moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Czy polscy piloci F-16 zajmą się szkoleniem Ukraińców? Wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że taka możliwość istnieje. Zastrzegł jednak, że obecnie takie przedsięwzięcie nie jest realizowane. Polski polityk brał dziś udział w rozmowach ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli.

Obradom unijnych ministrów obrony przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony rozmawiali o wsparciu militarnym Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w regionie, a także o współpracy państw członkowskich w dziedzinie uzupełniania własnych zdolności obronnych. Jednym z tematów spotkania było szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Zgodę na przekazanie tych maszyn wyraziły Stany Zjednoczone podczas szczytu G7 w Hiroszimie, który odbył się 19 maja. Projekt poparły wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek, że również polscy piloci włączą się w szkolenie Ukraińców. – Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16 – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. – Takie szkolenia jeszcze się nie rozpoczęły – zastrzegł wicepremier. Mariusz Błaszczak nie podał żadnych szczegółów dotyczących naszego zaangażowania, nie wiadomo więc, kiedy i ilu pilotów z Ukrainy mogłoby trenować pod okiem instruktorów z WP. – Jesteśmy otwarci, ale to zależy od naszych możliwości – wyjaśniał Błaszczak. Zwracał uwagę na zobowiązania, jakie ciążą na polskich siłach powietrznych. – Polska jest zlokalizowana na wschodniej flance NATO, więc mamy obowiązki także wobec krajów bałtyckich – mówił Błaszczak. Wicepremier poinformowal, że podczas spotkania ministrów obrony zaproponował, by szkolenie odbywało się w ramach misji Unii Europejskiej.

REKLAMA

Do szkolenia pilotów F-16 przez instruktorów z armii NATO odniósł się również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Podkreślił, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie nie jest równe włączeniu się w konflikt. – Ukraina ma prawo do obrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej. – To nie czyni NATO i sojuszników stroną konfliktu – mówił.

Wicepremier Błaszczak spotkał się we wtorek także z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. – Rozmawialiśmy m.in. o uruchomieniu w Polsce hubu, w którym mają być serwisowane czołgi używane na Ukrainie. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt – ocenił Błaszczak. Politycy poruszyli również temat przedłużenia obecności w Polsce niemieckich baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność do omówienia szczegółów w tej sprawie – dodał wiceszef polskiego rządu.

Natomiast z komisarzem do spraw przemysłu Unii Europejskiej, Thierrym Bretonem, Mariusz Błaszczak rozmawiał o produkcji amunicji w polskich zakładach obronnych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W marcu unijny komisarz odwiedził polskie zakłady Dezamet. – Cieszę się z wysokiej oceny komisarza Bretona możliwości produkcyjnych Dezametu – powiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
 
Żegnali ich kamieniami w bukietach
„Nasze granice w Monte Cassino”
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Cegiełka na morzu
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Śladem profesjonalistów
Nowy wymiar wojska
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Litwini kupią zestawy Grom
WOT i „Anakonda”
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Piekielny ogień dla polskiej armii
Nowy regulamin dla żołnierzy
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Polska wśród światowych liderów
Do końca walczył z tyranią
Maszerowali, lecz nie ginęli
B9 stawia na solidarność
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Topaz dla Bułgarii
Anakonda na Bałtyku
Bez szklanego sufitu
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Razem gotowi na wszystko
Pół wieku w zespole
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Ukryją się w Berberysach
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Najsprawniejsi wieloboiści
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włosi na straży polskiego nieba
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Wojsko poza schematem
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Narada przed szczytem NATO
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Finlandia w NATO
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Mieczniki do aneksu
Słowa jak pociski
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO