moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższe diety za służbę na granicy

W związku z rosnącym zaangażowaniem żołnierzy w ochronę granicy polsko-białoruskiej Ministerstwo Obrony Narodowej chce zwiększyć wysokość przysługujących im diet. Stawka ma wzrosnąć ze 150% do 400%, co oznacza kwotę 180 zł za każdą pełną dobę wykonywania zadań.

Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że żołnierzom zawodowym skierowanym do wykonywania zadań poza miejscem pełnienia służby przysługują diety. Szczegółowe przepisy w tej sprawie określa rozporządzenie MON-u w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Zgodnie z dokumentem ci, którzy odbywają podróż służbową, by wziąć udział w ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych, mogą liczyć na dietę w wysokości 100% obowiązującej stawki, czyli 45 zł. Z kolei 25% stawki przysługuje żołnierzom z tytułu czasowej zmiany miejsca postoju jednostki lub wydzielonego pododdziału (11,25 zł). Natomiast żołnierzom, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej „ (…) w zakresie ochrony niepodległości państwa, niepodzielności jego terytorium lub zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic” należy się 150% podstawowej stawki diety, czyli 67,50 zł za każdą dobę wykonywania działań.

Resort obrony chce jednak podnieść stawkę dla tej grupy żołnierzy. W ministerstwie właśnie powstał projekt przepisów, który zakłada wzrost wysokości diety ze 150% do 400%. Oznacza to, że za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby żołnierze otrzymają 180 zł. Zmiany będą dotyczyły także tych wojskowych, którzy w ramach „czasowej wysuniętej obecności szkoleniowej (…) realizują zadania zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej bezpośrednio w rejonie prowadzonej działalności szkoleniowej”.

REKLAMA

Przedstawiciele MON-u uzasadniają, że podniesienie diety jest konieczne, ponieważ koniecznością staje się coraz większe zaangażowanie wojska na wschodniej ścianie kraju. Jako powody tego wskazują napiętą sytuację na granicy między Polską a Białorusią, coraz więcej prób nielegalnych przekroczeń granicy i coraz więcej działań hybrydowych ze strony Rosji w obszarze przygranicznym. Zdaniem resortu obrony wszystko to w najbliższej perspektywie może doprowadzić do destabilizacji sytuacji na granicy w województwach podlaskim i lubelskim. – By zapobiec potencjalnym zagrożeniom, niezbędne jest zwiększenie liczby żołnierzy wykonujących zadania w tym rejonie – informują przedstawiciele MON-u.

Wojsko już od dłuższego czasu sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie w tym rejonie. Na początku sierpnia minister Mariusz Błaszczak na wniosek komendanta Straży Granicznej zdecydował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji „Bezpieczne Podlasie”. Dziś działania pograniczników w tamtym regionie wspiera kilka tysięcy wojskowych.

Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia motywacji finansowej oraz zrekompensowania wojskowym trudnych warunków służby. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny nowe stawki diety będą przysługiwały także żołnierzom, którzy nie są żołnierzami zawodowymi. W projekcie zapisano, że w przypadku nakładania się uprawnień do diet (np. dieta także za podróż na poligon) żołnierz otrzyma świadczenie z jednego tytułu, to o wyższej wysokości. Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale wyższa dieta ma przysługiwać już od 24 sierpnia tego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Priorytety dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Wielki test w West Point coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Leopardy jadą na poligon
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO