moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piąty pakiet unijnych sankcji

Rosjanie po wycofaniu się z okolic Kijowa wzmogli działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Ich celem jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodami Ługańskim i Donieckim. Unia Europejska zaproponowała nałożenie na Rosję kolejnego pakietu sankcji gospodarczych, obejmującego m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla. USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Mija 41. dzień bohaterskiej obrony Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą. Ostatnia doba nie przyniosła zasadniczych zmian na froncie. Po tym jak kilka dni temu oddziały rosyjskie opuściły okolice Kijowa, Ukraińcy przejmują kontrolę nad północną częścią swojego kraju.

Na dzisiejszej konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślał, że działania ofensywne Rosji najprawdopodobniej będą koncentrować się na wschodzie i południu Ukrainy. – W najbliższych tygodniach spodziewamy się kontynuacji rosyjskiego natarcia na kierunku wschodnim oraz południowym, które ma doprowadzić do zajęcia całego Donbasu oraz utworzenia mostu do okupowanego Krymu. To kluczowa faza wojny – mówił Jens Stoltenberg.

Film: Sztab Generalny Ukrainy

W nocy z poniedziałku na wtorek ostrzelane zostały miejscowości Nowosilka i Georgiwka, a w ciągu dnia rosyjskie bomby i pociski spadły m.in. na miejscowości: Siewierodonieck, Popasna, Awdijiwka (w obwodzie donbaskim). Rosjanie zbombardowali również zbiorniki z kwasem azotowym w mieście Rubiżne. We wtorek nadal trwały zacięte walki o Mariupol. Jego ukraińskie władze poinformowały, że pod kontrolą Rosjan znajduje się już mniej więcej połowa miasta, a cywilom nadal uniemożliwia się jego opuszczenie, nie dopuszczając jednocześnie konwojów humanitarnych z żywnością i lekami.

Rosyjskie zbrodnie wojenne

Ukraińskie władze informują o kolejnych rosyjskich zbrodniach wojennych na miejscowej ludności, których ślady odkrywane są w wyzwolonych niedawno terenach na północy kraju. – Z każdym dniem wojny w Ukrainie notuje się coraz więcej przypadków przemocy seksualnej ze strony rosyjskich okupantów. Gwałt stał się kolejną bronią armii rosyjskiej przeciwko ludności cywilnej na tymczasowo okupowanych terytoriach – napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzecznik praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.

Rosyjskie zbrodnie zdecydowanie potępia cały świat zachodni. – To co obserwujemy w tej chwili, to wyjątkowa brutalność. To coś, czego nie widzieliśmy w Europie od II wojny światowej – zauważył Jens Stoltenberg. – Naturą wojny Putina jest brak poszanowania dla międzynarodowych reguł, prawa, porządku, brak poszanowania dla podstawowych praw człowieka, w tym prawa do życia – mówił.

Kolejne sankcje na Rosję

Przedstawiciele ukraińskich władz konsekwentnie apelują o nakładanie na Rosję kolejnych, bardziej dotkliwych dla niej sankcji gospodarczych i politycznych. – Każde euro i każdy cent, które otrzymujecie z Rosji albo tam wysyłacie, są zakrwawione, to pieniądze skąpane w ukraińskiej krwi, w krwi ukraińskiego narodu – podkreślał dziś mer Kijowa Witalij Kliczko, zwracając się do burmistrzów miast europejskich obradujących w ramach wideokonferencji zorganizowanej przez Szwajcarów.

Ukraińskie apele nie pozostają bez odpowiedzi. W reakcji na zbrodnie wojenne na terenie tego kraju, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejny, piąty już, pakiet sankcji wobec Rosji. Jego najważniejszym punktem jest wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla przez państwa Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko. Komisja proponuje (bo na sankcje musi się zgodzić cała Unia) objęcie zakazem transakcji kolejnych rosyjskich banków oraz wprowadzenie zakazu zawijania do portów UE dla rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję statków handlowych. Wprowadzony ma być również zakaz działalności na terenie Unii rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych.

Sankcje mają również dotyczyć kolejnych zaawansowanych technologii elektronicznych (przede wszystkim zakazu eksportu półprzewodników) oraz zakazu udziału rosyjskich firm w przetargach publicznych organizowanych na terenie Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że to nie będzie ostatni pakiet obostrzeń wobec Moskwy. – Pracujemy również nad dodatkowymi sankcjami, w tym dotyczącymi importu ropy – dodała szefowa KE.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski występował we wtorek przed forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mówił – korzystając z łączy internetowych – o torturowanych cywilach, zabitych strzałem w tył głowy, zabitych na ulicach i w domach, zgniecionych przez czołgi. – Rosyjscy żołnierze w Buczy odcinali kończyny, podrzynali gardła, kobiety były gwałcone, zabijane na oczach swoich dzieci. To nie różni się od działań innych terrorystów, takich jak ISIS. A teraz robi to kraj – członek Rady Bezpieczeństwa – mówił prezydent Zełenski. Wezwał do powołania trybunału na wzór Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie sądzono nazistów. – Chciałbym przypomnieć rosyjskim dyplomatom, że Ribbentrop nie uciekł od odpowiedzialności za zbrodnie. Eichmann też nie uniknął kary – podkreślał.

Dziś kolejne europejskie kraje – Włochy, Dania, Szwecja, Słowenia i Hiszpania – poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa wydalą ze swoich terytoriów część rosyjskich dyplomatów. Natomiast USA chcą zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ślubowanie kadetów OPW
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Lekcje z frontu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W rezerwie pasywnej będą oceny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zielone światło dla Barbary
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO