moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjals rekordzistą świata w triatlonie

Podoficer z Jednostki Wojskowej Agat wygrał rozgrywany we francuskiej miejscowości Colmar Bretzel Ultra Triathlon, w formule „one per day”. Trzy dni z rzędu mierzył się z dystansem Ironmana, a to oznacza, że w sumie przepłynął ponad 11 km, pokonał 540 km na rowerze i przebiegł przeszło 126 km. Sukces tym większy, że Polak pobił rekord świata na tym dystansie!

Zawody Bretzel Ultra Triathlon rozegrano w Colmarze we Francji pod koniec czerwca. W wyścigu wystartował żołnierz polskich wojsk specjalnych. – Jechałem do Francji z myślą o pobiciu rekordu świata, ale nie chciałem głośno o swoich planach mówić, by nie budować sobie dodatkowej presji. Ale byłem dobrze przygotowany, czułem, że dobry wynik jest w moim zasięgu – mówi „Wiśnia”, podoficer Jednostki Wojskowej Agat.

Żołnierz wystartował na dystansie potrójnego Ironmana w formacie „one per day”, czyli jeden dystans dziennie. – Przez kolejne trzy dni musiałem pokonać dystans Ironmana, czyli 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,2 km biegu. Oznacza to, że łącznie w Colmarze pokonałem 11,4 km na basenie, 540 km rowerem i przebiegłem 126,6 km – wylicza. „Wiśnia” nie tylko jako pierwszy w swojej kategorii ukończył wyścig we Francji, ale także został rekordzistą świata na dystansie 3x Ironman. Organizatorzy zawodów, gratulując Polakowi, przyznali, że jego występ „przekracza granice ludzkiej wytrzymałości i jest źródłem inspiracji”. Podoficer potrójnego Ironmana ukończył z czasem 34:09:35, czyli poprawił obowiązujący dotąd rekord o niemal godzinę. Poprzednim rekordzistą na tym dystansie był Duńczyk Per Laust Johansen.

– Do zawodów we Francji przygotowywałem się już od listopada ubiegłego roku, czyli krótko po starcie na dystansie podwójnego Ironmana w zawodach Ultra Double Triathlon w Bad Radkersburgu w Austrii – mówi. – Przez ostatnich kilka miesięcy trenowałem siedem dni w tygodniu, w sumie wykonywałem tygodniowo 13 różnego rodzaju treningów – opowiada żołnierz JW Agat. Przyznaje, że szczególnie wyczerpujące były treningi weekendowe, bo każdy zajmował pięć godzin. „Wiśnia” jako triatlonista musi rozwijać się w każdej z trzech dyscyplin, czyli trenuje na basenie, biega i jeździ rowerem, dodatkowo dwa razy w tygodniu ćwiczy na siłowni.

Czy trudno godzić pasję do sportu ze służbą w jednostce specjalnej? – Nie jest to łatwe, ale jestem przykładem na to, że jest to możliwe. Paradoksalnie im więcej mam zajęć, tym łatwiej mi to wszystko zaplanować – zapewnia podoficer. – Planów mam bardzo dużo. Za dwa tygodnie wystartuję w wyścigu kolarskim na dystansie 500 km, a następnie w najdłuższym wyścigu, którego trasa mierzy 1008 km i wiedzie od Bałtyku do Bieszczad – dodaje.

„Wiśnia” w wojsku służy od kilkunastu lat. Od dekady związany jest z Jednostką Wojskową Agat. Przygodę ze sportem wyczynowym rozpoczął w 2017 roku… po kontuzji nogi. Podczas ćwiczeń wojskowych uszkodził staw skokowy i przeszedł operację. Rehabilitował się przez sport, głównie przez pływanie i jazdę na rowerze. Z czasem połączył te dwie dyscypliny i próbował swoich sił w różnego rodzaju zawodach. Jest m.in. dwukrotnym wicemistrzem Polski w duatlonie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bretzel Ultra Triathlon

dodaj komentarz

komentarze


Gala MMA coraz bliżej
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Przemyślany każdy ruch
Oko na Bałtyk
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Sprintem do bobsleja
Medycyna i wojsko łączą siły
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Wojsko nadal na Horyzoncie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kosmiczny nadzór
Zagrzmiały K9 Thunder
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Przeprawy na Odrze
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Kierunek Rumunia
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Bezpieczeństwo to priorytet
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Cios w serce reżimu
Nie pozwala spocząć na laurach
Together on the Front Line and Beyond
„wGotowości” rusza pełną parą!
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Piekło „Pługa”
Morskie koło zamachowe
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Walka o pierwszą dziesiątkę
Debiut ogniowy Borsuków
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Outside the Box
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
METS po nowemu
Borsuki, ognia!
Koniec olimpijskich zmagań
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
ORP „Wodnik” zimową porą
„Jaskółka” na Bałtyku
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO