moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żołnierze wspierają ukraińskich uchodźców

Segregują dary dla uchodźców z Ukrainy, pomagają im dotrzeć do punktów noclegowych, rozdają koce i śpiwory. Żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy wchodzą w skład specjalnych Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców, pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości osobom uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainy.

Przybywający do Polski ukraińscy uchodźcy mogą liczyć na pomoc nie tylko wolontariuszy i organizacji pozarządowych, lecz wspierają ich także służby mundurowe. W punktach recepcyjnych, noclegowniach i miejscach, gdzie organizowana jest pomoc rzeczowa, działają żołnierze wojsk obrony terytorialnej. 

Terytorialsi są obecni chociażby na Dworcu Fabrycznym w Łodzi. Tu specjalna Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców z 9 Łódzkiej BOT razem z innymi służbami udziela uchodźcom pomocy medycznej i kieruje ich do punktów relokacyjnych. – Żołnierze znający język ukraiński lub rosyjski pracują w punktach, gdzie uchodźcy otrzymują artykuły pierwszej potrzeby oraz nocleg – wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 ŁBOT. – Działania żołnierzy odbywają się na wniosek wojewody łódzkiego i w koordynacji z jego służbami – dodaje rzeczniczka.

Łódzcy terytorialsi przygotowali również miejsca, w których Ukraińcy mogą zatrzymać się tymczasowo. Takie punkty powstały w Skierniewicach, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Formacja udostępniła też kontenery i wojskowe namioty, które służą jako magazyny do przechowywania m.in. żywności. Żołnierze WOT-u mają do dyspozycji wojskowe ciężarówki, którymi przewożone są do magazynów większe ilości darów.

Z kolei terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT wspierają Caritas Diecezji Ełckiej przy załadunku pomocy humanitarnej. Do tej pory z Polski na Ukrainę wyjechało kilkanaście ciężarówek po brzegi załadowanych lekami i żywnością. – Wszystkie transporty trafiają do miejsc przeładunkowych na Ukrainie, gdzie dary przepakowywane są do mniejszych samochodów i rozwożone po całym kraju – mówi por. Paulina Kacprzycka, oficer prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

W pomoc włączyli się również podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy organizują miejsca noclegowe, wydają posiłki oraz rejestrują przybyłych do Polski Ukraińców. – Od połowy marca podchorążowie są obecni w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie pod Warszawą. Część z nich rozładowuje samochody, segreguje dary i przygotowuje paczki, które trafiają do innych ośrodków pomocy i na granicę polsko-ukraińską. Podchorążowie rejestrują także uchodźców. Wydają potrzebującym żywność, środki higieny osobistej i koce oraz pilnują, by w miejscach noclegowych każdy czuł się bezpiecznie – mówi Ewa Janowska, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Od 9 marca w akcję pomocy uchodźcom włączyli się także podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych. Codziennie od 19 do 3 rano na Dworcu Głównym we Wrocławiu dyżuruje 15 studentów – od początku w akcję zaangażowało się już 250 żołnierzy z AWL. Każdego dnia przez wrocławski dworzec przewija się nawet 7 tys. uchodźców z Ukrainy, a podchorążowie dbają o to, by nikomu nie zabrakło posiłku, wspierają i dodają otuchy. Jak deklarują, będą służyli pomocą tak długo, jak długo będzie to potrzebne.

Studenci zorganizowali również zbiórkę zabawek i paluszków dla najmłodszych, tak aby na twarzy dzieci mógł zagościć uśmiech. Ponadto podchorążowie na prośbę Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania odmalowali pokoje, w których zamieszkały dzieci z jednego z ewakuowanych z Ukrainy domów dziecka.

Ale to nie wszystko. Polscy wojskowi organizują również zbiórki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. – Zbieramy ciepłe koce, śpiwory, żywność długoterminową, latarki, kompasy – wymienia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Wszystkie rzeczy przekazujemy Związkowi Ukraińców w Polsce, który mieści się w Szczecinie – dodaje oficer.

Podobne akcje są prowadzone we wszystkich jednostkach w całej Polsce.

KE

autor zdjęć: DWOT, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO