moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko inwestuje w Limanowej

Terytorialsi sprawdzili się w działaniu. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, stanowią także istotną siłę Wojska Polskiego – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Limanowej, gdzie powstają obiekty szkoleniowe dla żołnierzy małopolskich WOT. Budowa kompleksu ma zakończyć się w tym roku, lecz do użytku zostanie oddany w lutym 2025 roku.

Inwestycja, której budowa rozpoczęła się w Limanowej, ma służyć żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W skład kompleksu wejdą budynki: szkoleniowy, administracyjny, koszarowy oraz garaże. – Będzie tu miał siedzibę 114 Batalion Lekkiej Piechoty działający w Limanowej oraz w powiatach: myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim – poinformował wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, który spotkał się z małopolskimi żołnierzami WOT-u. – Terytorialsi będą mieli niezwykłe miejsce do ćwiczeń. Ważne jest także to, że będą się szkolić na miejscu, czyli blisko mieszkańców powiatu limanowskiego, zapewniając im bezpieczeństwo – ocenił. – Żołnierze obrony terytorialnej udowodnili, że są potrzebni mieszkańcom, ale budują także siłę całego Wojska Polskiego.

 

REKLAMA

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Limanowa może się pochwalić bogatą tradycją wojskową. W miejscowości tej działały między innymi organizacje patriotyczno-obronne i związek strzelecki. – Również dzisiaj jest tu dużo młodych osób zainteresowanych służbą terytorialną. Zrobimy wszystko, by mieli gdzie rozwijać się, szkolić i zdobywać umiejętności służące bezpieczeństwu Polski – zapewniał. W 114 Batalionie Lekkiej Piechoty będzie służyć 650 wojskowych (w tym 50 żołnierzy zawodowych).

Realizacja inwestycji w Limanowej jest możliwa dzięki współpracy MON-u z samorządem, który przekazał wojsku grunty – kompleks powstanie na 12 ha. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że budowa ośrodka dla małopolskich terytorialsów zakończy się jeszcze w tym roku, lecz obiekty zostaną oddane do użytku w lutym 2025 roku. Wojsko przeznaczyło na tę inwestycję około 100 mln zł. Szef MON-u zaznaczył, że koszty są duże, lecz priorytetem obecnego rządu jest bezpieczeństwo Polaków. – Wbrew pogłoskom nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski. Mamy rekordowy budżet obronny, który stanowi już ponad 4% PKB, a będzie jeszcze większy – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jedną z najważniejszych spraw dla obecnego kierownictwa MON-u jest zapewnienie żołnierzom właściwego wyposażenia indywidualnego, a więc takiego, które będzie ich chronić. – Aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, żołnierz sam musi być bezpieczny, a to w dużej mierze zależy od wyposażenia indywidualnego – tłumaczył minister obrony. Podkreślał, że nie wystarczy kupić dobry sprzęt, trzeba także dobrze szkolić żołnierzy, by sprawnie obsługiwali nowoczesne uzbrojenie, oraz zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i ochronę, jaką daje właściwe wyposażenie.

Wicepremier poinformował także o tym, że wojska obrony terytorialnej osiągną za kilka miesięcy pełną zdolność do działania, a od sierpnia zwierzchnictwo nad WOT-em przejmie Sztab Generalny WP (obecnie nadzór nad tą formacją sprawuje bezpośrednio minister obrony narodowej). – To było nasze zobowiązanie – podkreślał Kosiniak-Kamysz, ale przyznał, że o takiej możliwości mówi również ustawa o obronie ojczyzny.

O tym, że Polska jest w „najtrudniejszym momencie od zakończenia II wojny”, wicepremier mówił również wczoraj. Podkreślił, że największym zagrożeniem jest odradzające się na wschodzie imperium zła, które uzyskuje duże moce produkcyjne i nie liczy się z życiem ludzkim. Dlatego Polska musi – oprócz kupowania nowoczesnego sprzętu i inwestowania w wyposażenie indywidualne żołnierzy – zwiększyć liczebność armii. Powoływanie nowych jednostek na wschodzie kraju wicepremier zapowiedział podczas wczorajszej wizyty na Podlasiu. Poinformował także, że ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie” będą wspierać funkcjonariuszy Straży Granicznej co najmniej do końca tego roku. – Na wschodzie kraju będziemy budować jednostki i inwestować w gospodarkę. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa – podkreślił minister obrony.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
I zdobyliśmy!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Uwaga, transformacja!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Zapraszamy na Festiwal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO