moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany kadrowe w WP

Gen. dyw. Krzysztof Radomski stanie na czele Inspektoratu Kontroli Wojskowej, gen. bryg. Bogdan Rycerski zostanie szefem Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, a płk Michał Strzelecki będzie dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową – tak zdecydował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Oficerowie przejdą na nowe stanowiska 1 lipca.

O zmianach kadrowych Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w mediach społecznościowych. Zgodnie z wtorkowym komunikatem, na nowe stanowiska od 1 lipca zostali wyznaczeni trzej oficerowie. Wicepremier Mariusz Błaszczak zdecydował, że dotychczasowy dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski, stanie na czele Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Generał dowodził 16 DZ od 2019 roku. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy jego podkomendni byli m.in. zaangażowani w ochronę polsko-białoruskiej granicy.

Ale zmian jest więcej. Gen. bryg. Bogdan Rycerski został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (Multinational Corps Northeast) w Szczecinie. Oficer w międzynarodowych strukturach służy od jesieni ubiegłego roku. Wcześniej dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Natomiast płk Michał Strzelecki, doświadczony oficer wojsk specjalnych i były dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, obejmie dowodzenie szturmanami 6 Brygady Powietrznodesantowej. Od kwietnia 2022 roku spadochroniarze nie mieli etatowego dowódcy, wcześniej na ich czele stał gen. bryg. Grzegorz Grodzki.

Płk Strzelecki rok temu został skierowany na studia generalskie, czyli podyplomowe studia polityki obronnej. Uczył się na prestiżowej uczelni – US Army War College w Stanach Zjednoczonych. Oficer dowodził JWK od 2016 do 2021 roku, ale z lubliniecką jednostką był związany od początku zawodowej służby wojskowej. Zajmował tam stanowiska m.in. dowódcy grupy specjalnej, zespołu grup specjalnych, grupy płetwonurków oraz szefa sekcji szkolenia nurkowego. Sprawdził się także jako dowódca w warunkach bojowych, gdy wykonywał zadania w ramach polskich kontyngentów wojskowych. Dwukrotnie służył w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie. Na misjach był m.in. dowódcą sekcji, potem grupy specjalnej i zespołu. Za dowodzenie Zadaniową Grupą Specjalną w Afganistanie otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
USA: chcemy Grenlandii
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Morskie roboty do walki z minami
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Nowe Abramsy na horyzoncie
Człowiek, który sprzedał ciszę
Dyplomatyczna gra o powstanie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
PKW „Noteć” – koniec misji
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Oskarżony Maduro
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
W cieniu dumy floty
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Amerykański szogun
Koniec bezkarności floty cieni?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Piątka z czwartego wozu
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Co nowego w przepisach?
Na tronie mistrza bez zmian
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Czas podwodniaków
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Nowy europejski czołg
Przeżyj to sam
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Góral z ORP „Gryf”
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Odpalili K9 Thunder
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Krok po kroku przez kwalifikacje
Nowe Daglezje na nowy rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski oficer dowodzi zespołem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO