moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Incydent na granicy polsko-białoruskiej

1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy – poinformowało MON. W odpowiedzi na ten incydent minister Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i charge d’affaires Białorusi zostanie wezwany do polskiego MSZ w celu wyjaśnienia zdarzenia.


W związku z dzisiejszymi wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat.

„W celu wyjaśnienia aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych zwołał posiedzenie Komitetu.

Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy. O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe.

O incydencie zostało poinformowane NATO.

Dodatkowo Komitet ustalił, że charge d’affaires Białorusi zostanie wezwany do polskiego MSZ w celu wyjaśnienia zdarzenia. Przypominamy, że Rosja i Białoruś zintensyfikowały w ostatnim czasie działania hybrydowe przeciwko Polsce.

Ze względu na możliwe dalsze prowokacje apelujemy o odpowiedzialne rozpowszechnianie i komentowanie informacji, które mogą być wykorzystane przez rosyjski i białoruski reżim”.

PZ

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Zielone światło dla potwora
Polski sukces w Duńskim Marszu
Międzynarodowy poligon AWL
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Prezydenckie weto dla SAFE
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
AWL stawia na rozbudowę
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Rekompensaty dla weteranów
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
PKW Irak ewakuowany
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Wodny test Rosomaków
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Zacięta walka o medale pod siatką
Polska będzie zbrojna!
Centrum wsparcia dla AH-64E
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Polskie antydrony z Gdyni
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
PFM bez tajemnic
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Co kryje Bałtyk
The Beginning of Great History
Nie pozwala spocząć na laurach
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Buzdygany 2025 wręczone
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Pancerna nauka strzelania
Zakochałam się w slalomie
Powaga w lekkości
Leopard nie stoi w kolejce
Kierunek: przyszłość
Patrol z Syriusza
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Trójskok Belmy
Cel: Podwoić moc
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kosmiczny Bałtyk
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Francuska tarcza dla NATO
Piekło „Pługa”
Klucz do przyszłości
OSA wystartowała!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO