moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga w Kolnie

Za nimi cztery tygodnie szkolenia podstawowego, teraz rozpoczną wielomiesięczną naukę wojskowego rzemiosła w konkretnych specjalizacjach. Nowi żołnierze 1 Dywizji Piechoty Legionów złożyli dziś przysięgę w Kolnie. – Gwarantujemy, że każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez Wojsko Polskie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Ponad 80 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło dziś przysięgę w Kolnie. Większość z nich zostanie żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Legionów – najnowszej formacji w siłach zbrojnych, której pododdziały są formowane w środkowo-wschodniej Polsce. W dzisiejszej uroczystości brał udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca nowej dywizji.

– Bardzo dziękuję za decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego. To znak waszej odpowiedzialności, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji za naszą granicą i wynikających z niej zagrożeń – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak. – Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe, my je tworzymy. Również tu w Kolnie. Decyzja o tym, by powołać tu jednostkę wojskową, zapadła z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że żołnierze Wojska Polskiego chronią każdy skrawek polskiej ziemi. Po drugie dlatego, że było tak wielu chętnych do wstąpienia do armii – mówił minister obrony.

Najwięcej żołnierzy składających przysięgę wojskową chce związać swoją przyszłość z 1 Dywizją Piechoty Legionów, ale nie brakuje też takich, którzy chcą łączyć życie zawodowe ze służbą. – Temu służą wojska obrony terytorialnej. Bardzo się cieszę z tak dobrej współpracy między wojskami operacyjnymi i obrony terytorialnej – mówił Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że to właśnie instruktorzy z 1 Podlaskiej Brygady OT przez cztery tygodnie szkolili żołnierzy, którzy dziś składali przysięgę. Minister podziękował rodzinom wojskowych, które wspierały ich w decyzji o związaniu się z armią i zapewnił, że przyniesie to korzyści całemu regionowi. – Gwarantujemy, że każdy skrawek polskiej ziemi, każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił Błaszczak.

Z kolei gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów, zapowiedział, że wkrótce mieszkańcy Podlasia zobaczą żołnierzy dywizji w swoich miastach. – W Kolnie, miejscu, w którym się znajdujemy, jest już formowany pododdział brygady zmotoryzowanej. Zadaniem tych żołnierzy będzie dbanie o bezpieczeństwo regionu oraz pomoc społeczeństwu i władzom lokalnym w razie kryzysów niemilitarnych – mówił gen. Iwanowski.

Batalion zmotoryzowany w Kolnie jest nową, budowaną od podstaw jednostką wojskową. MON zapowiada, że będzie wyposażony m.in. w transportery Rosomak, czołgi K2 oraz moździerze samobieżne Rak. – Jesteśmy na etapie budowania infrastruktury militarnej dla jednostek wojskowych 1 Dywizji Piechoty Legionów. Jeszcze w tym roku zobaczycie wojsko w Wojewodzinie koło Grajewa, w Siemiatyczach, Czerwonym Borze i w Czarnej Białostockiej – zapowiedział dowódca.

1 Dywizja Piechoty Legionów ma się składać w znacznej mierze z żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotnicy DZSW przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. zasady musztry i podstawy posługiwania się bronią. Ta część kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Po niej dobrowolsi mogą zakończyć służbę i zasilić rezerwę albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 11 miesięcy. W tym roku minister Mariusz Błaszczak zwiększył limity przyjęć na szkolenie w ramach DZSW z 25 tys. do 33 tysięcy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON Twitter

dodaj komentarz

komentarze


„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Twarde na poligonie
Wypadek w PKW UNIFIL
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
54 sekundy próby
Studia dla żandarmów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Adaptacja i realizm
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Rosomaki na lądzie i morzu
Bądź bezpieczny w sieci
WAM wraca do Łodzi
NATO i USA o Iranie
Syndrom Karbali
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Mała Orka?
Logistyczna rewolucja w Opolu
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Marynarz w koreańskim tyglu
Początek wielkiej historii
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pierwsze loty
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Apache w polskich rękach
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Głos żołnierzy ma znaczenie
Psiakrew, harmata!
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polski sukces w Duńskim Marszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Fińska armia luzuje rygory
View from Outer Space
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Antydronowa DIANA w Polsce
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Większe możliwości Nitro-Chemu
Zbrodnia i kłamstwo
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Debata o bezpieczeństwie
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Our Only One
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zabójczy team nad Anglią
Architekci pola walki
Pasja i fart
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Jelcz coraz silniejszy
Grzmoty zamiast Goździków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO