moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Rangery dla Wojska Polskiego

Do wojska trafi kolejna partia samochodów osobowo-terenowych Ford Ranger. Pod koniec października 2 Regionalna Baza Logistyczna podpisała z firmą Glomex MS Polska wartą prawie 115 mln zł umowę na dostawę do końca 2025 roku 324 pojazdów. Kontrakt zawiera prawo opcji – 163 auta jako zamówienie gwarantowane, 161 sztuk jako opcja.

Jeszcze kilka lat temu podstawowym pojazdem osobowo-terenowym Wojska Polskiego były Honkery. Opracowane pod koniec lat osiemdziesiątych i produkowane w Polsce pojazdy są używane nie tylko do transportu żołnierzy, ale również jako wozy specjalistyczne – m.in. dowodzenia i łączności. W ubiegłej dekadzie zapadła decyzja, że Honkery zastąpi nowa konstrukcja o kryptonimie „Mustang”. Po kilku nieudanych próbach wyboru i zakupu (m.in. upadła koncepcja pozyskania terenowych Nissanów), ostatecznie w 2020 roku na następcę Honkera wybrano Forda Rangera XLT.

 

W ramach umowy z 2020 roku wojsko pozyskało ponad sześćset pięćdziesiąt aut w wersji pick-up, które w pierwszej kolejności trafiły do jednostek wojsk obrony terytorialnej.


Film: Michał Niwicz/ ZbrojnaTV

Proces wymiany Honkerów na Mustangi jest kontynuowany. Pod koniec października 2 Regionalna Baza Logistyczna podpisała z firmą Glomex MS Polska Sp. z o.o. umowę na dostawę 324 Fordów Rangerów w wersji pick-up z zabudową typu hard-top. Wart prawie 115 mln zł kontrakt przewiduje, że w ramach zamówienia gwarantowanego wojsko otrzyma 163 pojazdy, a kolejne 161 sztuk może zostać kupione w ramach opcji. Wozy mają być dostarczane w transzach do 2025 roku. W 2023 roku dwa auta, w 2024 roku 240 sztuk, a w 2025 roku 82 egzemplarze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 11 DKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~roman
1723042440
a dlaczego wojsko polskie kupiło kilkaset tych pojazdów w wersji cywilnej czyli nawet bez wyciągarki i z lakierem metalik a nie kolorach wojskowych ???
B2-8A-32-F0

Azjatycka szansa
NATO zwiększy produkcję broni
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Inwestycje w bezpieczeństwo
MON i MSZ o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Ostatnia niedziela…
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do specjalsów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Marzenia częściowo spełnione
Prezydent RP o szczycie NATO
Ostatni lot „Pałera”
Saperzy w akcji pod wodą
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polski Gnom
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W drodze po oficerskie gwiazdki
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Wielki sukces podchorążych z AMW
Borsuki i roje dronów
Tour przez garnizony
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Śmierć w sercu Azji
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paliwowy krwiobieg NATO
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Sportowa rewolucja na AWL-u
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wsparcie ma znaczenie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pieta Michniowska
Pancerne starcie
Gen wojownika
Poskromić kolosa
Spadochronowy triumf
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Morska bryza w dwóch odsłonach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Dawka wiedzy na trudne czasy
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Pierwszy krok do Invictusa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO