moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Putin zniszczył zaufanie do Rosji bezpowrotnie

Niemcy 24 lutego 2022 roku obudziły się w świecie, w którym Polska myślami była już od pewnego czasu. Niemcom było trudno zauważyć, że zbliża się wojna w Ukrainie. Nie wierzyliśmy, że Putin pójdzie w tym kierunku, bo z naszego punktu widzenia był to dla Rosji krok samoniszczący – mówił Thomas Bagger, ambasador RFN w Polsce, podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji ds. Współpracy z Zagranicą i NATO.

Niemiecki ambasador wziął udział w obradach sejmowej podkomisji na zaproszenie polskich posłów. Zaprezentował parlamentarzystom główne założenia polityki bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec w kontekście wojny w Ukrainie.

W wystąpieniu dr Thomas Bagger podkreślał, że politycy rządzący jego krajem, błędnie oceniali Putina oraz jego zamierzenia. – Niemcom było trudno zauważyć, że zbliża się wojna w Ukrainie. Nie wierzyliśmy, że Putin pójdzie w tym kierunku, bo z naszego punktu widzenia byłby to dla Rosji krok samoniszczący – mówił. Dyplomata wskazał, że Polska była państwem, które właściwie postrzegało zamierzenia rosyjskiego prezydenta i gdy wybuchła wojna, stanęło na pierwszej linii pomocy walczącej Ukrainie. – Polska może być dumna z wielkiego wsparcia dla Ukrainy, dla milionów uchodźców, którzy zostali tu przyjęci – mówił.

REKLAMA

Zeitenwende

Ambasador podkreślał, że rosyjska agresja odcisnęła ogromne piętno na polityce wewnętrznej i zagranicznej Niemiec. – Trzy dni po rozpoczęciu wojny kanclerz Niemiec ogłosił coś, co my nazywamy w Niemczech „Zeitenwende”, czyli punkt zwrotny. To jest fundamentalna zmiana niemieckiej polityki pod względem bezpieczeństwa i spraw zagranicznych od upadku muru berlińskiego – wyjaśniał Thomas Bagger. Dodał, że najważniejszym obszarem, który Niemcy budują od nowa, jest polityka względem Rosji. Wskazywał, że tę zmianę należy rozumieć bardzo szeroko. – Do Zeitenwende należy też zmiana mentalna. Zrozumienie, że pokój i bezpieczeństwo są możliwe tylko na podstawie własnej siły i gotowości do samostanowienia – tłumaczył.

Odnosząc się do modyfikacji polityki obronnej RFN, ambasador podkreślał, że Niemcy bardzo zaangażowały się w działania Sojuszu na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO, wysyłając swoich żołnierzy m.in. na Litwę i Słowację. Wskazywał również zaangażowanie swojego kraju w pomoc Ukrainie. Choć przyznał zarazem, że krytyka, m.in. ze strony Polski, iż to wsparcie nie było na początku tak duże jak mogłoby być, jest uzasadniona. Bagger dodał, że w tej kwestii Niemcy zbliżają swoje stanowisko do polskiego. – W wyniku Zeintenwende polityka centralna w wielu punktach zbliża się do myślenia polskiego. To nie Polska zbliża się do myślenia niemieckiego, jak zawsze oczekiwaliśmy w Berlinie, ale stanowisko niemieckie w wielu ważnych kwestiach zbliża się do polskiego. I to nie tylko retorycznie, ale bardzo namacalnie – mówił dyplomata. Jednocześnie dodał, że Polska i Niemcy muszą bliżej współpracować w dziedzinie pomocy Ukrainie, teraz i w przyszłości. – Polska i Niemcy jako państwa z Unii Europejskiej najbardziej wspierające Ukrainę powinny być naturalnymi partnerami, jeśli chodzi o koordynację i wspólne inicjatywy dotyczące dalszej pomocy. Także w kwestiach odbudowy tego kraju, jak i integracji z Unią Europejską – wyjaśniał.

Kończąc swoje wystąpienie niemiecki ambasador podkreślał, że bezpieczeństwo Europy zależy od relacji pomiędzy naszymi państwami. – Od udanych stosunków polsko-niemieckich zależy nie tylko jakość naszego sąsiedztwa, lecz także zjednoczonej Europy i bezpieczeństwo kontynentu. Kwestie współpracy w zakresie obronności są kluczem do zaufania pomiędzy naszymi krajami – mówił.

Rosja nie wyznaje europejskich wartości

Posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej – w ramach której działa Podkomisja ds. Współpracy z Zagranicą – chcieli wiedzieć, czy zmiana postawy rządu RFN wobec wsparcia militarnego Ukrainy jest prawdziwa i jak można oceniać jej wymiar. – Po pierwszych miesiącach wojny polska opinia publiczna odbierała bardzo krytycznie postawę Niemiec w zakresie wsparcia Ukrainy. Ocenialiśmy, że możecie robić znacznie więcej niż robicie. W tej chwili te zapewnienia o pomocy dają nadzieję, że Niemcy w sposób istotny będą wspierać zaatakowany kraj – mówił Czesław Mroczek, poseł Koalicji Obywatelskiej. Były wiceminister obrony za rządów PO-PSL przyznał, że oczekuje większego zaangażowania Niemiec w projekty, które będą zapewniać większe bezpieczeństwo państwom frontowym NATO, w szczególności w naszej części Europy.

Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poruszył temat relacji Niemcy – Rosja. Wskazywał, że kluczowe jest, aby Berlin nie tyle zmienił swą politykę wobec Rosji, co wręcz przeformatował stosunek do tego kraju i postrzegania go, biorąc za przykład Polskę. – To nie jest pierwsza zbrodnia Putina. Było ludobójstwo w Czeczenii, była okrutna wojna w Gruzji, pierwsza agresja wobec Ukrainy i teraz kolejna. Warto się zastanowić, skąd się to bierze. My Polacy to wiemy. Rosja to nie jest państwo wyznające wartości europejskie. My nie jesteśmy rusofobami, ale rozumiemy Rosję i rozumieliśmy sześć lat temu, że nie skończy się na Krymie. Niestety Zachód, w tym szczególnie Niemcy, nie zmieniły swojego postrzegania tego kraju – mówił przewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

Nie ma powrotu

Ambasador Niemiec odnosząc się do poselskich pytań mocno podkreślał, że uważa, iż Niemcy błędnie oceniały Putina i jego plany. Źle się stało, że blisko współpracowały z nim gospodarczo. – Chcę to jasno powiedzieć, Nord Stream 2 to był błąd i ten błąd ma konsekwencje. Kosztuje, ale też prowadzi do zmian – zapewniał Thomas Bagger. Jednak w odpowiedzi na zarzuty podkreślał, że choć Polska miała rację w ocenie Rosji zarządzanej przez Władimira Putina, to jednak sama współpracowała z nią gospodarczo. – Wszystkie rządy polskie w ciągu lat, kiedy rządzi Putin też kupowały rosyjski gaz, ropę i węgiel i dopiero teraz przestają to robić – komentował niemiecki ambasador. Na dowód podał dane, ile w 2021 roku nasz kraj wydał na surowce z Rosji. – Jeżeli Polska wszystko wiedziała, dlaczego tak działała? – pytał.

Dyplomata pytany przez posłów czy Niemcy zamierzają po zakończeniu wojny powrócić do biznesowych relacji z Rosją, w myśl zasady „business as usual” (biznes jak zwykle), zdecydowanie zaprzeczał. – Co będzie po wojnie? Moja odpowiedz jest jasna. Nie, nie wrócimy, nie ma drogi powrotnej i nie będzie „business as usual”. Putin zniszczył zaufanie do Rosji bezpowrotnie – mówił przedstawiciel Niemiec. Później jednak dodał, że o ile z Rosją rządzoną przez Putina współpracy nie będzie, to, gdy zmieni się włodarz Kremla, cała Europa będzie musiała się zastanowić nad tymi relacjami. – Przestępstwa wojenne muszą być ukarane. Niemieckie spojrzenie na Rosję oczywiście zawsze będzie się różniło od polskiego, ale potrzebna jest rozmowa między nami, Niemcami, Polakami, Europejczykami o tym, jak chcemy traktować Rosję po Putinie – przekonywał dyplomata.

Thomas Bagger wskazywał, że pomocny może być w tym przykład polsko-niemieckich relacji, które z racji historii, do łatwych i bezbolesnych nigdy nie należały. – Idąc codziennie do pracy widzę najciemniejsze obrazy polsko-niemieckich relacji. Patrząc rano w lustro, muszę wierzyć w to, że naród może się zmienić, bo inaczej nie mógłbym spojrzeć sobie w twarz – mówił ambasador RFN.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sejm RP

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy 2 dla Ukrainy?
 
Ukraina czeka na czołgi
Patrioty znów będą ćwiczyć
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Dodatek już nie za klasę
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Armia Czerwona niesie śmierć
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Reforma systemu RPW
Sposób na drony
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Za nami jest tylko śmierć
Cegiełka na morzu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Sojusznicza rotacja
HIMARS-y dla Polski
Sobota z żołnierzami
Abramsy jadą do Ukrainy!
Styczniowy poligon terytorialsów
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Armia przetestuje Piraty
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Łączność dla czołgów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Cekaemy i trumny
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Terenowe motocykle II RP
Bożeny wspierają saperów
Orlik w natowskiej misji
Bohaterowie spod Węgrowa
Przetarcie przed manewrami
System Patriot na warszawskim Bemowie
Patrioty w stolicy
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Air Policing piątej generacji
Odry dostarczone
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Śladem profesjonalistów
Rozmowy (nie)kontrolowane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Instruktor z cienia
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Proces na pokaz
Sonda dla cywilów!
Leopardy pojadą do Ukrainy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO