moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria Wojskowa świętuje

Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola Żandarmerii Wojskowej, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak do żandarmów z okazji ich święta. Uroczysty apel odbył się w siedzibie ŻW w Warszawie.

– Wykonywanie obowiązków Żandarmerii Wojskowej będących misją łączącą służbę żołnierza i policjanta wymaga szczególnego zaufania: do siebie nawzajem, przełożonych do Was, a także koleżanek i kolegów z wojska do ŻW – mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony podczas święta Żandarmerii Wojskowej. Jednocześnie dziękował żandarmom za to, że są godni tego zaufania.

Podczas uroczystego apelu w Warszawie wiceminister obrony odczytał skierowany do żandarmów list Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony. – Utrzymanie ładu i porządku oraz przestrzeganie określonych zasad decyduje o wartości i sprawności wojska, stąd istotna rola ŻW, formacji stanowiącej ważny element systemu bezpieczeństwa naszego państwa – napisał wicepremier. Szef MON-u przypomniał, że działalność ŻW to nie tylko służba w Polsce, ale także na misjach zagranicznych. – Świetnie wyszkolone i nowocześnie wyposażone oddziały specjalne gotowe są wykonywać trudne zadania ochronne i antyterrorystyczne wymagające najwyższego profesjonalizmu – podkreślił Mariusz Błaszczak.

REKLAMAWicepremier zaznaczył, że ważna jest także obecność żołnierzy w szkarłatnych beretach na ulicach miast oraz ich służba dla bezpieczeństwa wszystkich obywateli i wykonywanie zadań niezbędnych dla wzmocnienia praworządności w wojsku. – Dziękuje Wam za zaangażowanie w budowę siły obronnej polskiego państwa i trud ochrony porządku prawnego – napisał szef resortu obrony do żandarmów.

Z kolei gen. dyw. Tomasz Połuch, komendant główny ŻW, podkreślił, że profesjonalna armia potrzebuje profesjonalnej żandarmerii wojskowej. – Naszym priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo polskich żołnierzy i polskiego społeczeństwa – mówił generał w czasie zbiórki. Przyznał, że niestety z powodu swojego policyjnego charakteru, służba ŻW jest czasami niewłaściwie rozumiana i oceniana.

Zwracając się do swoich podkomendnych gen. Połuch podziękował za ich zaangażowanie w trudną i odpowiedzialną służbę, a także doskonałe przygotowanie do zadań. Życzył im, aby ŻW cieszyła się dużym zaufaniem społecznym, a służba w tej prestiżowej formacji była powodem do dumy i satysfakcji. – Dzięki Waszemu zaangażowaniu, kompetentności i postawie wspólnie tworzymy formację, która jest ważnym i niezastąpionym elementem Sił Zbrojnych RP – zakończył gen. Połuch.

Podczas uroczystości wiceminister Ociepa i gen. Połuch wręczyli żołnierzom medale przyznane przez prezydenta „Za długoletnią służbę” i nadane przez ministra obrony „Za zasługi dla obronności kraju”. Te ostatnie otrzymało też czworo policjantów. Komendant Główny ŻW wyróżnił też żołnierzy i pracowników odznakami honorowymi ŻW. Natomiast proporzec honorowy dla przodującego pododdziału ŻW otrzymał Wydział Działań Specjalnych z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Żandarmeria Wojskowa została powołana 1 września 1990 roku. Jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych. Żołnierze w szkarłatnych beretach uczestniczą też w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kosowie, Libanie, Rumunii, Turcji, na Litwie, Łotwie i Sycylii.

Formacja obchodzi święto 13 czerwca. Tego dnia w 1831 roku powołano Straż Polową, która w okresie powstania listopadowego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa w Wojsku Polskim. Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku decyzją ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Kleszcze dla wojska
Leopardy jadą na poligon
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Wojenny bohater na szubienicy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojna o porządek świata
Ostrożnie! Czołgi na drodze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO