moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukcesy na strzelnicy i ściance wspinaczkowej

We Wrocławiu st. szer. spec. Klaudia Breś wywalczyła złoty medal III Igrzysk Europejskich. Strzelczyni z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrała finał w konkurencji pistolet pneumatyczny. Jej koleżanki z CWZS-u zdobyły zaś medale we wspinaczce: złoty II Wojskowych Mistrzostw Świata – szer. Patrycja Chudziak i srebrny igrzysk – st. szer. Aleksandra Mirosław.


St. szer. spec. Klaudia Breś. Fot. Mateusz Birecki REPORTER/East News

St. szer. spec. Klaudia Breś sprawiła sobie idealny prezent na 29. urodziny. Na strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, gdzie odbywają się konkurencje strzeleckie III Igrzysk Europejskich, wygrała finał w pistolecie pneumatycznym 10 m. W meczu o złoto, Polka – po pasjonującej walce – pokonała 17:13 Francuzkę Camille Jedrzejewski. Brązowy medal i kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu wywalczyła Ukrainka Ołena Kostewycz. Ósme miejsce zajęła zaś druga z Polek szer. Julita Borek.

Do finału st. szer. spec. Breś awansowała z drugim wynikiem – 579 pkt., a szer. Julita Borek z ósmym – 575. Najlepszy wynik – 580 pkt. – uzyskała Greczynka Anna Korakaki. W finale jednak najlepsza zawodniczka z eliminacji nie strzelała już tak dobrze, a w walce o najwyższe lokaty liczyły się Breś, Kostewycz i Jedrzejewski. Po pierwszych 10 strzałach prowadziła Ukrainka z wynikiem 102,7 pkt. Polka miała 0,2 pkt. mniej, a Francuzka traciła do prowadzącej zawodniczki 1,3 pkt. Po 15 strzałach najlepsza była już Breś, która uzyskała 155,7 pkt. Kostewycz przegrywała z Polką o 3,2 pkt., a Jedrzejewski o 4,5 pkt. Po 20 strzałach Ukrainka zmniejszyła dystans do liderki – przegrywała już tylko różnicą 0,8 pkt., zaś Francuzka traciła 3,5 pkt. W ostatniej serii, decydującej o awansie do finału znakomicie strzelała Jedrzejewski i z wynikiem 253,3 pkt. z pierwszej pozycji awansowała do finałowego pojedynku. Szansę walki o złoto zachowała Breś, która z dorobkiem 252,8 pkt. była druga. Natomiast na trzeciej pozycji zakończyła rywalizację Ukrainka, która uzyskała 252,0 pkt.

REKLAMA

W finałowym pojedynku, w którym po każdym strzale za uzyskanie lepszego wyniku można zdobyć dwa punkty lub jeden w przypadku remisu, prowadzenie 2:0 objęła Breś. Po trzech próbach Polka prowadziła 4:2. W czwartej obie zawodniczki uzyskały ten sam wynik – 9,7 i zdobyły po punkcie. Po siódmym strzale Francuzka wyrównała wynik meczu na 7:7. Jednak Breś nie oddała jej choć na moment prowadzenia i ostatecznie wygrała 17:13. Po meczu podkreśliła, że zwycięstwo w urodziny smakuje wyjątkowo i dodała, że najważniejsze dla niej było to, iż na trybunach jej walkę o medal obserwował mąż z córeczką, którzy potem mogli wraz z nią wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

Miejsce na najwyższym stopniu podium wywalczyła wczoraj także inna zawodniczka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego – szer. Patrycja Chudziak. Zawodniczka, która specjalizuje się w szybkim wspinaniu na ściance, zdobyła na II Wojskowych Mistrzostwach Świata we Wspinaczce Sportowej, rozgrywanych w słoweńskim mieście Koper, tytuł mistrzowski w konkurencji wspinania na czas. W finale Polka triumfowała z czasem 7,649 s. Jej rywalka Sofiia Hladka z Ukrainy nie ukończyła konkurencji. Brązowy medal zdobyła Francuzka Lison Gautron, która w małym finale (walka o trzecie miejsce) pokonała Margaritę Agambayevą z Kazachstanu. W kwalifikacjach najlepszy wynik – 7,71 s – uzyskała Chudziak, druga była Hladka (8,70 s), a trzecia Agambayeva (9,27 s).

Szer. Chudziak. Fot.  st. chor. Robert Banach

Zdaniem st. chor. Roberta Banacha, który w CWZS-ie jest m.in. trenerem-koordynatorem odpowiadającym za wspinaczkę sportową, półfinał szer. Chudziak z Gautron był, jak się później okazało, pojedynkiem na miarę finału. – Z wyników kwalifikacji wynikało, że obie zawodniczki prezentują zbliżony poziom. Obawiałem się tego półfinału, ale na szczęście Patrycja wyszła zwycięsko z tej bitwy i w finale miała już nieco łatwiejsze zadanie – twierdzi chorąży.

Chorąży Banach miał również powody do zadowolenia z wyniku osiągniętego przez drugą z zawodniczek CWZS-u, reprezentującą Polskę na III Igrzyskach Europejskich. St. szer. Aleksandra Mirosław na ściance wspinaczkowej w Tarnowie także wystąpiła w finale, a jej rywalką była druga z Polek – tarnowianka Natalia Kałucka. Z wynikiem 6,57 s – nowym rekordem życiowym – triumfowała aktualna mistrzyni świata z Tarnowa. Kałucka wyprzedziła reprezentantkę CWZS-u o 0,06 s. Brązowy medal zdobyła Włoszka Beatrice Colli, która w małym finale wygrała z Francuzką Victoire Andrier.

W kwalifikacjach Polki również rywalizowały w jednym wyścigu. Wygrała Mirosław z czasem 6,64 s – Kałucka uzyskała 6,89 s. Biało-Czerwonym jako jedynym w eliminacjach dotarcie do wierzchołka ścianki wyznaczonego na wysokości 15 m zajęło mniej niż 7 s. Również w ćwierćfinale i półfinale tylko nasze reprezentantki nie przekroczyły bariery 7 s. Mirosław w drugim biegu uzyskała czas 6,84 s, a w trzecim 6,63 s. Z kolei Kałucka w ćwierćfinale biegła 6,90 s, zaś w półfinale 6,80 s.

– Ola przyzwyczaiła nas do zwycięstw i z pewnością oczekiwania związane z jej startem na europejskich igrzyskach były większe. Rozmawiałem z nią po biegu i przyznała, że popełniła dwa małe błędy. Dodała też, że jeśli miały się jej przytrafić, to dobrze, iż w biegu finałowym i na zawodach, których stawką był złoty medal, a nie przepustka na igrzyska olimpijskie w Paryżu – mówi chorąży Banach. Podkreśla, że rekordzistka świata jest niezwykle ambitną zawodniczką i obecnie skupia się na przygotowaniach do mistrzostw świata, które w sierpniu odbędą się w Bernie.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Mateusz Birecki/REPORTER/East News, PKOl, st. chor. Robert Banach

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO