moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy saperzy kończą misję w Słowenii

Udrażniali rzeki, strumyki, przepusty i kanały wodne, rozbierali uszkodzone mosty i budowali nowe. Przekazywali pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym oraz pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnic w ich gospodarstwach domowych. Saperzy z 2 Pułku Inżynieryjnego, którzy w Słowenii stanowili Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, powoli kończą swoją służbę.

Słowenia zmagała się z obfitymi opadami deszczu oraz potężnymi powodziami na początku sierpnia. Skala zniszczeń była olbrzymia: pod wodą znalazło się kilkanaście miejscowości, kilka osób straciło życie, a tysiące zostało poszkodowanych. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc w walce z żywiołem do Unii Europejskiej i NATO. Bardzo szybko na apel odpowiedziało Wojsko Polskie. Minister obrony Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach sierpnia zdecydował o skierowaniu do Słowenii żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalistycznym sprzętem. Początkowo do Lublany, stolicy kraju, odleciała grupa rekonesansowa, by ustalić zakres prac niezbędnych do wykonania na terenach dotkniętych powodziami. Finalnie w połowie sierpnia do Słowenii wysłano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w skład którego wchodzą żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. WZZ Słowenia liczy prawie 50 żołnierzy i około 30 jednostek sprzętu wojskowego. Saperami dowodzi ppłk Marcin Malinowski.

– Żołnierze pokonali 1200 km przez terytorium Polski, Czech, Austrii oraz Słowenii, by wesprzeć ofiary klęski żywiołowej. Zgrupowanie transportowało także pomoc humanitarną przekazaną przez Caritas Polska i Caritas Ordynariatu Polowego WP – wyjaśnia ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta instytucja dowodzi WZZ w czasie misji pełnionej w Słowenii. Jak informuje Dowództwo Operacyjne, przez niespełna miesiąc żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego zbudowali nowe mosty w miejscowościach Mežica i Gornji Grad oraz rozebrali uszkodzone przeprawy zagrażające zdrowiu lub życiu. Polscy saperzy udrażniali również rzeki, strumyki, kanały wodne i przepusty. Pomagali także lokalnej ludności w usuwaniu skutków powodzi na terenie ich gospodarstw domowych. Natomiast specjaliści z dziedziny CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa) udzielali wsparcia i pomocy humanitarnej.

Żołnierzy z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Słowenia” w środę 13 września odwiedził gen. broni Tomasz Piotrowski. Dowódcy operacyjnemu towarzyszyli m.in. ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki oraz dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk. – Słoweńcy dziękowali nam za inicjatywę i szybką pomoc. Docenili zaangażowanie naszych żołnierzy i efekty ich pracy. Od 25 sierpnia do 8 września, mimo trudnych warunków, polscy wojskowi zbudowali dwa mosty o nośności kilkudziesięciu ton każdy – mówi gen. Piotrowski, który wczoraj wziął udział w uroczystym otwarciu mostu w miejscowości Gornji Grad w środkowej Słowenii. – Nasi saperzy udowodnili swoją niezwykłą skuteczność i profesjonalizm. Zachowali się przy tym jak siły natychmiastowej odpowiedzi, co nie jest jednak typowe dla wojsk inżynieryjnych – podkreśla dowódca operacyjny RSZ.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe kończy swoją misję w Słowenii 19 września.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat

dodaj komentarz

komentarze


Buty żołnierzy po nowemu
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Pierwsze oderwanie od ziemi
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Testy autonomicznego Black Hawka
Ćwiczą, aby bronić granicy
Wypadek w PKW UNIFIL
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Pierwsze K9 w Braniewie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Początek wielkiej historii
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
AWL stawia na rozbudowę
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Szkoła pilotów FPV
Czas nadziei, czas pokoju
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
„Ślązak” w warsztacie
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Ratunek na szczycie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Patrol z Syriusza
Polsko-estoński sojusz
Program „Narew” się rozkręca
Piekło „Pługa”
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Debata o bezpieczeństwie
Apache’e kontra drony
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Centrum wsparcia dla AH-64E
Polska buduje przewagę w kosmosie
Historyczny triumf terytorialsa
GROM pod nowym dowództwem
Francuski most na Odrze
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
NATO coraz silniejsze
PKW Irak ewakuowany
A może studia na WAT?
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Od wirówki do lotu Gripenem
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Francuska tarcza dla NATO
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Nie tylko błękitne berety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO