moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto dostanie się na kurs Jata?

Walka wręcz, biegi na dystansie 100 i 3000 m, pływanie – m.in. w takich konkurencjach byli sprawdzani cywile, którzy marzą o służbie komandosa. Zakończyła się druga tura kwalifikacji dla ochotników ubiegających się o miejsce na jesiennej edycji kursu Jata, organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Przed kandydatami rozmowa z psychologami i badania lekarskie.

Kurs Jata od kilku lat organizuje Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, a konkretnie Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu. Oferta jest skierowana do cywilów, którzy marzą o służbie w pododdziałach bojowych elitarnych jednostek Wojska Polskiego: w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Formozie, Agacie i Nilu.

 

REKLAMA

Kilka dni temu w Krakowie zakończyła się druga tura kwalifikacji dla ochotników. – Jesienna edycja kursu Jata cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów. O jedno miejsce na nim stara się w tym roku średnio trzech kandydatów – mówi ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego CSzWS. Zgodnie z założeniami o udział w kursie może się ubiegać osoba pełnoletnia, mająca polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię i niekarana, a także posiadająca fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby wojskowej. – Ważny jest również wiek kandydatów. Ponieważ szukamy ludzi, którzy w przyszłości, po ukończeniu selekcji i rocznego kursu bazowego, zostaną operatorami, to nie mogą oni mieć więcej niż 35 lat – dodaje ppłk Balina.

Proces rekrutacyjny dla cywilów jest podzielony na kilka etapów. – W ramach kwalifikacji wstępnej do 26 maja kandydaci musieli złożyć do wojskowego centrum rekrutacji wniosek o powołanie do służby wojskowej i kwestionariusz osobowy do Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Właściwie złożone dokumenty otwierają kandydatom drzwi do postępowania rekrutacyjnego – wyjaśnia por. Marcin Szuber, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia WS. – Egzaminy odbyły się niedawno w Krakowie – dodaje oficer.

Komisja egzaminacyjna sprawdzała kondycję fizyczną kandydatów, ich motywację, posiadane kwalifikacje i uprawnienia oraz wiedzę ogólną, a także wiedzę na temat wojsk specjalnych. – Z każdą edycją kursu Jata obserwujemy, że na egzaminy przychodzą kandydaci coraz lepiej przygotowani fizycznie. Mimo tego to właśnie w sali gimnastycznej lub basenie ciągle odpada największa liczba ochotników – mówi ppłk Balina. Podczas egzaminu sprawnościowego kandydaci – bez względu na płeć i wiek – musieli wykonywać te same zadania. Sprawdzana była ich siła, szybkość i wytrzymałość. Każdy z ochotników musiał zrobić m.in. jak najwięcej skłonów tułowia w przód w czasie dwóch minut, przebiec w jak najkrótszym czasie 100 metrów oraz trzy kilometry. Instruktorzy sprawdzali także umiejętność pływania kandydatów. – Nowością podczas tegorocznych kwalifikacji był sprawdzian z walki wręcz. Nie chodziło tu o samą technikę, lecz o serce do walki i motywację kandydatów – przyznaje por. Szubert.

Osoby, które zaliczyły egzamin sprawnościowy, stanęły przed komisją kwalifikacyjną. Tam weryfikowane było ich wykształcenie, znajomość języka obcego, posiadane dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje. – Przed kandydatami teraz rozmowy z psychologami, w jednostce, do której docelowo chcieliby się dostać, oraz spotkanie z wojskową komisją lekarską – mówi por. Szubert.

Najlepszych trzydziestu kandydatów 4 września rozpocznie kurs Jata. Szkolenie będzie się składać z dwóch głównych części: 28-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego elewi będą się uczyć wojskowego abecadła, poznają wojskowe regulaminy, musztrę, podstawy taktyki i zasady pracy z bronią. Po przysiędze wojskowej rozpoczną siedmiomiesięczne szkolenie specjalistyczne. Będą się uczyć strzelania (i pracować na broni używanej przez specjalsów, czyli karabinku HK416), przejdą kursy SERE na poziomie A i B, będą wykonywać skoki spadochronowe, uczyć się topografii i nawigacji. Poznają zieloną taktykę, przejdą szkolenie linowe i wiele innych.

Pod koniec kursu Jata każdy z kandydatów przystąpi do selekcji w wybranej przez siebie jednostce wojsk specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: OSL CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO