moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2 dla Ukrainy?

Kwestia przekazania czołgów Leopard 2 walczącej Ukrainie od kilku tygodni wzbudza wiele kontrowersji. Niemcy wciąż nie podjęły decyzji, czy przystąpić do międzynarodowej koalicji donatorów, o stworzenie której zabiega Polska. Dziś po raz kolejny zaapelował o to wicepremier Mariusz Błaszczak. – To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał szef MON-u.

Informację o tym, że Polska zwróciła się do Niemiec o wyrażenie zgody na przekazanie walczącej Ukrainie czołgów Leopard 2, przekazał we wtorek Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy! – napisał na portalu Twitter.

Dyskusja wśród sojuszników o tym, czy czołgi Leopard mogą trafić do wyposażenia ukraińskiej armii, trwa od kilku tygodni. Podczas niedawnej wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska chciałaby przekazać Ukrainie ten sprzęt w sile kompanii, jednak będzie to możliwe, jeśli na podobny ruch zdecydowaliby się także inni sojusznicy. – Nikt dorosły nie może mieć złudzeń, że kompania czołgów przyczyni się do wygrania tej wojny. Ukraina powinna być wsparta przez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady, a może i większej. W związku z tym koalicja państw jest konieczna, aby realnie wesprzeć Ukrainę – wyjaśnił wicepremier Błaszczak.

REKLAMA

W konsekwencji oczy całego świata zwróciły się w stronę Niemiec, które są producentem tych czołgów i muszą wyrazić zgodę na to, aby Leopardy będące w wyposażeniu innych armii mogły trafić do Ukrainy. Polska oczekuje jednak, że państwo to włączy się w działania międzynarodowej koalicji i przekaże sprzęt z zasobów Bundeswehry. Niestety, mimo że temat ten został poruszony na spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group), w którym wzięli udział szefowie resortów obrony 50 państw, decyzja wciąż nie zapadła.

Dziś do kwestii przekazania czołgów Ukrainie odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, który przebywał z wizytą w Berlinie. – Omówiliśmy kwestię czołgów bojowych. Konsultacje wśród sojuszników będą kontynuowane i jestem pewien, że wkrótce będziemy mieli rozwiązanie – powiedział po spotkaniu z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Szef NATO dodał także, że Niemcy udzielają „Ukrainie jednej z największych pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej”, a „niemiecka broń każdego dnia ratuje życie w Ukrainie”. Podobną opinię wyraził szef niemieckiego MON. Wyjaśnił, że decyzja o przekazaniu sprzętu jeszcze nie zapadła, trwa jednak kontrola Leopardów będących w wyposażeniu Bundeswehry oraz sprawdzane są możliwości produkcji kolejnych egzemplarzy. Dzięki temu, jeśli Niemcy podejmą decyzję o włączeniu się do międzynarodowej koalicji donatorów, będą mogły szybko przystąpić do działania. – Zachęcamy partnerów, którzy już posiadają czołgi Leopard, aby zaczęli szkolić siły ukraińskie z ich obsługi. Nie będziemy nikomu stać na drodze – dodał Pistorius.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Bundeswehr/Anne Weinrich, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
 
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Łączność dla czołgów
HIMARS-y dla Polski
Rozmowy (nie)kontrolowane
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Sposób na drony
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Śladem profesjonalistów
Cekaemy i trumny
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Sonda dla cywilów!
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Air Policing piątej generacji
Patrioty znów będą ćwiczyć
Dodatek już nie za klasę
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Przetarcie przed manewrami
Styczniowy poligon terytorialsów
Bohaterowie spod Węgrowa
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Instruktor z cienia
Armia przetestuje Piraty
System Patriot na warszawskim Bemowie
Reforma systemu RPW
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Proces na pokaz
Abramsy jadą do Ukrainy!
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Armia Czerwona niesie śmierć
Ukraina czeka na czołgi
Cegiełka na morzu
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Patrioty w stolicy
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Bożeny wspierają saperów
Sojusznicza rotacja
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Orlik w natowskiej misji
Sobota z żołnierzami
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terenowe motocykle II RP
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Za nami jest tylko śmierć
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Odry dostarczone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO