moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosyjska taktyka na wyczerpanie Ukrainy

Nie ustają ostrzały rakietowe na ukraińskie miasta, przy czym rosyjskie wojska są coraz bardziej brutalne wobec cywilów. Zdaniem brytyjskiego wywiadu to wynik zmiany taktyki okupanta, które nie radzi sobie w walce z armią ukraińską. Tymczasem USA przekaże prawie 48 milionów dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Trwa 23. doba inwazji Rosji na Ukrainę. – Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa – poinformował w piątek na briefingu zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz. – Kijów to główne, strategiczne zadanie naszego wroga. Stolica nie poddała się w ciągu trzech dni, tak jak planowali okupanci, dzięki pracy nie tylko wojskowych, ale też wszystkich organów ścigania i sił obrony – mówił Hruzewycz. Według niego wojska rosyjskie znajdują się w odległości około 70 km na zachód od Kijowa, nie mogą więc prowadzić ognia, a tylko ostrzały rakietowe niszczące infrastrukturę. Hruzewycz powiedział, że mimo systemu obrony przeciwlotniczej wokół stolicy, rakiety spadają na miasto. – Ukraińscy żołnierze bronią każdego miasta zaatakowanego przez Rosjan – zapewnił.

Strategia na wyczerpanie

Tymczasem brytyjski wywiad ostrzegł, że Rosjanie zmieniają taktykę działania na Ukrainie, co niestety może się wiązać z większą liczbą ofiar wśród cywilów. – Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów. Został zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu i boryka się z problemami, które sam sobie stworzył. Rosyjskie działania uległy zmianie. Rosja realizuje teraz strategię na wyczerpanie. Będzie się to wiązało z używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep – ocenił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

Dramatyczna sytuacja panuje w bombardowanym przez Rosjan Mariupolu, gdzie rakiety spadły m.in. na szpital położniczy i budynek teatru, gdzie ukrywały się kobiety z dziećmi. Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Mariupolu i innych oblężonych przez Rosjan miastach ukraińskich kończą się zapasy żywności, a konwoje z potrzebnymi produktami nie są w stanie do nich dotrzeć ze względu na rosyjski ostrzał.

Portal Ukraińska Prawda napisał, że ukraińscy żołnierze wkładają w niektóre pociski zamiast materiałów wybuchowych broszury z instrukcją, jak się poddać i złożyć broń. Ulotki, które spadają na pozycje zajmowane przez okupantów, oferują każdemu rosyjskiemu żołnierzowi 5 mln rubli (200 tys. zł) za poddanie się i obiecują, że będzie mógł zadzwonić do domu a po zakończeniu działań bojowych wrócić do Rosji.

Dyplomatyczne zabiegi …

W piątek prezydent Joe Biden przez niemal dwie godziny rozmawiał z Xi Jinping, przywódcą Chin. Po spotkaniu polityków Biały Dom oświadczył, że Biden przedstawił Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji. Z kolei Xi Jinping cytowany przez chińskie media zapewnił, że „konflikty i konfrontacje nie leżą w niczyim interesie”. – Kryzys w Ukrainie to coś, czego nie chcemy widzieć – miał mówić Xi.

Na piątek prezydent Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa Rosji z udziałem dowódców wojsk i doradców do spraw bezpieczeństwa.

… i wzmacnianie wschodniej flanki

Rząd Holandii poinformował dziś, że dostarczy na Słowację jeden amerykański system obrony powietrznej Patriot w zamian za system przeciwlotniczy S-300 (rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze), który Bratysława zamierza wysłać na Ukrainę. Dodatkowo dwa systemy Patriotów mają przekazać Słowakom Niemcy. – Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że takie działania są konieczne – napisała w komunikacie Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że do tej pory potwierdzono śmierć 816 cywilów, w tym 58 dzieci, natomiast 1333 osoby zostały ranne. Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita w wyniku ataku bronią wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zapoczątkowała największy kryzys humanitarny w Europie od dziesiątków lat. Około 2 mln obywateli Ukrainy (głównie kobiety i dzieci) uciekło przed wojną. Najwięcej z nich trafia do Polski. Część jedzie na zachód Europy, jednak wielu uchodźców zostaje w Polsce. Aby legalnie pracować, prowadzić działalność gospodarczą i korzystać z pomocy lekarskiej powinni mieć numer PESEL. Urzędy w całej Polsce nadają go Ukraińcom od 16 marca. – Od początku działania systemu rejestracji numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy – powiedział dziś wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że tylko w piątek do godz. 15 numer PESEL otrzymało 41 tys. osób. – Najwięcej osób ma wyrabiane numery PESEL w Warszawie, to jest ponad tysiąc osób dziennie – powiedział Szefernaker. Dodał, że w innych dużych miejscowościach, jak Wrocław i Kraków przyznawanych jest kilkaset numerów PESEL.

Podczas piątkowej konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że w polskich szkołach uczy się już 75 tysięcy ukraińskich dzieci, co stanowi – zdaniem Czarnka –około 10 proc. dzieci, jakie dotarły z Ukrainy do Polski. Minister edukacji zaapelował jednak do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, w których uczyłyby się języka polskiego. – Te dzieci przybyły ze schronów, były budzone przez bomby. Nie narażajmy ich na dodatkowy stres, którym jest trafienie do klasy, w której nie znają języka – mówił. Oddziały przygotowawcze miałyby być organizowane poza szkołami, w miejscach należących do samorządów.

– USA przekaże prawie 48 milionów dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce – poinformował Marek Brzeziński, ambasador USA w Polsce. Pieniądze otrzymają organizacje, które pomagają Ukraińcom w Polsce.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1647642240
Pomoc humanitarna TAK, przywileje NIE. Tego drugiego wymaga choćby nasz rynek pracy, budżet państwa.
C0-86-A4-D9

Kolejne zakupy dla wojska
 
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Polsko-koreańskie rozmowy
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Misja: obronić Finlandię
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
PGZ rośnie w siłę
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wiara bez wiedzy
Uwolnić zakładników
Najdłuższa noc
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podchorążowie świętują
Zanim wyruszą do Bagdadu
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Fiński debiut w Sojuszu
Pierwszy polski Homar
Sokół czuwa w Tatrach
„Sokół” wylądował
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Orka po koreańsku
Realia, a nie teoria
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Porozumienie Sikorski-Stalin
Zielony talizman Polaków
Wszystkie Pilice w wojsku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
PKW Orlik gotowy na misję
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Out of the Shadow
Polski dzień strzelania w Rumunii
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik już w Estonii
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Narodziny polskich sił morskich
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Saperzy na wschodzie Polski
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Futsal na zakończenie rywalizacji
„Pług” idzie na śmierć
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ekspresowa pomoc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO