moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uchylone drzwi dla Ukrainy

Ukraina zostanie członkiem NATO, ale dopiero po zakończeniu wojny. Niezmiennie jednak może liczyć na polityczne i wojskowe wsparcie. Sojusz zatwierdził też nowe regionalne plany obrony na wypadek rosyjskiej agresji – to najważniejsze ustalenia dwudniowego szczytu, który dzisiaj po południu zakończył się w Wilnie.

– NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek i zdecydowane bronić swoich ludzi oraz wartości – zapewniał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji podsumowującej wileński szczyt. Po raz kolejny powtórzył też, że spotkanie miało wymiar historyczny. I to nie tylko dlatego, że ledwie kilkaset kilometrów od miejsca obrad toczy się pełnoskalowa wojna. – Podjęliśmy wiele decyzji, by zaadaptować Sojusz do przyszłych wyzwań – podkreślał Stoltenberg. Przede wszystkim liderzy NATO zatwierdzili nowe regionalne plany obrony. Jak stwierdził sekretarz generalny – najsolidniejsze i najbardziej szczegółowe od zakończenia zimnej wojny. Sojusz dokładnie określił, w jaki sposób na wypadek rosyjskiej inwazji bronione będą poszczególne terytoria, jaka liczba żołnierzy zostanie tam przerzucona i skąd. Do tego państwa członkowskie zadeklarowały, że będą więcej inwestować w bezpieczeństwo. Wcześniej Stoltenberg tłumaczył, że NATO dąży do sytuacji, w której wydatki rzędu 2% PKB na obronność staną się absolutnym minimum. Część państw członkowskich, w tym Polska, zdążyła już zresztą osiągnąć ten poziom. 

Ważne miejsce w agendzie szczytu zajmowała Ukraina, zwłaszcza kwestia jej wstąpienia do NATO. I tu, jak przekonywał Stoltenberg, udało się osiągnąć bardzo wiele. – Sojusznicy zgodzili się na wieloletni pakiet pomocowy, który pozwoli Ukrainie przejść z ery sowieckiej do NATO, jeśli chodzi o sprzęt i procedury oraz uczyni tamtejszą armię w pełni interoperacyjną z wojskami Sojuszu – zaznaczał sekretarz. – Państwa członkowskie zgodziły się również, że Ukraina zostanie członkiem NATO z pominięciem Planu Działania na rzecz Członkostwa. To skróci ścieżkę ukraińską, zmieniając ją z procesu dwuetapowego w jednoetapowy – podkreślał Stoltenberg. W jej pokonaniu pomóc ma ponadto powołana dziś Rada NATOUkraina, w której przedstawiciele obydwu stron będą dyskutować i podejmować decyzje jak równoprawni partnerzy. – Ukraina jeszcze nigdy nie była bliżej NATO – zapewniał sekretarz generalny.

REKLAMA

Szczyt jednak, wbrew oczekiwaniom polityków w Kijowie, nie przyniósł jasnej deklaracji co do daty akcesji. Wiadomo, że nie dojdzie do niej tak długo, jak w Ukrainie trwa wojna. Inna decyzja skutkowałaby koniecznością wysłania żołnierzy Sojuszu na front, a tego NATO chce uniknąć. Jest jednak zdeterminowane, by kontynuować udzielanie Ukraińcom politycznego i militarnego wsparcia. – Nie czekamy na zakończenie procesu reform w Ukrainie, by dokonać długoterminowych zobowiązań na rzecz jej bezpieczeństwa – deklarował w imieniu państw Grupy G7 prezydent USA Joe Biden. Głos zabrał zaraz po tym, jak kraje członkowskie podpisały w tej sprawie stosowny dokument. Goszczący w Wilnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jeszcze przed wyjazdem na szczyt apelował o wytyczenie jego krajowi konkretnej ścieżki do członkostwa. Już na Litwie komentował: – Możemy jasno powiedzieć, że wyniki szczytu są dobre. Gdybyśmy jednak dostali zaproszenie do NATO, sytuacja byłaby idealna.

Tymczasem na Litwie pojawili się także partnerzy NATO z Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej. – NATO to sojusz regionalny, ale stoi w obliczu globalnych wyzwań. Bo to, co dzieje się w Europie, dotyczy także Indo-Pacyfiku, a co dzieje się w tym regionie, ma wpływ również na Europę i Amerykę Północną – mówił Stoltenberg. – Coraz większa pewność siebie prezentowana przez Pekin i wywołana przez Moskwę wojna przeciw Ukrainie wymaga bliższej koordynacji pomiędzy NATO, Unią Europejską i partnerami z obszaru Indo-Pacyfiku. Dlatego właśnie zacieśniamy więzi z naszymi partnerami i inicjujemy dopasowane do naszych potrzeb programy, które wiążą się z bezpieczeństwem morskim, nowymi technologiami, cyberbezpieczeństwem, zmianami klimatu czy zbiorową odpornością na innego typu zagrożenia – dodał.

Kolejny szczyt NATO odbędzie się w przyszłym roku. Zbiegnie się on z 75. rocznicą powołania Sojuszu, zaś gospodarzem będzie Waszyngton.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
 
Plan misji „Air Defender”
Wyższe diety za służbę na granicy
Abramsy jadą na ukraiński front
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wirtualna walka na morzu
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Trening na awaryjnym lotnisku
Wojskowe kontrakty w USA
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Szef MON-u o planach obrony kraju
Długi marsz na wschód
Z pułku w brygadę
Lecimy F-35
Polsko-koreańskie rozmowy
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Wychodzi poza schematy
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Tak rodziła się konspiracja
16 Dywizja świętuje
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Szwedzi na „Czernickim”
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Konsekwentnie dąży do celu
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Raki dla podhalańczyków
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polska rozdarta przez okupantów
Dwa medale w Budapeszcie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Śladem profesjonalistów
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Odliczanie do przysięgi
Przyszłość pod znakiem dronów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Brązowa czwórka podwójna
Wojsko pomoże Słoweńcom
Spełnia marzenia
Moc Buzdygana
The Power of Buzdygany Awards
Przysięga w Kolnie
Nie uznaje półśrodków
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Stawia na dobrą komunikację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Nie płynie z nurtem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO