Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych

Udany weekend mieli żołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego specjalizujący się w sportach wodnych. W słoweńskiej miejscowości Bled tytuł mistrza Europy w wioślarstwie wywalczył szer. Fabian Barański. Z kolei na torze regatowym w Poznaniu wojskowi zdobyli w zawodach o Puchar Świata w kajakarstwie siedem medali: cztery złote, dwa srebrne i brązowy.

Szer. Fabian Barański triumfował wraz z kolegami w finale wyścigu czwórek podwójnych mężczyzn. Wraz z reprezentantem CWZS-u po złoto popłynęli: Dominik Czaja, Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Polacy zwyciężyli z czasem 5 min 40,24 s. Na finiszu o 1,43 s wyprzedzili Holendrów i o 1,77 s Włochów, którzy bronili tytułu mistrzowskiego. Przed rokiem Biało-Czerwoni w finale mistrzostw Europy przegrali tylko z Włochami, ale za to byli bezkonkurencyjni na mistrzostwach świata.

Europejski czempionat w Bled reprezentacja Polski zakończyła z jednym medalem. Najbliżej podium była dwójka kobiet. Martyna Radosz i Katarzyna Wełna finiszowały na czwartej pozycji, do trzecich Francuzek straciły 1,1 s. Parawioślarze Jolanta Majka i Michał Gadowski zajęli też czwarte miejsce w wyścigu osad mieszanych. Z kolei Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Emilian Jackowiak zajęli piąte miejsce w finale A czwórek mężczyzn. Męska ósemka uplasowała się zaś na szóstej pozycji.

Z kolei na torze regatowym Malta w Poznaniu kajakarze po raz drugi w tym sezonie rywalizowali w zawodach o Puchar Świata. Reprezentanci Polski nie okazali się zbyt gościnni dla rywali i z dorobkiem 12 medali, w tym sześciu złotych, triumfowali w klasyfikacji medalowej imprezy. W zdobyciu siedmiu krążków udział mieli kajakarze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Żołnierze wywalczyli cztery złota, dwa srebra i brąz. W zawodach w stolicy Wielkopolski mierzyło się blisko 400 zawodników z 44 państw.

Szer. Helena Wiśniewska (z prawej), reprezentantka CWZS-u, wraz z Martyną Klatt była bezkonkurencyjna w finałach dwójek na 200 i 500 m.

Na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stanęła szer. Helena Wiśniewska. Reprezentantka CWZS-u wraz z Martyną Klatt była bezkonkurencyjna w finałach dwójek na 200 i 500 m. W obu tych wyścigach w finałach rywalizowały po dwie polskie osady. Na krótszym dystansie oprócz Wiśniewskiej i Klatt ścigały się również szer. Katarzyna Kołodziejczyk i Justyna Iskrzycka. Druga polska osada w konkurencji K-2 200 m uplasowała się na czwartej pozycji. Z kolei w finale K-2 500 m duet Wiśniewska–Klatt rywalizował z utytułowaną dwójką w składzie szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska. W finale olimpijskiej konkurencji pierwsze dwa miejsca wywalczyły polskie osady. Triumfowały Wiśniewska i Klatt, a drugie na mecie Naja i Puławska przegrały z młodszymi koleżankami o 0,2 s. Trzecią lokatę, ze stratą 0,92 s do zwycięskiej osady, zajęły Dunki: Frederikke Hauge Matthiesen i Emma Aastrand Jørgensen.

Szer. Karolina Naja i szer. Anna Puławska stanęły w Poznaniu również na najwyższym stopniu podium. Wraz ze st. szer. Dominiką Putto i Adrianną Kąkol triumfowały bowiem w finale wyścigu czwórek na 500 m. Polska osada po pasjonującym finiszu wyprzedziła na mecie o 0,43 s reprezentantki Chin, które przed dwoma tygodniami były bezkonkurencyjne w pierwszych zawodach o Puchar Świata w węgierskim Szegedzie. Brązowy medal zdobyły Niemki – z Polkami przegrały o 0,64 s.

Złoto z Jeziora Maltańskiego wyłowiła także szer. Katarzyna Kołodziejczyk. Kajakarka CWZS-u była najszybsza w finale konkurencji K-1 200 m. Kołodziejczyk triumfowała z czasem 41,43 s i wyprzedziła o 0,26 s Dunkę Frederikke Hauge Matthiesen oraz o 0,42 s Chorwatkę Anamarię Govorčinović. Srebrny medal wśród żołnierzy natomiast zdobył jeszcze w Poznaniu w konkurencji C-1 1000 m szer. Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz CWZS-u przegrał tylko o 0,16 s z Czechem Martinem Fuksą. Z kolei jedyny brązowy krążek z wojskowych wywalczył szer. Norman Zezula, który wraz z Aleksandrem Kitewskim był trzeci w finale kanadyjkowych dwójek na 500 m. Polacy o 1,02 s przegrali z Włochami, a 0,64 s stracili do Ukraińców.

autor zdjęć: Beata Kubica/ Wielkopolski Związek Kajakowy