moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska na DSEI

Wśród stoisk 1600 wystawców na targach DSEI w Londynie zwiedzający mogą zobaczyć także sprzęt polskiej produkcji. Systemy przeciwlotnicze od Pioruna po Pilicę, modułowa broń strzelecka, bezzałogowce czy innowacyjne rozwiązania maskowania – to produkty polskich firm, które szczególnie przyciągają uwagę gości. Swoje stoiska na londyńskiej wystawie mają: PGZ, Grupa WB oraz Grupa Lubawa.

Defence and Security Equipment International – drugie po paryskich (Eurosatory) największe na świecie targi przemysłu obronnego – to doskonała okazja do promocji polskich firm zbrojeniowych. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 12 września, uczestniczy prawie 1600 wystawców z całego świata. Poza Brytyjczykami, gospodarzami imprezy, najliczniej reprezentowany jest amerykański przemysł. Do Londynu zjechało prawie dwieście mniejszych i większych firm ze Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Systemy przeciwlotnicze znad Wisły

Polskę reprezentują trzy podmioty: Polska Grupa Zbrojeniowa, Grupa WB oraz konsorcjum firm Lubawa i Miranda o nazwie Grupa Lubawa. Największe, ponieważ przedstawia ofertę kilkudziesięciu przedsiębiorstw państwowych wchodzących w skład holdingu, jest stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Tegoroczna edycja londyńskich targów to dla PGZ przede wszystkim szansa dalszej promocji systemów VSHORAD [Very Short Range Air Defense – przyp. red.]. Chodzi tu głównie o wszechstronnie sprawdzone w warunkach bojowych systemy Piorun, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie – mówi Łukasz Komorek, dyrektor Biura Projektów Eksportowych PGZ SA. Ale to nie wszystko. – Wśród systemów promowanych w Londynie jest również armata morska kalibru 35 mm, produkt wprowadzany właśnie do uzbrojenia Marynarki Wojennej RP. Jak można zauważyć, budzi duże zainteresowanie potencjalnych zagranicznych odbiorców – mówi Komorek.

Zwiedzający stoisko polskiego holdingu zwracają również uwagę na broń strzelecką, przede wszystkim MSBS Grot, oraz na sprzęt optoelektroniczny produkowany przez spółkę PCO.

Marka sprawdzona w Ukrainie

Przedstawiciele drugiego polskiego wystawcy, czyli Grupy WB, podkreślają, że na londyńskich targach widać wyraźnie zainteresowanie produktami, które sprawdziły się podczas działań wojennych w Ukrainie. Chodzi o drony rozpoznawcze FlyEye, system amunicji krążącej Warmate, a także nowoczesny sprzęt z dziedziny łączności i dowodzenia, taki jak systemy Topaz czy Fonet.

Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji WB Group, dodaje, że firma przedstawiła w Londynie kilka nowości, w tym rozwiązania zwiększające tzw. świadomość operacyjną żołnierzy. – Prezentujemy między innymi system do identyfikacji obiektów rejestrowanych przez urządzenia optoelektroniczne, który wspomaga żołnierza. Informuje go błyskawicznie na przykład o zagrożeniu, którego mógł po prostu nie zauważyć na ekranie – wyjaśnia Wilk.

Również przedstawiciele Grupy Lubawa przyznają, że zwiedzających przyciągają do ich stoiska produkty, które odpowiadają na wyzwania płynące z Ukrainy. Spółka Miranda pokazuje na targach specjalny antydronowy ubiór ochronny dla żołnierza. Jego działanie polega na maskowaniu temperatury ciała człowieka. – Operator drona atakuje cel (zrzucając ładunek wybuchowy lub rozbijając urządzenie w sposób charakterystyczny dla działania kamikadze) w miejscu, które wskazuje na ekranie czerwona kropka świadcząca o podwyższonej temperaturze otoczenia. Nasz strój maskuje ją w stu procentach – zapewnia przedstawiciel firmy.

Druga spółka z holdingu, Lubawa, promuje na DSEI stroje pirotechniczne. Jak mówią jej przedstawiciele, także te produkty wzbudzają większe zainteresowanie niż podczas poprzedniej edycji targów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Uwolnić zakładników
 
PKW Orlik już w Estonii
Terytorials na etacie
PGZ rośnie w siłę
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sokół czuwa w Tatrach
Podchorążowie świętują
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
„Sokół” wylądował
Realia, a nie teoria
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Zielony talizman Polaków
Misja: obronić Finlandię
Abramsy jadą na ukraiński front
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Fiński debiut w Sojuszu
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Saperzy na wschodzie Polski
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ekspresowa pomoc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pług” idzie na śmierć
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Narodziny polskich sił morskich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Wszystkie Pilice w wojsku
Najdłuższa noc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Kolejne zakupy dla wojska
Pierwszy polski Homar
Futsal na zakończenie rywalizacji
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Out of the Shadow
Zwycięstwo bez zwycięstwa
PKW Orlik gotowy na misję
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Orka po koreańsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO