moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konstruktorzy bezzałogowców z nagrodami

Ta inicjatywa ma zachęcić do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, a także pokazać potencjał myśli technicznej studentów i doktorantów uczelni wojskowych. W tym roku do konkursu MON-u na opracowanie dronów powietrznych, lądowych lub morskich zgłoszono rekordową liczbę prac. Autorzy najlepszych projektów dostali fundusze – do 50 tys. zł na realizację swoich koncepcji.

Organizowany od kilku lat przez resort obrony konkurs jest skierowany do studentów i doktorantów uczelni wojskowych. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac związanych z technologiami stosowanymi w powietrznych konstrukcjach, jak również w lądowych lub morskich platformach bezzałogowych oraz w stacjach kierowania i kontroli. W tym roku komisja konkursowa rozpatrzyła 59 koncepcji technicznych rozwiązań. – To była rekordowa liczba zgłoszonych projektów – podkreśla gen. bryg. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Ponad połowa zgłoszonych prac została zakwalifikowana do drugiego etapu konkursu, w którym zostali wyłonieni laureaci. – Jestem przekonany, że nagrodzone projekty nie pozostaną tylko symbolami myśli technicznej, lecz znajdą także uznanie i możliwości rozwoju na rzecz sił zbrojnych. Będziemy o to zabiegać – ocenia rektor-komendant WAT.

Młodzi konstruktorzy zgłaszali projekty w czterech kategoriach. Organizatorzy przygotowali nagrody dla autorów najlepszych projektów konstrukcji operacyjno-rozpoznawczej, bojowej, amunicji krążącej oraz wsparcia. Można było zgłaszać demonstrację technologii lub projekt modernizacji istniejącej konstrukcji. Nie mogły to być rozwiązania dostępne komercyjnie, ale można było użyć elementów ogólnodostępnych. Najpierw komisja oceniała koncepcję oraz kosztorys jej wykonania. Autorzy projektów, które zakwalifikowały się do następnego etapu, otrzymali pieniądze na ich realizację – nawet do 50 tys. zł.

W kategorii operacyjno-rozpoznawczych bezzałogowych systemów powietrznych, lądowych lub morskich pierwszą nagrodę otrzymały ex aequo dwa zespoły: z Wojskowej Akademii Technicznej za realizację projektu obserwacyjnego latającego aparatu rozpoznawczego „Polar” oraz z Akademii Marynarki Wojennej za bezzałogowy system morski przeznaczony do pozyskiwania danych środowiskowych o zanieczyszczeniu wody „BSM SCHEDAR”.

W kategorii bojowych BSP/BSL/BSM pierwsza nagroda trafiła do Macieja Kawki z Wojskowej Akademii Technicznej za realizację projektu „Interceptor”. Z kolei w kategorii amunicji krążącej najlepsza okazała się praca zespołu z Wojskowej Akademii Technicznej, który zrealizował projekt bezzałogowego systemu powietrznego amunicji krążącej „HAASTA”. Dwie główne nagrody przyznano w kategorii wsparcia. Otrzymali je młodzi konstruktorzy z Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy opracowali projekt bezzałogowego systemu powietrznego wsparcia „Strongman”, oraz drużyna z Akademii Wojsk Lądowych za realizację projektu koncepcji budowy systemu wykorzystywanego do zdalnego przekazywania wiadomości tekstowych i komunikatorów głosowych z wykorzystaniem BSP „Charon”.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali. – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że jesteście w stanie obudzić w sobie dozę ciekawości świata i aplikacji waszej wiedzy. W wojskach cyberprzestrzeni potrzebujemy ludzi takich jak wy, którzy swoim umysłem i pomysłowością łamią standardy, do których przywykliśmy w wojsku – zwrócił się do laureatów konkursu gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni. Z kolei gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości, że potencjał projektów może być wykorzystywany nie tylko w dziedzinie obronności państwa, lecz także w logistyce, ratownictwie i w wielu innych obszarach. – Wasza innowacyjność może prowadzić do nowoczesnych rozwiązań, które będą miały decydujący wpływ również na rozwój gospodarczy kraju. Chciałbym, aby Polska stała się liderem w rozwoju i wdrażaniu tego typu zaawansowanych technologii – zaznaczył szef Agencji Uzbrojenia.

Piotr Raszewski, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WAT, Marek Kańtoch / AWL

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnicza farsa
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
NATO zwiększy produkcję broni
Podróż w ciemność
Dronowy kierunek przyszłości
Vespa Battle Challenge
Gotowi na zmiany na polu walki
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Wojna hybrydowa trwa
Paliwowy krwiobieg NATO
Wsparcie ma znaczenie
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
PIRX-1 na orbicie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Drony na Legii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
USA znów uderzyły w Iran
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Śmierć w sercu Azji
Pieta Michniowska
Żywią i bronią
Cyfrowa niedyskrecja
Szerszeń z Sochaczewa
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Domek Pilota w LAW otwarty
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
NATO liczy wydatki przed szczytem
Przełomowe porozumienie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Piksele prawdy w morzu fałszu
Zatrzymać drona
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Bez zmian w emeryturach
Bramy armii
Studenci w koszarach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Połączeni na Bałtyku
Sztuka tworzenia kryptonimu
Face to Face
Prezydent RP o szczycie NATO
Polski projekt, światowe znaczenie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Barakudy z Polski
Mundur i bokserskie rękawice
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Integracja F-35 rozpoczęta
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki sukces podchorążych z AMW
Przełomowe zdolności artylerzystów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO