moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy budynek dla podchorążych

13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 13 kondygnacji, a na nich między innymi audytorium, sale szkoleniowe oraz miejsca noclegowe dla studentów i uczestników kursów. Dziś został wmurowany kamień węgielny pod nowy budynek w kampusie Akademii Marynarki Wojennej. Okazją stały się uroczystości zbliżającego się Dnia Podchorążego.

Dzień Podchorążego to święto wszystkich studentów wojskowych. Upamiętnia ono rozpoczęcie powstania listopadowego 1830 roku. Zryw zainicjowali słuchacze warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty zrzeszeni w tajnym sprzysiężeniu pod dowództwem Piotra Wysockiego. Dzisiejsze uroczystości w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej miały wyjątkowy wymiar. Wiązały się bowiem z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod rozbudowę kampusu. Niebawem nowoczesny wielofunkcyjny gmach stanie na gdyńskim Oksywiu.

 

REKLAMA

W liście skierowanym do studentów oraz wykładowców Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podkreślał, że nowa inwestycja to dowód na nieustanny rozwój uczelni. Dzięki temu studenci mają dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy przekazywanej przez naukowców i praktyków. „Wysoki poziom kształcenia w połączeniu z propagowaniem postaw patriotycznych i przywiązaniem do etosu oficera sprawia, że AMW opuszczają oficerowie oddani służbie i przygotowani do realizacji czekających na nich zadań” – zaznaczył wicepremier w przesłaniu, które na dziedzińcu uczelni odczytał Jakub Mykowski, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON.

Nowoczesny gmach będzie miał 13 kondygnacji i prawie 50 metrów wysokości. Znajdą się w nim sale wykładowe i szkoleniowe, audytorium na 70 osób, a także kuchnia ze stołówką dla 300 osób. W budynku zostaną również urządzone jedno i dwuosobowe pokoje noclegowe. Będą w nich mieszkali przede wszystkim studenci. Część z pokoi zostanie jednak przeznaczona dla uczestników organizowanych przez Akademię szkoleń i konferencji. Łącznie baza noclegowa uczelni zwiększy się o 200 miejsc. Ostatnie piętro gmachu ma być przeznaczone na salę konferencyjną i mesę oficerską, z której będzie się roztaczał widok na Gdynię i Morze Bałtyckie. Koszt inwestycji to prawie 115 mln zł. Zrealizuje ją firma Mirbud, pieniądze zaś wyłoży resort obrony narodowej. Zgodnie z harmonogramem budynek powinien być gotowy za niespełna trzy lata.


Film: Akademia Marynarki Wojennej

– Obecnie dysponujemy dwoma akademikami, ale uczelnia szybko się rozrasta. Przybywa zarówno podchorążych, jak i studentów cywilnych. Dlatego nowy budynek jest niezbędny – przyznaje dr Radosław Maślak, rzecznik AMW. W tym roku akademickim gdyńska uczelnia przyjęła prawie 170 podchorążych, którzy zdobywają wiedzę na pięciu kierunkach. Dla porównania jeszcze siedem lat temu studentów wojskowych na pierwszym roku było zaledwie 28. Liczba podchorążych wszystkich roczników w 2015 roku nie przekraczała 160. Teraz jest ich 520. Do tego dochodzi prawie 1500 studentów cywilnych. Na AMW szlify zdobywa obecnie 50 podchorążych z zagranicy. Ponadto uczelnia od lat organizuje szereg specjalistycznych kursów dla marynarzy, ale też żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych.

Tymczasem budowa nowoczesnego gmachu z salami wykładowymi i miejscami noclegowymi to nie jedyna rozpoczęta w tym roku inwestycja. Pod koniec października goszczący w Gdyni minister obrony Mariusz Błaszczak wmurował kamień węgielny pod Akademickie Centrum Technologii Podwodnych. W placówce powstanie system komór dekompresyjnych, pokaźnych rozmiarów basen, szereg sal wykładowych i laboratoriów. Połączy ona funkcje ośrodka edukacyjnego i badawczego. Stanie się też ważnym ogniwem w natowskim łańcuchu instytucji, które ratują marynarzy z uszkodzonych okrętów podwodnych.

AMW to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci kadry dla marynarki wojennej. W tym roku świętuje 100 lat, obchody rocznicy trwają od kilku miesięcy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz/ AMW

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wymiar sił powietrznych
 
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Ogień z Abramsów
Pioruny w linii
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Dodatek za ochronę granicy
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Włoskie Air Policing w Polsce
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Ryzykowna gra ajatollahów
F-15 przyleciały do Łasku
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Abrams: początek historii
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Narada byłych szefów BBN-u
W Sejmie o Patriotach
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
NATO pozostaje w gotowości
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Noc, która przeszła do narodowej legendy
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Polsko-koreańska debata
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Pioruny dla Norwegii
Polski duch w Londynie
Upadek mitu mocarstwa
Kolejne Rosomaki WEM
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Zostań szeregowym zawodowym!
Abramsy w porcie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
Artyleria na Marsie
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Ukraina otrzyma Patrioty?
Śladem profesjonalistów
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
„Albatros” pisze swoją historię
BohaterON-y rozdane
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Siedemnastka gotowa na Liban

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO