Pływaczka i kajakarka na pucharowym podium

Udany weekend miały zawodniczki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego uprawiające sporty wodne. St. szer. Dominika Sztandera zdobyła na pływalni w Berlinie dwa brązowe medale na zawodach Pucharu Świata. Z kolei szer. Klaudia Zwolińska na olimpijskim torze w podparyskim Vaires-sur-Marne wywalczyła trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ w kajakarstwie górskim.

Szer. Klaudia Zwolińska zdobyła brązowy medal w Pucharze Świata w Paryżu. Fot. CWZS

St. szer. Dominika Sztandera w pierwszych w sezonie zimowym zawodach o Puchar Świata zapewniła sobie miejsca na podium w finałach wyścigów na 50 i 100 m stylem klasycznym. Na dystansie 50 m już w eliminacjach pływaczka CWZS-u zaprezentowała wysoką formę – złamała barierę 31 s, uzyskując czas 30,98 s. W finale popłynęła jeszcze szybciej. 50 m pokonała w 30,61 s i tylko 0,02 s zabrakło jej do rekordu Polski, który ustanowiła na tegorocznych mistrzostwach świata w Fukuoce. Triumfowała, z nowym rekordem Pucharu Świata – 29,56 s, Litwinka Rūta Meilutytė. Trzecie miejsce zajęła zaś Estonka Eneli Jefimova (30,35 s). Z kolei w wyścigu na 100 m Sztandera uzyskała wynik 1 min 7,01 s – drugi w swojej karierze. Wygrała Jefimova (1 min 6,50 s) przed Letitią Sim z Singapuru (1 min 6,86 s).

W finale na pływalni w stolicy Niemiec o miejsce na podium walczyła też druga reprezentantka CWZS-u, Paulina Peda. Wywalczyła szóste miejsce w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. Dystans pokonała w 1 min 1,04 s, a najszybsza była Australijka Kaylee McKeown. Trzykrotna mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata na 100 m stylem grzbietowym wynikiem 57,95 s poprawiła rekord PŚ. W październiku odbędą się jeszcze dwie imprezy zaliczane do cyklu Pucharu Świata – w najbliższy weekend w Atenach i w kolejny w Budapeszcie.

Zawodami na olimpijskim torze w podparyskim Vaires-sur-Marne zakończyli zmagania w tegorocznym Pucharze Świata kajakarze górscy. W finałach cyklu, podobnie jak kiedyś w lekkoatletycznej Diamentowej Lidze, można było zdobyć podwójną liczbę punktów. Po czterech tegorocznych zawodach PŚ na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej w konkurencji K-1 plasowała się szer. Klaudia Zwolińska. Kajakarka CWZS-u po starcie pod Paryżem utrzymała medalową pozycję i jako pierwsza w historii Polka stanęła na podium „generalki” PŚ w kajakarstwie górskim. Z mężczyzn tej sztuki dokonali tylko kanadyjkarze: Krzysztof Kołomański z Michałem Staniszewskim i Andrzej Wójs ze Sławomirem Mordarskim – byli drudzy w konkurencji C-2 w 2000 i 2001 roku.

St. szer. Dominika Sztandera. Fot. Polski Związek Pływacki

Podczas finałowych zawodów o Puchar Świata, które rozgrywano w formule próby przedolimpijskiej, szer. Klaudia Zwolińska zajęła trzecią pozycję w swojej koronnej konkurencji K-1. Triumfowała, z czasem 100,78 s, Australijka Jessica Fox. Druga była Austriaczka Corinna Kuhnle (102,37 s). Polka przegrała z reprezentantką Austrii o 0,36 s. W klasyfikacji generalnej triumfowała z dorobkiem 308 pkt Fox, 14-krotna złota medalistka mistrzostw świata po raz piąty z rzędu wygrała „generalkę” PŚ w konkurencji K-1. Drugie miejsce z 277 oczkami zajęła Niemka Elena Lilik. Polka zaś zgromadziła 262 pkt.

Warto podkreślić, że przed dwoma laty Klaudia Zwolińska została zakwalifikowana przez komisję rekrutacyjną programu „Akcja rekrutacja” na szkolenie podstawowe w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Wzięło w nim udział 31 uczestników programu, a przed zakończeniem szkolenia kajakarka zapewniła portal polska-zbrojna.pl, że sportowcy po przysiędze z dumą będą reprezentować kraj już nie tylko jako sportowcy, lecz także jako żołnierze Wojska Polskiego. – Zawsze chciałam wstąpić w szeregi wojska i służyć ojczyźnie. I łączenie sportu z wojskiem też jest dla mnie bardzo ważne. Naprawdę nie czułam większej dumy niż bycie tutaj i nie mogę się doczekać samej przysięgi – powiedziała szer. Zwolińska. Kajakarka w swoich wypowiedziach jest konsekwentna. W wywiadzie udzielonym przed kilkoma dniami „Przeglądowi Sportowemu”, zapytana o wstąpienie w szeregi CWZS-u, podkreśliła: „Cieszę się, że mogę promować wartości wojskowe i sportowe. One przecież bardzo się pokrywają, więc z dumą mogę reprezentować też Wojsko Polskie na zawodach międzynarodowych”.