moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Topaz dla Bułgarii

System Topaz, który od ponad dwudziestu lat jest używany przez polską armię do wsparcia dowodzenia i kierowania ogniem artylerii, trafi do wyposażenia bułgarskich wojsk lądowych – poinformowała firma WB Electronics. Polska spółka ma dostarczyć moduły oprogramowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania Walką w ciągu kilku miesięcy.

Polscy inżynierowie rozpoczęli prace badawczo-rozwojowe nad zautomatyzowanym systemem kierowania artylerią jeszcze w latach osiemdziesiątych. W połowie lat dziewięćdziesiątych Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia oraz firmie WB Electronics opracowanie systemu wsparcia dowodzenia dla pododdziałów samobieżnych haubic 2S1 Goździk.

Rozwiązanie, które otrzymało kryptonim Topaz, zostało zaprezentowane jako prototyp w 1998 roku. W dużej mierze bazowało ono na analogowych systemach łączności, dlatego MON zleciło WB Electronics opracowanie w pełni cyfrowej wersji Topaza. I to właśnie ta wersja, jako Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz, weszła pod koniec XX wieku do służby w SZRP.

Polska armia wykorzystywała ZZKO Topaz nie tylko w kraju, lecz także podczas zagranicznych misji, a jego producent na podstawie zebranych wniosków i doświadczeń, opracował ulepszoną wersję, czyli Zintegrowany System Zarządzania Walką Topaz.

Film: WB GROUP

Produkt ten, składający się z oprogramowania do wsparcia dowodzenia i kierowania walką oraz niezbędnego wyposażenia (m.in. środków łączności i komputerów), znalazł już kilku zagranicznych odbiorców. A kilka dni temu firma WB Electronics, wiodący podmiot w Grupie WB, poinformowała o kolejnym sukcesie eksportowym. Po Topaza zdecydowała się sięgnąć armia bułgarska.

Firma WB Electronics napisała w komunikacie prasowym, że bułgarscy artylerzyści chcą używać oprogramowania Topaz m.in. do wymiany danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (Artillery Hunting Radar).

Topaz ma trafić do Bułgarii w ciągu najbliższych miesięcy. Firma WB Electronics nie ujawniła wartości kontraktu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: WB Electronics

dodaj komentarz

komentarze


Święto ludzi z pasją
 
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Double Eagle – podwodny tropiciel
W Ełku wykuwają charaktery
Polskie F-16 w służbie NATO
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
„Pułaski” na Atlantyku
Podniebny Pegaz
Wyrok za tragiczny wypadek
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Pracowity dyżur Typhoonów
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Poznać rakietowego Homara
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Więcej amunicji do Rosomaków
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Kolejowy sabotaż udaremniony
Medycyna na morzu
Szabla hubalczyków
Debiut polskiego AW149
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Sport kształtuje mentalność
Więcej na mieszkanie za granicą
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Rex Bolizlavus
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Więcej polskiego trotylu dla USA
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Zwycięstwo mordercy
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Trzy dekady DGW
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Strażnik nieba
Wyścig zbrojeń wystartował
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Rodzina na wagę złota
Baltic Sea Under Control
Podniebne wsparcie sojuszników
Pilecki ucieka z Auschwitz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zatopiony problem
Viva Polaki! Viva liberatori!
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Składy wysokiego ryzyka
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Henry Szymanski na tropie prawdy
Pierwsza misja Gripenów
Powstaje armia dronów
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO