moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rada Gabinetowa o bezpieczeństwie

Napięta sytuacja na linii Rosja-Ukraina była tematem rozmów, w których uczestniczył dziś w Moskwie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. Natomiast po południu w Warszawie obradowała Rada Gabinetowa. – Chce wszystkich uspokoić. Polska przygotowuje się na różne scenariusze, obywatele mogą czuć się bezpiecznie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Posiedzenie Rady Gabinetowej, zwoływanej w sprawach szczególnej wagi, odbyło się dziś w Pałacu Prezydenckim. Rada, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy omówiła kwestie związane z bezpieczeństwem Polski i sytuacją na Ukrainie. Same obrady miały charakter niejawny, ale ich ogólny zarys przedstawił zwierzchnik sił zbrojnych. – Musimy zakładać różne scenariusze tego, co może się dziać na Ukrainie, a także na Białorusi, gdzie obecnie znajdują się siły rosyjskie – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że politycy biorą pod uwagę również wybuch konfliktu zbrojnego i jego konsekwencje dla Polski. Według prezydenta, w takiej sytuacji mogłaby m.in. pojawić się duża liczba uchodźców, która będzie poszukiwała pomocy. – Chodzi o to, aby zapewnić bezpieczne warunki dla nich oraz dla polskiego społeczeństwa. To jest dla nas najważniejsze – podkreślił.

Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że podczas obrad ministrowie zdawali szczegółowe relacje dotyczące przygotowań państwa na różny rozwój wypadków. – Reakcja ze strony Polski będzie adekwatna do tego, jaki może być rozwój sytuacji – powiedział prezydent. – Chcę wszystkich uspokoić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie, w każdym przypadku – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił także, że w obliczu panujących napięć i ich ewentualnych konsekwencji niezwykle ważna jest jedność. – Potrzebna jest nam zgodna współpraca wewnętrzna, najlepiej na całej scenie politycznej, a nie tylko w obrębie obozu rządzącego. Trzeba o nią zabiegać – mówił. – Po drugie potrzebna jest nam jedność w przestrzeni międzynarodowej, w ramach Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ukraina bardzo potrzebuje naszego wsparcia – zaznaczył.

Prezydent przypomniał także, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania skierowały do Polski w sumie kilka tysięcy żołnierzy. – Jestem z tego bardzo zadowolony. Wzywałem naszych sojuszników, aby w sytuacji, kiedy Rosja zachowuje się agresywnie, pokazywali, że są gotowi realizować swoje podstawowe zadanie, jakim jest kolektywna obrona – powiedział Andrzej Duda. Zaapelował także do społeczeństwa, aby przyjęło międzynarodowe siły życzliwie. – To są zarówno nasi goście, jak i osoby, które w ogromnym stopniu są gwarantem naszego bezpieczeństwa – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta cały czas jest szansa, aby sytuacja na wschodzie została rozwiązana na drodze dyplomatycznej, dlatego cały czas politycy wielu państw podejmują rozmowy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Dziś rano w Moskwie z szefem tamtejszej dyplomacji Siergiejem Ławrowem spotkał się Zbigniew Rau, polski minister spraw zagranicznych, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego OBWE. – Wszyscy mamy nadzieję, że te rozmowy będą prowadziły do pokojowego rozwiązania problemu wokół Ukrainy. Polska w tej chwili realizuje swoją bardzo ważną rolę mediacyjną – podkreślał Rau.

O tym, jak przebiegało spotkanie poinformowali przedstawiciele obu państw. – Polska, przewodząc w OBWE, podejmuje wszelkie działania, by zapobiec konfrontacji i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie – mówił polski minister podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że przedstawił Ławrowowi inicjatywę, która pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa oraz pokojowych relacji między państwami. – Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt i jej merytoryczny wkład. Dialog to najlepszy sposób załatwiania trudnych spraw. Mam ogromną nadzieję, że Rosja podziela ten punkt widzenia – podkreślił.

Siergiej Ławrow ocenił propozycję złożoną przez szefa OBWE jako interesującą, ponieważ „pokazuje zrozumienie istniejących problemów i chęć działań na rzecz usuwania tych problemów z agendy międzynarodowej”. – Wśród wyzwań, które stoją przed OBWE, jest osiągnięcie jednego ujęcia wobec bezpieczeństwa europejskiego, jest to niepodzielne i równe bezpieczeństwo dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga to unikania działań, które gwarantowałyby bezpieczeństwo jednych kosztem drugich – mówił szef rosyjskiej dyplomacji podczas konferencji prasowej. Dodał, że ta kwestia została ujęta w wielu dokumentach OBWE i należy jej przestrzegać.

Na pytanie jednego z dziennikarzy, o to, czy Rosja rozważa agresję na Ukrainę, Ławrow odpowiedział: – Różne paranoiczne scenariusze były publikowane przez zupełnie sensowne media. Rosja planowała ćwiczenia i zgodnie z planami je realizuje. Nadszedł czas, by je zakończyć. Chcę podkreślić: na swoim terytorium będziemy robili to, co uważamy za konieczne dla naszego bezpieczeństwa.

Jutro konflikt na linii Rosja – Ukraina będzie jednym z tematów spotkania ministrów obrony NATO. Jak stwierdził Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Europa mierzy się obecnie z największym kryzysem od dekad. – Są pewne sygnały z Moskwy, że działania dyplomatyczne powinny być kontynuowane, ale dotąd nie odnotowaliśmy żadnych oznak deeskalacji – powiedział dziś podczas spotkania z dziennikarzami. – Jesteśmy gotowi do dyskusji o stosunkach NATO – Rosja, bezpieczeństwie europejskim, w tym sytuacji na Ukrainie, ale nie pójdziemy na kompromis w sprawie naszych podstawowych zasad. Każdy naród ma prawo wybrać własną drogę – podkreślił szef Sojuszu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Italii, za wolność waszą i naszą
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO