moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Idziemy uczcić bohaterów spod Monte Cassino

Dziś rano z włoskiego miasta Cassino wyruszył trekking śladami 2 Korpusu Polskiego. Szlak wiedzie ścieżką historyczną na Monte Cassino wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. Żołnierze, sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi – około 300 osób idzie, by oddać hołd polskim bohaterom i uczcić 79. rocznicę wiktorii podkomendnych gen. Władysława Andersa.

– Pokonanie tej samej drogi, którą żołnierze 2 Korpusu Polskiego wspinali się na Monte Cassino w maju 1944 roku pod niemieckim ostrzałem, i widok miejsc, o które walczyli, pomaga lepiej zrozumieć przebieg bitwy i bohaterstwo jej uczestników – mówił tuż przed wymarszem Bogusław Mamiński, organizator trekkingu, olimpijczyk i prezes stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje. Szlak trekkingu wiedzie po śladach podkomendnych gen. Władysława Andersa, drogami, którymi zdobywali słynne wzgórze. Wytyczona została tu ścieżka historyczna, której pomysłodawcą i twórcą jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. Ścieżka jest oznaczona i opisana przez WIW we współpracy z Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt, oraz przy wsparciu włoskiego miasta Cassino.

Spotkanie z historią

– Ścieżka historyczna żyje i jest uczęszczana przez cały rok nie tylko przez Polaków. Natomiast trekking, który odbywa się w rocznicę bitwy, ma na wskroś polskiego ducha, choć grupa uczestników jest wielonarodowa – zaznacza Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW-u, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” oraz portalu polska-zbrojna.pl. Jak podkreśla, historia przedstawiana na ścieżce odrywa uczestnika od skupiania się na własnym wysiłku i zmęczeniu. – Myśli biegną ku tym, którzy pod gradem kul i pękających od pocisków skał zdobywali wzgórze, takiej szansy na osobiste spotkanie z historią, dogłębne jej przeżycie nie ma chyba nigdzie indziej – dodaje.

Z kolei Michał Góras, członek zarządu PFN, wyruszając na szlak, podkreślał, że jest dumny, iż wspólnie z WIW-em zrealizowali projekt utworzenia ścieżki. – Cieszę się, że kolejny rok mogę uczestniczyć w marszu śladem żołnierzy gen. Andersa i uczcić w ten sposób ich pamięć – mówił Góras. Dodał też, że udział w trekkingu jest sposobem przypomnienia o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy nieśli wysoko sztandar Rzeczypospolitej.

Ścieżkę otworzył 18 maja 2021 roku podczas obchodów 77. rocznicy bitwy Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, który jest także honorowym patronem projektu. Pierwszy trekking szlakiem 2 Korpusu został zorganizowany w zeszłym roku i był częścią oficjalnych obchodów 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Wówczas wzięło w nim udział prawie 200 osób.

Trud polskich żołnierzy

Dziś rano na szlak bojowy 2 Korpusu wyruszyło sprzed urzędu miasta w centrum Cassino około 300 osób, m.in.: sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi. W trekkingu uczestniczy też grupa 38 żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z gen. dyw. Markiem Sokołowskim, zastępcą dowódcy generalnego na czele. – Żołnierze idą w mundurach, z plecakami i pełnym wyposażeniem, dzięki temu podczas trekkingu choć w części poczują wysiłek i trud, jaki towarzyszył polskim wojskowym, gdy zdobywali wzgórze pod niemieckim ostrzałem – tłumaczył gen. Sokołowski.

Uczestnicy marszu mają do pokonania ponad 500 m przewyższenia i ponad 10 km trasy po zboczach gór. Podczas trekkingu będą zatrzymywać się w 12 najważniejszych miejscach związanych z bitwą, m.in. przy Drodze Polskich Saperów, którą dostarczano zaopatrzenie, czy Domku Doktora – punkcie opatrunkowym żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Wszystkie te miejsca zostały przez WIW oznaczone na tablicach z informacjami po polsku, włosku i angielsku wraz ze zdjęciami i mapami. Treść przedstawiona na tablicach była konsultowana z prof. Zbigniewem Wawrem, zmarłym niedawno historykiem i znawcą tematyki 2 KP.

Podczas marszu uczestnicy będą korzystać z przygotowanej przez WIW bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe. Przybliża ona wydarzenia, które toczyły się w miejscach, które mijają, i ułatwia nawigację. Dla wszystkich, którzy nie mogli pojechać do Włoch, WIW opracował wirtualny spacer na Monte Cassino, który można odbyć na stronie internetowej. Oglądając krótkie filmy składające się na półtoragodzinną opowieść, można niejako przejść trasą wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i posłuchać opowieści o bitwie.

Kilkugodzinny trekking zakończy się na wzgórzu 593, zwanym Górą Ofiarną, pod pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która zdobyła to wzniesienie. Tam uczestnicy dostaną medale, a potem odwiedzą Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. – Zapewne każdy pochyli się nad grobem tego żołnierza, którego nazwisko widniało na numerze startowym, który dostał i niósł ze sobą – mówi Anna Putkiewicz. Każdy z uczestników marszu mógł bowiem podczas zapisów wybrać, w intencji którego z poległych polskich bohaterów pokona trasę.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia są dwa stowarzyszenia sportowe: polskie – Sporting – oraz włoskie – Aprocis, przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej. Patronami medialnymi są Polskie Radio i kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Honor weteranom misji!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ratownicy na medal
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO