moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu

W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych stawiło się 31 uczestników programu „Akcja rekrutacja”. Reprezentanci kraju w sportach indywidualnych wybrani przez komisję rekrutacyjną odbywają we Wrocławiu szkolenie podstawowe. Po nim 20 najlepszych sportowców otrzyma etaty w armii.

Program „Akcja rekrutacja” ruszył 1 października. Spośród zgłoszonych kandydatów komisja z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wytypowała na rozmowy kwalifikacyjne prawie 50 osób. 30 z nich miało być zakwalifikowanych na szkolenie podstawowe. Ostatecznie do odbycia tzw. służby przygotowawczej skierowano 31 zawodników. – Po rozmowach kwalifikacyjnych kandydatów daliśmy szansę jednemu więcej – przyznaje płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Reorganizacja sportu wyczynowego w wojsku i powstanie CWZS, a także akcje promujące rekrutację do armii i naszego zespołu sprawiły, że program cieszył się sporym zainteresowaniem. Akces wstąpienia do „armii mistrzów” zgłosiło wielu utytułowanych oraz młodych dobrze zapowiadających się zawodników. Po szkoleniu 20 z nich trafi do CWZS – dodaje pułkownik.

Do ostatniego, trzeciego etapu programu „Akcja rekrutacja” zakwalifikowali się m.in. medaliści ostatnich igrzysk olimpijskich w Tokio: Dawid Tomala – mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 km, Kajetan Duszyński – mistrz olimpijski w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m i kajakarka Karolina Naja – srebrna medalistka w konkurencji K-2 500 m i brązowa w K-4 500 m. Na trzytygodniowe szkolenie podstawowe zakwalifikowały się również Klaudia Zwolińska, kajakarka górska, która w Tokio zajęła piąte miejsce, oraz Anna Puławska (kajakarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, srebrna medalistka mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy).

Film: Jacek Szustakowski/polska-zbrojna.pl

– Medaliści olimpijscy, ale i wszyscy pozostali sportowcy, którzy szkolą się Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, są zdeterminowani i starają się osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jeden ze sportowców zgłosił nawet chęć objęcia w przyszłości stanowiska szefa CWZS – przyznaje płk Bartkowiak. Mowa o szer. elew Dawidzie Tomali. – Skoro już teraz moim zastępcą jest pierwszy polski mistrz świata juniorów w biegu na orientację, więc czemu mistrz olimpijski nie miałby stanąć na czele CWZS – komentuje pułkownik.

Film: Jacek Szustakowski/polska-zbrojna.pl

Jednak zanim sportowcy zakończą 17 grudnia szkolenie przygotowawcze i dowiedzą się, kto otrzyma etaty w wojsku, na strzelnicy, placach ćwiczeń i salach wykładowych muszą pokazać, na co ich stać. Zdaniem szer. elew Klaudii Zwolińskiej sportowcy podczas szkolenia rywalizują między sobą prawie tak jak na zawodach. – Widać, jak się ścigamy. Jesteśmy sportowcami. Każdy ma ambicje, żeby być jak najlepszym. Ale to oczywiście rywalizacja fair play. Walczymy między sobą, ale mimo to pomagamy sobie nawzajem – twierdzi kajakarka.

Film: Jacek Szustakowski/polska-zbrojna.pl

Podczas trzytygodniowego szkolenia sportowcy zdobywają podstawowe umiejętności niezbędne na polu walki. – Żołnierze uczestniczą w zajęciach z taktyki, odbywają szkolenie ogniowe, poznają też m.in. regulamin ogólny sił zbrojnych i musztry – wyjaśnia mjr Krzysztof Kałwak, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego wrocławskiego Centrum. Oficer pochwalił też sportowców za postawę. – Wykazują się dużym zapałem i co najważniejsze są uśmiechnięci. Bardzo dobrze wykonują wszystkie polecenia. Świetnie sobie radzą, np. z musztrą, jednym z podstawowych elementów szkolenia podstawowego – dodaje komendant.

Kursantów pochwalił również ppor. Dariusz Rożek, dowódca plutonu, który prowadził z nimi m.in. zajęcia na strzelnicy. Po drugim strzelaniu prawie nikt nie dostał oceny niższej niż czwórka. Przyznał też, że sportowcy w porównaniu z innymi szkolącymi się grupami wyróżniają się zdyscyplinowaniem i szybko adaptują się do nowych warunków. – Lata uprawiania sportu nauczyły ich dyscypliny – podkreślił ppor. Rożek i dodał, że dzięki temu sportowca łatwo nauczyć wojskowego drylu.

Szkolenie we Wrocławiu zakończy 18 grudnia uroczysta przysięga wojskowa.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
DIANA szansą dla polskich innowacji
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
F-35 zmienia wszystko
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Biało-czerwona na Monte Cassino
Generał z cienia
Polski wkład w operację „Overlord”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Sojusz kontra drony
Koszykarskie widowisko
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Marsz prawdę ci powie
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Lotnisko w zanadrzu
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kraków zaprosił weteranów
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Oswoić „latający komputer”
Wielka gra na ukraińskim froncie
K9, ognia!
Polsko-kanadyjska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bałtyk, wspólna sprawa
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Bez zmian w emeryturach
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wsparcie ma znaczenie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
NATO rozkłada lotniczy parasol
Równanie z „Iksem”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Chcą budować dla Amerykanów
Ślady, których nie widać
Nowa baza US Army w Polsce?
Czerwieńsze będą…
Latający dron – broń na okręty podwodne
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Groźny incydent w Libanie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO