moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Idziemy uczcić bohaterów spod Monte Cassino

Dziś rano z włoskiego miasta Cassino wyruszył trekking śladami 2 Korpusu Polskiego. Szlak wiedzie ścieżką historyczną na Monte Cassino wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. Żołnierze, sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi – około 300 osób idzie, by oddać hołd polskim bohaterom i uczcić 79. rocznicę wiktorii podkomendnych gen. Władysława Andersa.

– Pokonanie tej samej drogi, którą żołnierze 2 Korpusu Polskiego wspinali się na Monte Cassino w maju 1944 roku pod niemieckim ostrzałem, i widok miejsc, o które walczyli, pomaga lepiej zrozumieć przebieg bitwy i bohaterstwo jej uczestników – mówił tuż przed wymarszem Bogusław Mamiński, organizator trekkingu, olimpijczyk i prezes stowarzyszenia Sporting Międzyzdroje. Szlak trekkingu wiedzie po śladach podkomendnych gen. Władysława Andersa, drogami, którymi zdobywali słynne wzgórze. Wytyczona została tu ścieżka historyczna, której pomysłodawcą i twórcą jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. Ścieżka jest oznaczona i opisana przez WIW we współpracy z Polską Fundacją Narodową, która sfinansowała projekt, oraz przy wsparciu włoskiego miasta Cassino.

Spotkanie z historią

– Ścieżka historyczna żyje i jest uczęszczana przez cały rok nie tylko przez Polaków. Natomiast trekking, który odbywa się w rocznicę bitwy, ma na wskroś polskiego ducha, choć grupa uczestników jest wielonarodowa – zaznacza Anna Putkiewicz, zastępca dyrektora WIW-u, redaktor naczelna kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia” oraz portalu polska-zbrojna.pl. Jak podkreśla, historia przedstawiana na ścieżce odrywa uczestnika od skupiania się na własnym wysiłku i zmęczeniu. – Myśli biegną ku tym, którzy pod gradem kul i pękających od pocisków skał zdobywali wzgórze, takiej szansy na osobiste spotkanie z historią, dogłębne jej przeżycie nie ma chyba nigdzie indziej – dodaje.

Z kolei Michał Góras, członek zarządu PFN, wyruszając na szlak, podkreślał, że jest dumny, iż wspólnie z WIW-em zrealizowali projekt utworzenia ścieżki. – Cieszę się, że kolejny rok mogę uczestniczyć w marszu śladem żołnierzy gen. Andersa i uczcić w ten sposób ich pamięć – mówił Góras. Dodał też, że udział w trekkingu jest sposobem przypomnienia o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy nieśli wysoko sztandar Rzeczypospolitej.

Ścieżkę otworzył 18 maja 2021 roku podczas obchodów 77. rocznicy bitwy Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony, który jest także honorowym patronem projektu. Pierwszy trekking szlakiem 2 Korpusu został zorganizowany w zeszłym roku i był częścią oficjalnych obchodów 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Wówczas wzięło w nim udział prawie 200 osób.

Trud polskich żołnierzy

Dziś rano na szlak bojowy 2 Korpusu wyruszyło sprzed urzędu miasta w centrum Cassino około 300 osób, m.in.: sportowcy, harcerze, uczniowie, turyści i Włosi. W trekkingu uczestniczy też grupa 38 żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z gen. dyw. Markiem Sokołowskim, zastępcą dowódcy generalnego na czele. – Żołnierze idą w mundurach, z plecakami i pełnym wyposażeniem, dzięki temu podczas trekkingu choć w części poczują wysiłek i trud, jaki towarzyszył polskim wojskowym, gdy zdobywali wzgórze pod niemieckim ostrzałem – tłumaczył gen. Sokołowski.

Uczestnicy marszu mają do pokonania ponad 500 m przewyższenia i ponad 10 km trasy po zboczach gór. Podczas trekkingu będą zatrzymywać się w 12 najważniejszych miejscach związanych z bitwą, m.in. przy Drodze Polskich Saperów, którą dostarczano zaopatrzenie, czy Domku Doktora – punkcie opatrunkowym żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Wszystkie te miejsca zostały przez WIW oznaczone na tablicach z informacjami po polsku, włosku i angielsku wraz ze zdjęciami i mapami. Treść przedstawiona na tablicach była konsultowana z prof. Zbigniewem Wawrem, zmarłym niedawno historykiem i znawcą tematyki 2 KP.

Podczas marszu uczestnicy będą korzystać z przygotowanej przez WIW bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe. Przybliża ona wydarzenia, które toczyły się w miejscach, które mijają, i ułatwia nawigację. Dla wszystkich, którzy nie mogli pojechać do Włoch, WIW opracował wirtualny spacer na Monte Cassino, który można odbyć na stronie internetowej. Oglądając krótkie filmy składające się na półtoragodzinną opowieść, można niejako przejść trasą wytyczoną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i posłuchać opowieści o bitwie.

Kilkugodzinny trekking zakończy się na wzgórzu 593, zwanym Górą Ofiarną, pod pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która zdobyła to wzniesienie. Tam uczestnicy dostaną medale, a potem odwiedzą Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. – Zapewne każdy pochyli się nad grobem tego żołnierza, którego nazwisko widniało na numerze startowym, który dostał i niósł ze sobą – mówi Anna Putkiewicz. Każdy z uczestników marszu mógł bowiem podczas zapisów wybrać, w intencji którego z poległych polskich bohaterów pokona trasę.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia są dwa stowarzyszenia sportowe: polskie – Sporting – oraz włoskie – Aprocis, przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej. Patronami medialnymi są Polskie Radio i kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko poza schematem
 
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Włosi na straży polskiego nieba
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Do końca walczył z tyranią
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
„Nasze granice w Monte Cassino”
Maszerowali, lecz nie ginęli
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Topaz dla Bułgarii
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Słowa jak pociski
Nowy wymiar wojska
Anakonda na Bałtyku
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Nowy regulamin dla żołnierzy
Narada przed szczytem NATO
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Piekielny ogień dla polskiej armii
Śladem profesjonalistów
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Bez szklanego sufitu
B9 stawia na solidarność
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Ukryją się w Berberysach
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
WOT i „Anakonda”
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Finlandia w NATO
Pół wieku w zespole
Litwini kupią zestawy Grom
Mieczniki do aneksu
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Polska wśród światowych liderów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cegiełka na morzu
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Najsprawniejsi wieloboiści
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Razem gotowi na wszystko
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Czy pracownicy wojska założą mundury?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO