chęć udziału w przetargu.

Czego szuka wojsko?

W odróżnieniu od MMSD, które wojsko otrzymywało do tej pory, nowe mają być kupowane jako zestawy: mały, średni i duży, przy czym każdy z nich będzie się składał z różnej liczby specjalistycznych kontenerów (od dowódczo-sztabowych, poprzez sale konferencyjne i pomieszczenia socjalne, aż po aparatownie, kablownie oraz stację zasilania).

Zmieniła się również wielkość kontenerów wykorzystywanych do budowy MMSD. Zamiast 15-stopowych, jak do tej pory, mają to być rozwiązania 20-stopowe. Dodatkowo MMSD przeznaczone do pracy dowódczo-sztabowej muszą zostać wyposażone w system umożliwiający ich poszerzenie i tym samym zwiększenie liczby żołnierzy, którzy mogą w nich pracować.

Kolejny zakup

Pierwszą umowę na zakup MMSD Inspektorat Uzbrojenia podpisał w 2017 roku, a zlecenie dostawy 160 MMSD (w latach 2017–2021) zdobyło konsorcjum w składzie: Zamet-Głowno i Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) z Krakowa.

Drugi kontrakt z tym samym konsorcjum Agencja Uzbrojenia (która od 1 stycznia 2022 roku zastąpiła Inspektorat Uzbrojenia) podpisała w czerwcu 2022 roku. Umowa przewiduje, że do końca 2027 roku do wojska trafi 236 MMSD.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WZŁ 1

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1716387240
"Pierwszą umowę na zakup MMSD Inspektorat Uzbrojenia podpisał w 2017 roku" Nie jest to prawda - pierwsza umowa na MMSD byla gdzies w okolicy 2007 roku. Na MMSD szczebla operacyjnego. W 2017 byla umowa na MMSD o/p.
85-FD-57-96

Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Początek „Ratownika”
Polski „Wiking” dla Danii
Udany start Peruna
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Okręt skrojony na Bałtyk
Gdy ucichnie artyleria
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Wojskowy bus do szczęścia
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Plan na WAM
Militarne Schengen
Obywatele chcą być #wGotowości
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Razem na ratunek
Orka po szwedzku
„Horyzont” przeciw dywersji
Nowe Kraby w Sulechowie
Ogień z Leopardów na Łotwie
Pancerniacy jadą na misję
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Mundurowi z benefitami
Zwalczyć strach, rozwiać mity
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Niebo pod osłoną
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Marynarze podjęli wyzwanie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Komplet medali wojskowych na ringu
The Darker, the Better
Zwrot na Bałtyk
Wojsko na Horyzoncie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
W krainie Świętego Mikołaja
Bojowe Rosomaki dla podhalańczyków
Pociski rakietowe dla Husarzy
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pilica w linii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
AW149 made in Poland
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Cywile zaskoczyli żołnierzy
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Dzień wart stu lat
Krajowa produkcja amunicji
Kapral Bartnik mistrzem świata
Bezzałogowy nurek
Nowe zasady dla kobiet w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO