moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uzbrojenie dla Mieczników

Realizacja projektu Miecznik przebiega zgodnie z planem – zapewnia Agencja Uzbrojenia, która odpowiada za zakup okrętów obrony wybrzeża klasy fregata rakietowa. O tym, jaka broń zostanie zamontowana na Miecznikach, poinformował ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji. Nowoczesne uzbrojenie dostarczą m.in. polscy, brytyjscy i włoscy producenci.

Na początku marca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że polskie fregaty rakietowe Miecznik powstaną na podstawie projektu przygotowanego przez brytyjską firmę Babcock (bazującego na fregatach Arrowhead 140). Teraz konsorcjum PGZ Miecznik prowadzi negocjacje handlowe ze spółkami Thales UK i MBDA UK w sprawie dostawy kluczowych technologii i podsystemów, które będą zamontowane na okrętach.

Tymczasem ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia odpowiedzialnej za zakup fregat dla SZRP, zapewnił, że realizacja projektu przebiega zgodnie z planem. – Fregaty powstaną na podstawie platformy AH140 i będą posiadały ZSW Tacticos, pociski CAMM i RBS, torpedy MU-90, armaty 76 i 35 mm, radary obserwacji i kierowania uzbrojeniem, sonar podkilowy i holowany oraz hangar dla śmigłowca – napisał w mediach społecznościowych ppłk Płatek.

Rzecznik Agencji potwierdził, że 35-mm armatę Miecznika dostarczy rodzimy przemysł i będzie to system OSU-35 z firmy PIT-Radwar. Na fregatach pojawi się także doskonale znana naszym marynarzom włoska armata 76 mm, czyli OTO Melara 76 mm Super Rapido (stanowi podstawowe uzbrojenie ORP „Ślązak”).

W wypadku pozostałego uzbrojenia przeznaczonego do zwalczania okrętów nieprzyjaciela także postawiono na sprawdzone i znane w polskiej marynarce rozwiązania. Chodzi na przykład o lekkie torpedy MU-90, którymi można zwalczać zarówno jednostki nawodne, jak i podwodne. Znajdują się one nie tylko w uzbrojeniu rodzimych śmigłowców morskich, lecz także fregat ORP „Gen. T. Kościuszko” i ORP „Gen. K. Pułaski”. Torpedy mają masę około 300 kg i mogą osiągać prędkość 50 w. (czyli około 90 km/h). Ich zasięg maksymalny wynosi około 25 kilometrów.

Jakie rakiety przeciwokrętowe znajdą się w wyposażeniu okrętów typu Miecznik? Będą to pociski RBS-15 Mk3. Są to jedne z najnowocześniejszych konstrukcji w swojej klasie. Przy użyciu 200-kg głowicy bojowej mogą razić cele oddalone nawet o 200 km. Marynarka Wojenna RP używa ich od siedmiu lat, od kiedy weszły do uzbrojenia trzech okrętów rakietowych klasy 660M, czyli ORP „Grom”, ORP „Piorun” i ORP „Orkan”.

Przeciwlotnicze możliwości

Jednym z najważniejszych zadań fregat rakietowych Miecznik będzie zwalczanie wrogich statków powietrznych – nie tylko samolotów czy śmigłowców, lecz także dronów. O możliwościach jednostek w tym zakresie zdecyduje połączenie trzech kluczowych systemów – zintegrowanego systemu walki (dostarczy go Thales UK), radarów (także Thales UK) oraz pocisków przeciwlotniczych (dostarczy je MBDA UK). W wypadku ZSW chodzi o system Tacticos, natomiast nie wiadomo jeszcze, w jaki system radarowy zostaną wyposażone Mieczniki. W grę wchodzi znany z brytyjskich fregat rakietowych Typ 31 radar z pojedynczą anteną rotacyjną (NS-200) lub rozwiązanie wybrane m.in. przez Finów, czyli radar ze stacjonarnymi (nieruchomymi) antenami ścianowymi (SM-400).

Jeśli chodzi o system walki przeciwlotniczej, czyli pociski, to najprawdopodobniej marynarka zdecyduje się na rakiety CAMM- ER. Nie wiadomo jednak na razie, w jakiej konfiguracji będą ich wyrzutnie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: www.arrowhead140.com

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648624740
Napad FR na Ukrainę dowiódł, że rola floty na tak małych akwenach jak np. Bałtyk jest nieistotna a koszt twórcza. Wszystko można zrobić pociskami przeciwokrętowymi z brzegu lub śmigłowców lub samolotów.
C0-8E-8A-A5
~KAM_CA
1647973800
A gdzie Phalanx ? OPL ? Po co budowac takie jednostki, w to samo uzbroic mozna wasze stelth patrolowce ktore budowaliscie 10 lat. Jaka admiralicja i politycy taka marynarka. Budujecie statki do stawiania min. Taktyka zostala zmieniona po 2 wojnie swiatowej? Teraz jak bedziecie uciekac to na tylach bedziecie minowac ? Bez ladu i skladu cala ta marynarka. Moze pora zrobic tam czystki.
E8-12-61-F2

Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Blizny, których nie widzimy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Czerwieńsze będą…
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Sprawdzian na Bornholmie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Roboty saperskie bez tajemnic
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Generał z cienia
Leopardy 2PL na podium
Bez patosu o misjach
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SAFE dla marynarki
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Kraków zaprosił weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Tatuaże pod mundurem
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Wsparcie ma znaczenie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Pierwsze umowy z SAFE
Przed misją w Rumunii
Początek wielkiej historii
Bez zmian w emeryturach
Polsko-kanadyjska współpraca
„Wulkan” w programie „Ratownik”
NATO i USA o Iranie
Ślady, których nie widać
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Od cyberkursu po mundurówkę
Syndrom Karbali
Podziemny szpital na trudne czasy
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Drony z SAFE
Równanie z „Iksem”
Tu nie ma miejsca na błędy
Groźny incydent w Libanie
Marsz prawdę ci powie
Ochrona lasu dla obronności
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Polsko-estońska współpraca
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
SAFE dla Tarczy Wschód
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Adaptacja i realizm
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Wypadek w PKW UNIFIL
Biało-czerwona na Monte Cassino
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Specjalsi: mała, wielka siła
SAFE – czas kontraktów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO