moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trenowali jak żołnierze

Wojsko powitało ich żołnierskim śniadaniem. Później były formalności, badania lekarskie i mierzenie, aby wydany w przyszłości mundur leżał jak ulał… W końcu nadszedł czas na strzelanie z broni pneumatycznej czy trening walki wręcz. Takie zajęcia mieli uczestnicy szkolenia „Trenuj jak żołnierz”, które odbyło się w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. 

Do udziału w dwudniowym, najnowszym programie MON-u „Trenuj jak żołnierz” zgłosiło się do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych 36 osób. 34 zostały dopuszczone do udziału w zajęciach. Wśród kandydatów na żołnierzy było dziewięć kobiet i 27 mężczyzn. Najmłodszy uczestnik miał 18 lat, a najstarszy 52 lata.

Dwudniowe zajęcia były pierwszym, wstępnym etapem zapoznawania z wojskiem. Ich uczestnicy mają bowiem możliwość udziału w sierpniu w drugim, dwutygodniowym szkoleniu, które zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Spośród tych, którzy w weekend stawili się we wrocławskim centrum, 33 osoby zapewniły, że chcą odbyć podstawowe szkolenie wojskowe.

Motywacje uczestników

Jakie były motywacje uczestników, by weekend poświęcić na wojskowe szkolenie? 35-letni Jerzy Iwanowski z Wrocławia przyznaje, że wpływ na jego decyzję miała sytuacja bezpieczeństwa na świecie, a w szczególności wojna w Ukrainie. – Pomyślałem, że warto o wojsku dowiedzieć się więcej, poznać je od środka – mówi podczas przerwy w szkoleniu. Gdy przeczytał w internecie informację o programie „Trenuj jak żołnierz”, postanowił wziąć w nim udział. Dotąd w koszarach był tylko raz, przy okazji szkolenia „Trenuj z wojskiem”. Teraz z żoną Wiktorią uzgodnił, że w sierpniu założy mundur na dwa tygodnie.

Anna Siebielec była jedną z najmłodszych uczestniczek szkolenia. Kilkanaście dni temu ukończyła naukę w Liceum Służb Mundurowych na kierunku ratownik medyczny i właśnie ma egzaminy maturalne. – Podczas nauki w liceum byłam na kilku poligonach. Trzy dni w tygodniu do szkoły chodziliśmy w mundurze. Teraz tego munduru mi trochę brakuje – przyznała.


Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Ania planuje rozpoczęcie studiów pielęgniarskich. Nie wyklucza, że mogą to być studia w wojskowym centrum. Zapewnia, że w sierpniowym dwutygodniowym szkoleniu weźmie udział. Żartuje, że obawia się jedynie, czy logistycy znajdą dla niej odpowiedni mundur i buty. – Przy wzroście 150 cm i rozmiarze buta 33 mogą być problemy z doborem umundurowania – wyznaje z uśmiechem. Filigranowa kandydatka na żołnierza jest jednak pełna optymizmu i nie wyklucza, że jej droga życiowa być może będzie związana z wojskiem.

Wśród ćwiczących był również Jakub Gałek, mieszkaniec małej wioski koło Oleśnicy. Jakuba wojsko interesowało od dziecka. Tata bardzo mu kibicował i widział przyszłość syna w mundurze. Życie potoczyło się jednak inaczej. Po ukończeniu Liceum Logistycznego ze względu na pandemię Jakubowi nie udało się trafić do armii. Po zdaniu matury zamiast do koszar poszedł do pracy w sklepie z elektroniką na stanowisko doradcy klienta. – Tata zmarł w styczniu tego roku. Postanowiłem, że z opóźnieniem, ale spełnię jego i swoje marzenia – mówi Jakub. Zapewnia, że w przyszłości zostanie żołnierzem zawodowym. Udział w programie „Trenuj jak żołnierz” traktuje jako początek dochodzenia do zawodowej służby w armii.

Podstawy żołnierskiego rzemiosła

Oprócz zajęć teoretycznych i instruktaży związanych z zasadami bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej czy ochrony informacji niejawnych w programie było wiele treningów praktycznych. Na sobotę zaplanowano lekcje udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz strzelanie z broni pneumatycznej i na trenażerze Cyklop. A w hali sportowej pod okiem doświadczonych instruktorów trenowano podstawy samoobrony oraz walki w bliskim kontakcie.

Oczywiście już w sobotę uczestnicy mieli okazję poznać armię od kuchni, w stołówce bowiem czekał na nich prawdziwy żołnierski obiad. Po kolacji wszyscy mieli do wyboru: wrócić na noc do domu lub nocować w warunkach koszarowych w izbach żołnierskich. Na ten drugi wariant zdecydowała się niemal połowa.

Drugi dzień szkolenia upłynął m.in. na ustawianiu pojedynczych min przeciwpancernych, zajęciach z ochrony przed bronią masowego rażenia czy nauce podstawowych zasad SERE, czyli przetrwania.

Ale największą atrakcją szkolenia były niedzielne zajęcia w przeprawianiu się przez przeszkodę wodną. Uczestnicy szkolenia mieli do dyspozycji PTS-y, czyli pływające transportery samobieżne, oraz łodzie desantowe. Obserwowali przy pracy saperów oraz nurków z grupy ewakuacyjno-ratunkowej. Mało tego. Mogli też przejechać się PTS-em na przykoszarowym placu ćwiczeń oraz pływać łodziami desantowymi.

Ostatnia część zajęć była okazją do poznania różnorodnego sprzętu, którym na co dzień posługują się saperzy. Dla kandydatów na żołnierzy instruktorzy przygotowali również szkolenie specjalistyczne polegające na wykrywaniu i neutralizacji ładunków EOD, czyli tzw. min pułapek. – Zaprezentowaliśmy uczestnikom nasze centrum i pokazaliśmy spory wycinek tego, czym zajmujemy się na co dzień, naszej trudnej, saperskiej służby – mówi kpt. Tomasz Margas, zastępca komendanta ośrodka szkolenia podstawowego CSWIiCh. Oficer dodaje, że program był tak opracowany, by zachęcić uczestników do udziału w dwutygodniowym szkoleniu podstawowym w sierpniu.

Na zakończenie dwudniowego treningu organizatorzy zaprosili na grilla i grochówkę. Płk Adam Przygoda, komendant CSWIiCh, opowiadał wówczas o służbie wojskowej i możliwościach rozwoju kariery zawodowej żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Zakochałam się w slalomie
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
PFM bez tajemnic
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Saperzy z dronami
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Prosta droga do wojska
Szlify pod lodem
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
One Step Ahead of the Enemy
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie ma nudy
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
System San z koreańskimi elementami
Zacięta walka o medale pod siatką
Łączność działa jak w zegarku
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Trójskok Belmy
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Generał Molenda doradcą NATO
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Prezydenckie weto dla SAFE
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Piekło „Pługa”
Leopard nie stoi w kolejce
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Cel: Podwoić moc
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Nasz jedyny
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Polska będzie zbrojna!
W poszukiwaniu wyzwań
Krok w przyszłość
Oko na Bałtyk
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Zawiszacy z kompletem Langust
Siła współpracy
Pancerna nauka strzelania
Przecieranie szlaków
Tankowanie w przestworzach
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Together on the Front Line and Beyond
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
ORP „Wodnik” zimową porą
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gala MMA coraz bliżej
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO