moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Bull Run” uderzył na Podlasiu

Przejechali dziesiątki kilometrów, sprawdzili się w nieznanym terenie, przetestowali możliwości logistyczne, a na koniec przejęli kontrolę nad tamą, którą wcześniej zajął przeciwnik. Na Podlasiu zakończyły się ćwiczenia „Bull Run”, w których wzięli udział żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ich zmagania obserwował Mariusz Błaszczak, minister obrony.

– Dowódcy postawili żołnierzom zadanie: doskonalenie umiejętności współpracy. To nazywa się w terminologii natowskiej interoperacyjnością – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak w Siemianówce na Podlasiu. To właśnie w tej miejscowości zakończyły się ćwiczenia „Bull Run”, w które byli zaangażowani żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a także pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, stacjonujące w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. – To bardzo ważne, aby wzmocnione siły sojusznicze, jeśli będzie taka potrzeba, mogły ze sobą współpracować bardzo płynnie i odstraszały agresora. To jest właśnie klucz do zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u podkreślił także, że Polska należy dziś do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego, „nie tylko z powodu aktywności żołnierzy na poszczególnych misjach, lecz także jeżeli chodzi o rozwój, rozbudowę Wojska Polskiego”. Wyjaśnił, że cały czas powstają nowe jednostki wojskowe, zwiększa się liczebność armii, a żołnierze są wyposażani w nowoczesny sprzęt. Wspomniał o zawartych już umowach na zakup m.in. systemów obrony przeciwlotniczej Patriot, myśliwców F-35, bezzałogówców Bayraktar, a także o finalizowanych negocjacjach, dzięki którym Polska kupi 250 czołgów Abrams.

Minister podkreślał również, że niedawno uchwalona ustawa o obronie ojczyzny daje gwarancję zwiększenia nakładów finansowych na obronność do 3% PKB w przyszłym roku. – Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Rozmawialiśmy na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Przygotowywane są dokumenty, program, który zapewni jeszcze większą obecność wojskową Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance – zaznaczył Mariusz Błaszczak. – Robimy to wszystko dlatego, aby Polska była bezpieczna. To warunek rozwoju naszej ojczyzny – podkreślił.

Minister obrony mówił także o trudnej sytuacji na wschodniej ścianie Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu wojny w Ukrainie, a także nieustających prób przedostania się do Polski migrantów z terenów Białorusi. – Choć natężenie ataków hybrydowych dokonywanych na Polskę przez reżim Łukaszenki zmniejszyło się, nadal każdej doby odnotowujemy kilkadziesiąt prób nielegalnego przekraczania granicy, do czego migranci niewątpliwie są zachęcani przez służby białoruskie – powiedział. – Musimy rozpatrywać tę sytuację jako jeden z ważnych elementów zagrożenia naszego bezpieczeństwa – dodał szef MON-u. Podczas spotkania podziękował żołnierzom Wojska Polskiego i armii sojuszniczych za ich służbę we wschodniej Polsce.

Natomiast gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, zaznaczył, że ćwiczenia „Bull Run” odbywają się cyklicznie, a część, która dziś miała miejsce w Siemianówce, była ich finałem. – Polegał on na opanowaniu zapory wodnej i odbiciu jej z rąk przeciwnika – mówił. – Takie działania są doskonałą okazją do współpracy z sojusznikami – zaznaczył.

Jednak zanim żołnierze przystąpili do realizacji zadania, musieli wykonać szereg innych rozkazów. Ćwiczenia „Bull Run” tradycyjnie rozpoczął alarm, po którym wojskowe pojazdy opuściły koszary jednostek stacjonujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Aby dotrzeć do wyznaczonych miejsc, wojskowe kolumny musiały poruszać się drogami publicznymi. Dzięki temu żołnierze mogą sprawdzić nośność nawierzchni i mostów, a także określić, ile czasu zajmie im pokonanie trasy. Wówczas ważnym zadaniom muszą także stawić czoła logistycy, bo to właśnie oni mają dostarczyć ćwiczącym żołnierzom pożywienie, a także zadbać o to, aby ich pojazdy były sprawne. Oczywiście wszystkie działania, które w ramach „Bull Runa” podjęli wojskowi, były wcześniej ustalone z przedstawicielami administracji publicznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, st. szer. Adrian Staszewski, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
I zdobyliśmy!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO