moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Od 6500 do 9300 zł – tyle może wynieść rekompensata finansowa dla szeregowych i podoficerów, którzy po 5 października na własny koszt zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Zmiany mają na celu zachęcenie żołnierzy do podnoszenia kwalifikacji, mają też przyczynić się do zwiększenia liczby kierowców w wojsku.

Obowiązująca od ubiegłego roku ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła tzw. świadczenie motywacyjne. Jest ono przyznawane za staż służbowy i wypłacane w dwóch wysokościach. Żołnierze po osiągnięciu 25 lat służby wojskowej, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy, otrzymują co miesiąc 1500 zł, a ci ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy służby wojskowej – 2500 zł miesięcznie. Na świadczenie nie mogą liczyć wojskowi, którzy np. w ostatniej opinii służbowej otrzymali ocenę ogólną niższą niż dobra albo przeciwko którym wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne (do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania). Pieniądze nie są też wypłacane za okres, kiedy żołnierz nie pełni obowiązków służbowych, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego lub odbierania dni wolnych za nadgodziny.

Teraz w wojsku pojawiło się nowe świadczenie dla żołnierzy zawodowych. Wprowadziła je nowelizacja ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która zmieniła też niektóre zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z obowiązującymi już przepisami minister obrony narodowej, niezależnie od „stażowego” świadczenia motywacyjnego, może przyznać żołnierzowi zawodowemu dodatkowe świadczenie motywacyjne w określonych przypadkach. Chodzi m.in. o uzasadnione, wyjątkowe warunki pełnienia służby, miejsce jej pełnienia lub np. posiadane przez żołnierza zawodowego kwalifikacje.

REKLAMA

Teraz szef MON-u skorzystał z tej nowej możliwości i podjął decyzję, aby wojskowi, którzy z własnej inicjatywy doskonalą swoje umiejętności, otrzymywali zwrot poniesionych kosztów. „To zachęta dla wszystkich żołnierzy do inwestowania we własny rozwój i podnoszenia kwalifikacji, które przydadzą się zarówno w Wojsku Polskim, jak i w codziennym życiu” – poinformował na platformie X minister Mariusz Błaszczak.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o żołnierzy, którzy po dniu 5 października 2023 roku, na własny koszt, poza systemem doskonalenia zawodowego w wojsku, zdobędą uprawnienia do kierowania pojazdami w kategoriach prawa jazdy C lub C+E. Wysokość rekompensaty będzie zależała od rodzaju uprawnień. Za zdobycie prawa jazdy kategorii C żołnierz może otrzymać 6500 zł, a za prawo jazdy C+E stawki będą dwie: 6100 zł – jeśli świadczeniobiorca posiadał już wcześniej prawo jazdy kategorii C, oraz 9300 zł, jeśli dopiero zdobywa uprawnienia kategorii C.

Na to nowe świadczenie mogą liczyć przede wszystkim szeregowi oraz podoficerowie młodsi. Jak jednak przyznają przedstawiciele resortu obrony, w szczególnie uzasadnionych przypadkach taka rekompensata może zostać przyznana także pozostałym wojskowym. – Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, kiedy wykonywane przez danego żołnierza obowiązki służbowe wymagają od niego posiadania wskazanych kategorii prawa jazdy – informuje MON.Nowe świadczenie ma nie tylko zmotywować żołnierzy do rozwoju osobistego, lecz także sprawić, by zwiększyła się liczba kierowców wojskowych.

Rekompensata jest przyznawana na mocy decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument określa wysokość należności oraz czas jej otrzymywania. Co warto podkreślić, do świadczenia nie mają prawa żołnierze zawodowi będący w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.

PG

autor zdjęć: kpt. Justyna Kwiatkowska

dodaj komentarz

komentarze


Orka po koreańsku
 
PKW Orlik już w Estonii
Realia, a nie teoria
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Spoczęli w ojczyźnie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Debiutancka misja Hugina
Co może Hugin
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Po pierwsze rehabilitacja
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
AW101 już w Darłowie
Loty M-346 wstrzymane
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Futsal na zakończenie rywalizacji
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Prosto do szturmu
Zielony talizman Polaków
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
32 krążki pływaków-żołnierzy
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Podchorążowie świętują
Zimowy test dobrowolsów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie Pilice w wojsku
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne Kraby dla wojska
Laserowa rewolucja
Wiara bez wiedzy
Szef MON-u o planach obrony kraju
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Abramsy jadą na ukraiński front
Misja: obronić Finlandię
Sokół czuwa w Tatrach
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Uwolnić zakładników
PKW Orlik gotowy na misję
Unijna pomoc dla Ukrainy
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Saperzy na wschodzie Polski
Certyfikacja Eurokorpusu
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Polsko-koreańskie rozmowy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Out of the Shadow
Kolejne zakupy dla wojska
Polski dzień strzelania w Rumunii
Terytorials na etacie
PGZ rośnie w siłę
Fiński debiut w Sojuszu
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO