moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosja przyznaje: nie osiągnęliśmy żadnego z celów

Aktualna sytuacja wymaga stałej obecności NATO na wschodniej flance. To będzie jeden z naszych postulatów podczas czwartkowego szczytu Sojuszu – zapowiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie z przedstawicielami rządu i dowódcami. Spotkanie odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tymczasem 28. dzień wojny na Ukrainie nie przyniósł znaczących zmian na froncie.

Nadzwyczajny szczyt NATO i UE może być jednym z najważniejszych spotkań przywódców państw członkowskich od lat. W środę w BBN prezydent Andrzej Duda omawiał z przedstawicielami rządu i najważniejszymi dowódcami armii polskie stanowisko na szczyt w Brukseli. – Wybraliśmy najważniejsze aspekty dla Polski – zapewniał prezydent podczas briefingu prasowego. Dodał, że jedną najistotniejszych kwestii będzie zmiana koncepcji strategicznej NATO na najbliższe lata. – Nadszedł czas na nowe podejście. Rosja pokazała, że jest agresorem, nie przestrzega żadnych norm międzynarodowych i atakuje ludność cywilną – podkreślał Duda. – Aktualna sytuacja wymaga stałej obecności NATO na wschodniej flance. I to będzie jeden z naszych postulatów podczas szczytu Sojuszu – poinformował.

Narada w BBN z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tymczasem 28. dzień wojny na Ukrainie nie przyniósł znaczących zmian na froncie. Rosyjska armia nie posunęła się naprzód, koncentrując się na ostrzale i bombardowaniach cywilnej infrastruktury, a także samych mieszkańców. Według doniesień strony ukraińskiej w Kijowie na celowniku najeźdźców ponownie znalazły się wielopiętrowe budynki mieszkalne oraz centra handlowe. W Mariupolu Rosjanie zniszczyli m.in. Muzeum Sztuk Pięknych, zaś w obwodzie charkowskim w ciągu zaledwie kilkunastu godzin pociski spadały na zabudowania aż 32 razy. Poszkodowanych zostało ośmiu cywilów.

Z kolei podczas ostrzału siedziby lokalnej administracji w Charkowie ucierpiały 24 osoby. Rosyjska bomba kasetowa uszkodziła też cmentarz, na którym spoczywają polscy żołnierze – ofiary mordu katyńskiego. Rosjanie coraz częściej sięgają po broń zakazaną prawem międzynarodowym. W ostatnich godzinach po raz kolejny użyli amunicji fosforowej. Pociski tego typu miały spaść w miejscowości Popasna nieopodal Ługańska oraz w Kramatorsku.

Dzięki zaciętej obronie Ukraińców wojska rosyjskie ponoszą też straty. Portal Nexta poinformował, że w walkach zginął kolejny wysoki rangą rosyjski dowódca – tym razem płk Andriej Szarow, który stał na czele 810 Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej. Według danych podawanych przez ukraiński Sztab Generalny, w ciągu niespełna miesiąca wojny Rosjanie stracili 15,6 tysiąca żołnierzy (zabici, ranni i wzięci do niewoli), 517 czołgów i 101 samolotów. Wcześniej zachodni eksperci oceniali, że dane dotyczące rosyjskich strat mogą być zawyżane. Tymczasem Jeff Seldin, korespondent wojenny z USA, powołując się na anonimowe źródło w NATO, stwierdził, że liczba rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie waha się od siedmiu do piętnastu tysięcy. A jeśli dodać do tego rannych, wziętych do niewoli i zaginionych to można mówić o 30–40 tysiącach wojskowych wyeliminowanych z walki.

Natomiast prestiżowy brytyjski dziennik „The Guardian” w ślad za wysokim rangą urzędnikiem Departamentu Obrony USA podaje, że po raz pierwszy od początku konfliktu siła bojowa armii rosyjskiej spadła do poziomu 90 procent w stosunku do potencjału sprzed inwazji. Oznacza to, że z walk mogło zostać wyeliminowanych przeszło 15 tysięcy żołnierzy. Oleksij Arestowycz, doradca ukraińskiego prezydenta, przekonuje, że rosyjska armia jest wyczerpana w takim stopniu, że aktywna faza inwazji powinna dobiec końca w kwietniu.

W wywiadzie dla CNN rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że jak dotąd Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich celów. Zagroził przy tym, że jeśli egzystencja państwa będzie zagrożona, jest ono gotowe użyć broni jądrowej. – To groźne słowa – skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby. – Na razie nie zaobserwowaliśmy jednak niczego, co prowadziłoby do wniosku, że należy zmienić naszą strategię odstraszania – dodał.

Sama Ukraina nadal intensywnie zabiega o poparcie na arenie międzynarodowej. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się w środę do francuskiego Zgromadzenia Narodowego. – Od 80 lat Europa nie widziała czegoś takiego. Ukraina przypomina ruinę. Wygląda jak na zdjęciach z I czy II wojny światowej – mówił podczas wideopołączenia. Po raz kolejny zaapelował też o zamknięcie przez NATO nieba nad Ukrainą oraz o wycofanie się francuskich firm z rosyjskiego rynku. – Wartości są ważniejsze od korzyści finansowych – przekonywał.

Tymczasem w Polsce Agencja Bezpieczeństwa Narodowego zidentyfikowała 45 osób, które pod pozorem działalności dyplomatycznej uprawiały szpiegostwo. Wszystkie one zostaną wydalone do Rosji. – Dyplomacja polega na tym, że rozmawia się z każdym, ale musi być przynajmniej odrobina szczerości z dwóch stron. Postawa ambasadora Rosji pokazuje, że tej szczerości po stronie rosyjskiej nie ma – komentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Rosja zapowiedziała wydalenie z Moskwy analogicznej liczby polskich dyplomatów.

W środę wieczorem polscy posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie uznania Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów demokratycznych państw na całym świecie oraz do Parlamentu Europejskiego o uznanie Władimira Putina, członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i dowódców sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej za osoby bezpośrednio odpowiedzialne za te czyny (akty ludobójstwa i łamanie praw człowieka – przyp. red.) oraz objęcie ich jak najdalej idącymi sankcjami – głosi dokument.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Marek Borawski/ KPRP, Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wielka droga” dostępna online
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Zapraszamy na Festiwal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Uwaga, transformacja!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Treningi z wojskiem wracają
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
Pierwszy polski technik AH-64
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO na północnym szlaku
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Husarz na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Sztuka ochrony zabytków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO