moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z 12 Dywizji lecą do Iraku

Ich głównym zadaniem będzie doradztwo irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa. Część kontyngentu zostanie przydzielona także do kompanii ochrony, która dba o bezpieczeństwo wojskowych doradców. Żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej przez kilka miesięcy przygotowywali się do takich zadań. XII zmiana PKW w Iraku rozpocznie się w kwietniu.

Tak jak podczas poprzednich zmian, Polacy będą brać udział w amerykańskiej operacji „Inherent Resolve” oraz misji Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Mission Iraq – NMI). Kontyngent liczący ponad 200 żołnierzy (razem z żołnierzami wojsk specjalnych) został sformowany na bazie 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. – Nasze zadania będą skupione na doradztwie irackim siłom i instytucjom bezpieczeństwa oraz jordańskim wojskom specjalnym. Będziemy również kontynuować rozbudowę inżynieryjną bazy, a także zapewniać ochronę naszych doradców podczas przejazdów i pobytów w irackich instytucjach – mówi płk Roman Brudło z 12 Brygady Zmechanizowanej, dowódca XII zmiany PKW w Iraku. Żołnierze będą służyć w grupach doradczych, plutonie ochrony i plutonie inżynieryjnym, nieodłącznym elementem kontyngentu jest także narodowy element wsparcia logistycznego.

Dowódca XII zmiany PKW podkreśla, że jednym z największych wyzwań będzie koordynacja działań na kilku kierunkach (część wojskowych zostanie skierowana również do Kataru i Kuwejtu) w międzynarodowym środowisku. Polacy na co dzień mają współpracować z wojskowymi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Litwy, Hiszpanii, Norwegii oraz Niemiec.

– W Iraku po raz pierwszy służyłem piętnaście lat temu. Wówczas Polacy uczestniczyli w misji bojowej. Dzisiaj nasza służba ma zupełnie inny charakter, ale wciąż tworzymy wielonarodową koalicję. Nie walczymy, za to doradzamy, jak skutecznie budować zdolności, planować działania i zwalczać ISIS – zaznacza płk Brudło.

Żeby móc skutecznie wywiązywać się z powierzonych zadań, żołnierze z 5 Pułku Artylerii musieli przejść 9-miesięczny okres przygotowań. Ich zwieńczeniem była certyfikacja przeprowadzona przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Sprawdzian został przeprowadzony w pierwszej połowie marca w ramach ćwiczeń „Eufrat ’22.

– Certyfikacja skupiała się na realizacji procedur związanych z ochroną bazy, w tym z działalnością sił szybkiego reagowania. Sprawdzono także umiejętności niezbędne podczas konwojowania i ochrony doradców, kontaktu ogniowego, ewakuacji rannych z pomocą śmigłowca czy rozpoznania miejsc potencjalnie niebezpiecznych – wylicza mjr Daniel Mazur, rzecznik prasowy XII zmiany PKW w Iraku. Oficer dodaje, że mimo doradczego charakteru misji, żołnierze muszą być przygotowani na każdy scenariusz.

– Musimy pamiętać, że nie będziemy u siebie i możemy się znaleźć w różnych sytuacjach, które ćwiczyliśmy podczas przygotowania do misji. W takich momentach bardzo duże znaczenie ma zdobycie cennych doświadczeń przez naszych żołnierzy podczas misji zagranicznych. Wiedza oraz umiejętności żołnierzy ukształtowały ich charakter. Pewność siebie, precyzja oraz profesjonalizm dają rękojmię wykonania zadania na bardzo wysokim poziomie – tłumaczy mjr Daniel Mazur. Istotne znaczenie ma także znajomość międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych oraz prawa zwyczajowego. Te zagadnienia przybliżała żołnierzom kadra z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – Przede wszystkim uczuliła nas na zachowania, które mogłyby kogoś urazić lub doprowadzić do sytuacji, delikatnie mówiąc, niezręcznej – zaznacza oficer prasowy.

Rotacja XII zmiany PKW w Iraku rozpocznie się w kwietniu.

Michał Zieliński

autor zdjęć: sierż. Zdzisław Szcześniak, st. szer. Artur Socha

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1649076480
Te TARPANy z klasycznymi KMami powinny być czym prędzej zastąpione opancerzonymi pojazdami 4x4 choćby z Huty Stalowa Wola oraz ZSMU 12,7 z ZM Tarnów czy ZSU z GRUPY WB +AREX. Życie żołnierza jest najcenniejsze i nie powinno się na nim oszczędzać.
C7-95-AA-70
~Scooby
1649076180
Też chcę do Iraku. Ciepło, zabytki luz ... pojadę za darmo ....
F8-C9-28-04

NATO on Northern Track
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Pierwsi na oceanie
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO