moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!

Trzy tytuły mistrzów świata wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego w mistrzowskich zawodach w wioślarstwie oraz w ostatniej konkurencji pięcioboju nowoczesnego – laser run. Szer. Fabian Barański zdobył złoto w czwórce podwójnej. Natomiast szer. Łukasz Gutkowski był bezkonkurencyjny w rywalizacji indywidualnej oraz sztafecie mieszanej.

Wioślarze walczyli o medale na torze regatowym w czeskich Račicach. Reprezentacja Polski wraca z nich z dwoma medalami: złotym czwórki podwójnej i srebrnym osady mieszanej w rywalizacji niepełnosprawnych. W złotej drużynie popłynęli: szer. Fabian Barański, Dominik Czaja, Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Biało-Czerwoni triumfowali z czasem 5 min 50,08 s. Srebro – ze stratą 0,89 s – zdobyli Brytyjczycy, a brąz Włosi – z Polakami przegrali o 2,06 s. Natomiast parawioślarski mikst w składzie: Jolanta Majka i Michał Gadowski przegrał z duetem z Ukrainy, z kolei brązowy medal wywalczyli Francuzi.

 

REKLAMA

Polska czwórka podwójna bardzo dobrze spisała się już w półfinałach. Biało-Czerwoni płynęli na pierwszej pozycji od startu do mety. Na finiszu o ponad półtorej sekundy wyprzedzili osadę z Rumunii. W drugim półfinale, z czasem prawie pięć sekund gorszym od Polaków, triumfowali Włosi. Przypomnijmy, że zwycięskie osady z półfinałów w takim samym składzie w sierpniu zdobyły medale na mistrzostwach Europy w Monachium. Wówczas triumfowali reprezentanci Włoch przed Polakami. W Račicach bardzo długo czołowe role w finale odgrywali mistrzowie i wicemistrzowie Starego Kontynentu. Po pierwszych 500 m prowadzili Włosi z przewagą 0,43 s nad Biało-Czerwonymi. Na półmetku pierwsze miejsce zajmowali już Polacy, a płynący na drugiej pozycji wioślarze z Włoch tracili 0,33 s. Po pokonaniu 1500 m polska osada wyprzedzała o 1,35 s osadę brytyjską oraz o 2,61 s włoską. Na finiszu kolejność w czołowej trójce już nie uległa zmianie.

Miniony weekend był również bardzo udany dla polskich pięcioboistów nowoczesnych, którzy w Lizbonie walczyli o medale mistrzostw świata w konkurencji laser run (strzelanie połączone z biegiem). Biało-Czerwoni zanotowali najlepszy w historii występ w światowym czempionacie. Zdobyli dwa złote medale i brązowy. Podwójnym mistrzem świata został szer. Łukasz Gutkowski, który triumfował w rywalizacji indywidualnej oraz wraz z Wiktorią Wierzbą w sztafecie mieszanej. Natomiast brąz wśród kobiet wywalczyła Wierzba. W rywalizacji indywidualnej Gutkowski wyprzedził reprezentantów Litwy. Drugi był Titas Puronas, a trzeci Paulius Vagnorius.

Oddzielny światowy czempionat w laser run – najbardziej widowiskowej konkurencji pięcioboju nowoczesnego Międzynarodowa Federacja Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) organizuje od 2019 roku. W pierwszych mistrzostwach w Budapeszcie złote medale w sztafecie mieszanej wywalczyli st. kpr. Oktawia Nowacka i szer. Łukasz Gutkowski. Po trzech latach Gutkowski odzyskał tytuł mistrzowski. Tym razem jego partnerką nie była brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, lecz Wiktoria Wierzba.

Strzelanie z biegiem połączono w pięcioboju nowoczesnym w nową konkurencję po igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Laser run miał uatrakcyjnić rywalizację w dyscyplinie, w której sportowcy walczą o medale olimpijskie od 1912 roku. Początkowo w strzelaniu połączonym z biegiem sportowcy pokonywali trzy odcinki trasy o długości kilometra i trzykrotnie meldowali się na strzelnicy – w czasie jednego strzelania z pistoletów pneumatycznych należało oddać pięć celnych strzałów, aby ponownie wybiec na trasę. Jednak strzelanie z pneumatyków nie sprawdziło się i pistolety pneumatyczne zamieniono na laserowe. UIPM zmieniła również dystans do pokonania w biegu przełajowym i dołożyła jedno strzelanie. Pięcioboiści podczas jednej wizyty na strzelnicy muszą trafić pięć razy do czarnego krążka o średnicy 5,95 cm. Jeśli im się to nie uda, wybiegają na trasę po 50 s od rozpoczęcia strzelania.

SZUS

autor zdjęć: CISM

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
 
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
„Albatros” pisze swoją historię
Ukraina otrzyma Patrioty?
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Włoskie Air Policing w Polsce
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Nasz szczęśliwy okręt
How Much Does Independence Weigh?
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Czekamy na FA-50
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Dodatek za ochronę granicy
Ryzykowna gra ajatollahów
Nowy wymiar sił powietrznych
W Sejmie o Patriotach
Pioruny w linii
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Borsuk już na poligonie
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Śladem profesjonalistów
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Rekordowy budżet obronny
Nowe okręty dla MW RP
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Zostań szeregowym zawodowym!
Narada byłych szefów BBN-u
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
BohaterON-y rozdane
Polski duch w Londynie
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Artyleria na Marsie
Upadek mitu mocarstwa
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Muzeum polskiego superbohatera
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Ogień z Abramsów
NATO pozostaje w gotowości
Kolejne Rosomaki WEM
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Polska zmiana w zespole NATO
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
F-15 przyleciały do Łasku
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Polsko-koreańska debata
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Pioruny dla Norwegii
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO