moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Daleka misja polskich marynarzy

Polska została członkiem Połączonych Sił Marynarki Wojennej CMF – największego na świecie partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Należy do niego ponad 40 państw, które wspólnie zwalczają piractwo i przemyt w Zatoce Perskiej, na morzach Arabskim oraz Czerwonym. Na czele CMF stoją Amerykanie, zaś dowództwo sił mieści się w Bahrajnie.

Marynarze z USCGC Glenn Harris udaremnili przemyt 174 kilogramów heroiny.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością powitania Polski jako członka naszej koalicji. Z pewnością przyniesie to nam liczne korzyści – podkreśla wiceadm. George Wikoff, dowódca CMF. Dodaje, że organizacja niezmiennie wyznacza światowe standardy, jeśli chodzi o współpracę na rzecz bezpieczeństwa morskiego.

Połączone Siły Marynarki Wojennej (Combined Maritime Forces – CMF) to koalicja 41 państw (Polska jest 42.), które wspólnie działają na rzecz swobody żeglugi w Zatoce Perskiej, a także na morzach Arabskim oraz Czerwonym. W jej skład wchodzą m.in. USA, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Indie, Arabia Saudyjska, Jordania czy Kenia. Dodatkowo status krajów partnerskich posiadają Oman, Dżibuti i Sri Lanka. Członkowie nie są związani stałym mandatem politycznym ani wojskowym. W działania CMF mogą angażować się w takim stopniu, jaki im odpowiada. Część państw do udziału w poszczególnych przedsięwzięciach kieruje okręty, inne poprzestają na wydelegowaniu specjalistów. Polska, jak podało w mediach społecznościowych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wyśle do dowództwa CMF dwóch oficerów. To specjaliści od obrony powietrznej i targetingu (działania polegające na wyborze celów, nadaniu im odpowiedniego priorytetu i dopasowaniu do nich środków rażenia). Obaj żołnierze służą na co dzień w gdyńskim Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego. W Bahrajnie będą pełnić funkcję oficerów łącznikowych pomiędzy polską marynarką a CMF.

REKLAMA

Połączone Siły Marynarki Wojennej skupiają się na przeciwdziałaniu przemytowi broni, ludzi czy narkotyków, a także na zwalczaniu piractwa. Za cel stawiają sobie również współpracę z regionalnymi partnerami i promowanie kwestii związanych z prawem żeglugi i bezpieczeństwem morskim. Obszar działania koalicji obejmuje 3,2 mln mil kwadratowych. Na jej czele zawsze stoi amerykański wiceadmirał kierujący 5 Flotą USA i NAVCENT – dowództwem US Navy na rejon Zatoki Perskiej, Omańskiej, Morza Czerwonego i Arabskiego. Jego zastępcą jest oficer Royal Navy w stopniu komodora. W skład CMF wchodzi też pięć grup zadaniowych. CTF 151 zapobiega piractwu, patrolując szlaki żeglugowe w pobliżu Rogu Afryki. Współpracuje przy tym z Siłami Morskimi Unii Europejskiej (EUNAVFOR), a także marynarką wojenną Chin. Za działania grupy odpowiada obecnie Brazylia. CTF 152, dowodzona przez oficera z Arabii Saudyjskiej, strzeże bezpieczeństwa żeglugi na Zatoce Perskiej. Z kolei CTF 153, na której czele stoi oficer US Navy, operuje na Morzu Czerwonym. Do tego dochodzi jeszcze zespół CTF 150 patrolujący strefy u wejścia na Zatokę Perską oraz CTF 154, który skupia się na szkoleniu. „Zaangażowanie Polski w CMF pozwoli na zwiększenie świadomości operacyjnej uczestników partnerstwa oraz usprawni koordynację współdziałania zaangażowanych krajów” – podkreśla w swoim komunikacie Dowództwo Operacyjne RSZ.

Obszar działalności CMF ma dla światowej żeglugi znaczenie strategiczne. Przechodzą przez niego szlaki łączące Azję z Afryką i dalej Europą. Sytuacja jest tam bardzo napięta. W ostatnich latach statki przepływające nieopodal Rogu Afryki były atakowane przez somalijskich piratów. Od kilku miesięcy z kolei żeglugę na Morzu Czerwonym starają się zakłócić bojownicy Huti z Jemenu. Uderzają oni w statki należące do państw postrzeganych jako stronnicy Izraela.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: CMF

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO