moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski

Stany Zjednoczone i Niemcy wesprą walczące wojsko wysyłając na Ukrainę bojowe wozy piechoty oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Dodatkowo niemieckie Patrioty wzmocnią też polski system obrony. – Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.


– Po miesiącach nacisku, pracy dyplomatycznej i setkach rozmów nasi zachodni sojusznicy, Francja, Niemcy oraz inne kraje, są gotowi przekazywać na Ukrainę ciężki, nowoczesny sprzęt bojowy, który jest tam najbardziej potrzebny – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Szefowi rządu towarzyszył wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podczas konferencji prasowej politycy odnieśli się do decyzji, które zapadły po spotkaniu Joe Bidena, amerykańskiego prezydenta oraz Olafa Scholza, kanclerza Niemiec. Biały Dom 5 stycznia poinformował, że USA przekażą Ukrainie m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder oraz systemy przeciwrakietowe Patriot. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że jest to również sukces Polski. – Kiedy PiS zaproponowało, by wzmocnić Ukrainę systemami Patriot, politycy opozycji powtarzali: „nie da się”. Otóż okazuje się, że się da. Doprowadziliśmy do tego, że Ukraina otrzyma system Patriot – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Wskazał, że wyrzutnie, które trafią na Ukrainę będą również wzmacniały bezpieczeństwo Polski. – To zminimalizuje ryzyko takich zdarzeń, jak to do którego doszło 15 listopada ubiegłego roku – powiedział Błaszczak. Przypomnijmy, że tego dnia w Przewodowie pod Hrubieszowem spadła rakieta wystrzelona podczas walk toczących się na Ukrainie. Zginęły wówczas dwie osoby.

Mariusz Błaszczak powiedział również o Patriotach, które niemiecki rząd przekaże Polsce. – Trwają rozmowy na poziomie wojskowym. Nie wiemy jeszcze, ile ich będzie. Trafią one do województwa lubelskiego i będą wpięte w polski system obrony – zapowiedział wicepremier. Przypomniał również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie wspiera bezpieczeństwo Polski. – Robimy to od 2015 roku, kiedy prezydentem został Andrzej Duda. Wzmacniamy armię kupując wojskowy sprzęt. Już w zeszłym roku na wyposażenie wojska trafiły pierwsze wyrzutnie Patriot, koreańskie czołgi K2 i koreańskie armatohaubice K9. W tym roku dostarczone zostaną m.in. czołgi Abrams – powiedział Błaszczak. Szef MON przypomniał również, że Polska wspiera walczącą Ukrainę. – Naszym celem jest to, żeby na południowym wschodzie graniczyć z niepodległą Ukrainą, a nie z Rosją i konsekwentnie wzmacniamy Ukrainę, żeby ten cel osiągnąć – mówił Mariusz Błaszczak.

Dziennikarze pytali polityków o to, czy Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard. Informację taką podał w piątek The Wall Street Journal. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „na ten moment nie zamierzamy tego robić”. Zapewnił jednak, że rząd robi wszystko, by wzmocnić bezpieczeństwo Polski. – Warto formułować konkretne koncepcje, konsekwentnie je realizować, pokazywać swoją sprawność. I to robimy. Nie spoczniemy, dopóki nie zabezpieczymy bezpieczeństwa polskich granic, bo z tego będą rozliczać nas kolejne pokolenia. Dziś na Ukrainie rozgrywa się też walka o bezpieczeństwo Polski. Swoimi działaniami o to dbamy – powiedział Morawiecki.

REKLAMA

EK

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1673111940
Jeżeli przekażemy nasze LEOPARDY Ukrainie, to będzie przegięcie struny przez rządzących. Są bogate kraje zachodnie, to niech przekazują. My im i tak bardzo pomagamy, aż za bardzo.
51-C9-07-CE

System Patriot na warszawskim Bemowie
 
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Bożeny wspierają saperów
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Patrioty w stolicy
Przetarcie przed manewrami
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Terenowe motocykle II RP
Za nami jest tylko śmierć
Air Policing piątej generacji
Sonda dla cywilów!
Cekaemy i trumny
Dodatek już nie za klasę
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Proces na pokaz
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Abramsy jadą do Ukrainy!
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Armia Czerwona niesie śmierć
Sojusznicza rotacja
Instruktor z cienia
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Sobota z żołnierzami
Patrioty znów będą ćwiczyć
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Śladem profesjonalistów
Armia przetestuje Piraty
Rozmowy (nie)kontrolowane
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Cegiełka na morzu
Orlik w natowskiej misji
Bohaterowie spod Węgrowa
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Reforma systemu RPW
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Łączność dla czołgów
Ukraina czeka na czołgi
Styczniowy poligon terytorialsów
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Sposób na drony
Odry dostarczone
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
HIMARS-y dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO