moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi, dzięki wam Polska jest bezpieczna

To była dobrze wykonana służba dla Polski – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, do żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wrócili znad wschodniej granicy Polski. Szef MON-u odniósł się też do ataków werbalnych na wojska OT podczas kampanii wyborczej. – Pamiętajcie, naród stoi murem za polskim mundurem – zapewnił minister.

– Utrzymaliście granicę, wspierając polskich strażników granicznych. Dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna – mówił w Warszawie minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pełnili służbę na granicy Polski z Białorusią. Szef MON-u wręczył terytorialsom wyróżnienia za ich zaangażowanie w realizację tego zadania. – Te dwa tygodnie spędzone na granicy polsko-białoruskiej to była dobrze wykonana służba dla Polski – podkreślił minister Błaszczak. Przypomniał, że do pierwszych ataków hybrydowych z terytorium Białorusi, które były inspirowane przez Kreml, doszło dwa lata temu.

 

REKLAMA

– Dziękuję wam, że dzielicie aktywność zawodową ze służbą wojskową. To są słowa najwyższego uznania i szacunku za wasze poświęcenie, ofiarność i służbę – mówił Błaszczak do żołnierzy WOT-u. Szef MON-u nawiązał także do ataków werbalnych na wojska OT, do których doszło podczas kampanii wyborczej. – Lider opozycji nazwał was parawojskiem, to są haniebne słowa, ale jak wiecie naród stoi murem za polskim mundurem – zaznaczył minister obrony.

Mariusz Błaszczak podziękował jednocześnie Zarządowi Głównemu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za oświadczenie nazywające słowa Donalda Tuska karygodnymi. W dzisiejszym oświadczeniu przesłanym do PAP-u członkowie Związku napisali: „Wyrażamy najwyższe oburzenie i sprzeciwiamy się obrażaniu munduru Żołnierza Polskiego. Uznajemy za karygodne zachowanie lidera największego z ugrupowań opozycyjnych, który do kampanii wyborczej miesza apolityczne Wojsko Polskie”. Kombatanci podkreślili, że terytorialsi od początku istnienia formacji są pomocnym ramieniem nie tylko dla kombatantów, lecz także dla całego społeczeństwa.

– Nie przejmujcie się atakami na was i pamiętajcie, że wykonujecie bardzo ważną służbę dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zapewniał w Warszawie szef resortu obrony. Podkreślił, że Polacy doceniają wsparcie żołnierzy najmłodszego rodzaju polskich sił zbrojnych podczas epidemii, pomoc udzielaną strażakom w czasie katastrof naturalnych oraz to, że są „zawsze obecni i zawsze blisko”.

Zgodnie z decyzją szefa MON-u od 3 września 2021 roku wojska OT są zaangażowane w ochronę polskiej granicy. Celem rozpoczętej wówczas operacji „Silne wsparcie” jest „wzmocnienie odporności mieszkańców regionu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym”. W tę służbę od początku włączyli się żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT. Wraz ze wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy w działania wspierające zostali zaangażowani żołnierze pozostałych brygad OT.

Obecnie blisko 1000 terytorialsów służy w rejonach przygranicznych. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzą patrole piesze i kołowe. Wykorzystują do obserwacji sprzęt optoelektroniczny, w tym noktowizory oraz termowizję, a także bezzałogowe statki powietrzne FlyEye. Ponadto wojskowi 1 PBT i 2 LBOT wypełniają zadania w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie”, która jest demonstracją gotowości sił zbrojnych oraz zdolności do natychmiastowej odpowiedzi na próby destabilizacji sytuacji na granicy. Żołnierze WOT-u wspierają i zabezpieczają działania 12 Brygady Zmechanizowanej i 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Terytorialsi odwiedzają także miejscowości przygraniczne i spotykając się z ich mieszkańcami, informują o bieżącej sytuacji.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO