moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Współpraca przy polskich wersjach południowokoreańskiego sprzętu, transfer technologii do produkcji amunicji, budowa centrum serwisowego dla koreańskiego sprzętu z całej Europy – koncern Hanwha chce zacieśnić współpracę z polską armią i przemysłem obronnym. Plany firmy dotyczą również polskich sił powietrznych i marynarki wojennej.

Południowokoreańska firma Hanwha Aerospace Europe otworzyła swoje biuro w Warszawie. Podczas spotkania prasowego przedstawiciele koncernu w Polsce opowiedzieli o planach Hanwha związanych z Wojskiem Polskim i przemysłem obronnym. – Jeśli chodzi o współpracę i polonizację produktów Hanwha, to mówimy przede wszystkim o kontrakcie zawartym w grudniu zeszłego roku, który zakłada budowę K9PL – mówił Robert Szelenbaum z polskiego oddziału Hanwha Aerospace Europe. – Rozmawiamy o rozwiązaniach, które wpłyną na dalszą unifikację armatohauicy K9 i armatohaubicy Krab. To choćby systemy ostrzegania przed promieniowaniem laserowym produkcji PCO czy wyrzutniki granatów dymnych z Dezametu – wyjaśniał Szelenbaum.

W kolejnych latach Hanwha planuje transfer do Polski technologii dotyczącej amunicji. Know-how ma trafić do podmiotów związanych z Polską Grupą Zbrojeniową, ale również do firm z sektora prywatnego. – Naszą intencją jest stworzenie polskiej produkcji amunicji na bazie transferu technologii wykonanego przez Hanwha – powiedział przedstawiciel firmy. – Zależy nam na tym, aby w przyszłości produkowana przez Polskę amunicja 155 mm mogła zabezpieczać rynki eksportowe w Europie – dodał.

Hanwha chce jeszcze w tym roku zbudować centrum, które odpowiadałoby m.in. za serwisowanie K9 i za części zamienne dla sprzętu. – Dziś jeszcze nie mogę zdradzić lokalizacji, ale będzie się mieścić niedaleko Warszawy – zapowiedział Szelenbaum. Taka baza serwisowa ma być centrum wsparcia i magazynem części zamiennych dla użytkowników z całej Europy, m.in. Norwegii, Estonii czy Finlandii.

Eksperci z Hanwha omówili też program Homar K, który zakłada połączenie koreańskich wyrzutni z polskimi platformami. Obecnie Hanwha dostarcza modele wyrzutni do Huty Stalowa Wola, która integruje je z podwoziami Jelcza. – Myślimy już o tym, co dalej. Naszym pomysłem jest spolonizowanie również modeli wyrzutni. Na ten temat prowadzimy już rozmowy z HSW – mówili przedstawiciele Hanwha.

Firma planuje również stworzenie, we współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Bydgoszcz, centrum serwisowego silników samolotów FA-50. Chce także włączyć polskie ośrodki badawcze w prowadzone przez Koreę Południową prace nad rozwojem technologii lotniczych. Koncern planuje również współpracę z Marynarką Wojenną RP. Chodzi o program „Orka” i zakup okrętu podwodnego KSS-III dla polskiej floty. Szczegółów na razie nie ujawniono.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1712599860
Oczywiście Polska będzie miała z tego wymierne korzyści finansowe? Czy może tylko Korea?
F3-06-65-D7

Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Przygotowani na każdy scenariusz
Koniec bezkarności floty cieni?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Noc na „pasku”
Snowboardzistka i pływacy na medal
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Plan na WAM
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wojsko ma swojego satelitę!
„Burza” nabiera kształtów
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Najdłuższa noc
Combat 56 u terytorialsów
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Kto zostanie Asem Sportu?
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Gala Boksu na Bemowie
The Taste of Military Service
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
MON przejmuje Hutę Częstochowa
W hołdzie poległym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Historyczna „Wisła”
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Pancerniacy jadą na misję
Wojsko z nowym programem rozwoju
Przełomowy czas dla WZL-2
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Polski Rosomak dalej w produkcji
Panczeniści na podium w Hamar
Gdy ucichnie artyleria
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Dzień wart stu lat
Sojusznicza obrona
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niebo pod osłoną
Mundurowi z benefitami
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Odpalili K9 Thunder
Paczka dla bohatera już w drodze!
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Piątka z czwartego wozu
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO