moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Globalny „Grzmot”

Na podstawie amerykańskich i brytyjskich rozwiązań, w dekadę – od 1989 do 1999 roku – południowokoreański przemysł obronny opracował 155-mm armatohaubicę gąsienicową. Działo szybko podbiło światowe rynki. Od 2000 roku koreańska K9 Thunder jest najczęściej kupowaną bronią tego typu na świecie.

Samobieżna, umieszczona na hydropneumatycznym podwoziu gąsienicowym armatohaubica K9 Thunder („Grzmot”) waży około 47 ton. Dzięki tysiąckonnemu silnikowi MT881Ka-500, wyprodukowanemu przez koreańską firmę STX na licencji niemieckiego koncernu MTU, może osiągnąć maksymalną prędkość 67 km/h. Główne uzbrojenie K9 Thunder stanowi 155-milimetrowa armata Hyundai WIA CN98 z lufą o długości 52 kalibrów, która umożliwia strzelanie amunicją M549A1 na odległość około 30 km z uzyskaniem przy tym szybkostrzelności maksymalnej od 6 do 8 pocisków na minutę. W trybie ognia ciągłego z tego działa można strzelać przez godzinę z prędkością dwóch pocisków na minutę.

Dzięki nowego typu pociskom K9 Thunder może razić cele oddalone o 36 km – amunicją K310, o 40 km – pociskami K307, a najnowszymi ładunkami K315 może razić obiekty oddalone nawet o 54 km.

Pierwsze armatohaubice tego typu trafiły do południowokoreańskiej armii w 1999 roku. Od 2018 roku produkowana jest odmiana K9A1, różniąca się od poprzedniej ulepszonymi systemami optoelektronicznymi, nawigacją inercyjną zintegrowaną z nawigacją satelitarną (GPS) oraz unowocześnionym systemem kierowania walką (FCS – Fire Control System).

W czerwcu br. koreańskie wojsko podpisało z producentem K9 Thunder, koncernem Hanwha Defense, kontrakt na modernizację dział K9 i K9A1 do standardu K9A2 Block I. Działa w tej wersji mają mieć znacznie ulepszoną armatę. Ma ona wytrzymać 1500 strzałów bez wymiany lufy (wcześniej było to 1000 strzałów). Zastosowanie pełnego automatu ładowania (w poprzednich wersjach montowany jest półautomat) ma umożliwić wystrzelenie od 9 do 10 pocisków w ciągu minuty.

Armatohaubica K9 Thunder to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) produktów eksportowych południowokoreańskiej zbrojeniówki. Od 2000 roku działo to było najczęściej kupowaną bronią tego typu – zamówienia na nią stanowiły prawie 70% globalnych zamówień.

Pierwsza – praktycznie zaraz po wprowadzeniu działa do służby w siłach zbrojnych Korei Południowej – zainteresowanie konstrukcją wyraziła armia turecka. Kontrakt na produkcję licencyjną K9 Thunder w Turcji (pod nazwą Firtina) podpisano w 2001 roku.

W 2015 roku po koreańskie armatohaubice sięgnęły Indie i również zdecydowały się na ich licencyjną produkcję jako K9 Vajra-T. W 2017 roku zakupiła je Norwegia (weszły do służby jako K9 Vidar) oraz Finlandia (trafiły do jednostek jako K9FIN Moukari).

W 2018 roku K9 Thunder zakupiła Estonia, która wprowadziła je do służby jako K9EST Kõu. W 2019 roku działa te wraz z licencją na ich produkcję pod nazwą AS9 postanowiła kupić Australia. W tym roku natomiast na podobny ruch i produkcję K9 jako K9A1EGY zdecydował się Egipt. Polska zostanie dziewiątym użytkownikiem AHS K9 Thunder.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Hanwha Defense

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1659329700
przede wszystkim Grzmot skutecznie "wygrzmoci" ... a w zasadzie zatopi Kraba i HSW ... w segmencie armato haubic
E4-C6-16-61
~scooby
1658920680
Haubica jak to haubica. 30%. kolejne 30 % to rozpoznanie. 40 % to amunicja. Fajnie z ta haubicą , bo silniki i skrzynie biegów są niemieckie i lufa teraz też. Niemcy nie pomagają ...... .
C0-8E-8A-A5

Ferie z WOT? Zapisy już trwają
 
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Futsal na zakończenie rywalizacji
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Szef MON-u o planach obrony kraju
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
Realia, a nie teoria
32 krążki pływaków-żołnierzy
Najdłuższa noc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sokół czuwa w Tatrach
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Abramsy jadą na ukraiński front
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Misja: obronić Finlandię
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Uwolnić zakładników
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Podchorążowie świętują
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Unijna pomoc dla Ukrainy
Out of the Shadow
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Kolejne zakupy dla wojska
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
„Sokół” wylądował
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Fiński debiut w Sojuszu
Pierwszy polski Homar
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zielony talizman Polaków
PGZ rośnie w siłę
Operacja NATO przy granicy z Rosją
„Pług” idzie na śmierć
PKW Orlik już w Estonii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Polski dzień strzelania w Rumunii
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Orka po koreańsku
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Polsko-koreańskie rozmowy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Zanim wyruszą do Bagdadu
Saperzy na wschodzie Polski
Wiara bez wiedzy
Narodziny polskich sił morskich
PKW Orlik gotowy na misję
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO