moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni żołnierze USA w drodze do Polski

Stany Zjednoczone wyślą do Polski więcej żołnierzy. Zgodnie z decyzją Joe Bidena, prezydenta USA, w najbliższych dniach przybędzie do naszego kraju 3000 żołnierzy. To reakcja Pentagonu na agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy. – Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie amerykańskich żołnierzy w Polsce – potwierdza minister Mariusz Błaszczak.


Szef Pentagonu Lloyd Austin we wczorajszej rozmowie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem zapewnił, że Stany Zjednoczone będą szybko i stanowczo reagować na sytuację na Ukrainie, bo obrona wschodniej flanki NATO pozostaje dla USA priorytetem. Decyzje o kolejnym wsparciu europejskich sojuszników zapadły wczoraj po południu. Joe Biden, prezydent USA skierował do Polski kolejnych żołnierzy. 3000 amerykańskich wojskowych ma pojawić się nad Wisłą w najbliższym tygodniu. – NATO jest zjednoczone, by zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki. Administracja amerykańska przyśle do Polski dodatkowe 3 tysiące żołnierzy w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie – potwierdził na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. – Rozmawiałem o tej sprawie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy – dodaje szef MON.

Jeszcze nie ma potwierdzenia Pentagonu, z jakiej jednostki pochodzić będzie wspomnianych 3000 żołnierzy. Agencja Reutersa podaje natomiast, że relokowani do Europy podobnie jak wcześniej będą spadochroniarze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fortu Bragg w Karolinie Północnej.

3000 amerykańskich wojskowych wzmocni komponent, który w minionym tygodniu dotarł już do Polski. 1700 żołnierzy US Army stacjonuje na Podkarpaciu. To wynik decyzji podjętej przez Pentagon na początku lutego. Zgodnie z nią wojsko skierowano nie tylko do Polski, bo 300 Amerykanów relokowano do Niemiec i zdecydowano o przebazowaniu 1000 wojskowych z Niemiec do Rumunii. Wszystkie te decyzje są odpowiedzią Stanów Zjednoczonych na agresywną politykę Kremla.

Prezydent Joe Biden zwołał wczoraj pilną telekonferencję, w której uczestniczyli przywódcy USA, Kanady i państw europejskich. W konsultacjach wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Kanady Justin Trudeau, premier Włoch Mario Draghi oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis. W debacie udział wziął także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

– Omawialiśmy przewidywane scenariusze wydarzeń – mówił prezydent Duda po zakończeniu telekonferencji. – Jest absolutna jedność przywódców Zachodu i poczucie głębokiej potrzeby solidarności z Ukrainą, konieczności pomocy Ukrainie – dodał. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przyznał, że nie ma deklaracji dotyczącej wysłania sił militarnych na Ukrainę, ale gotowość wspierania jej finansowo oraz poprzez dostawy broni. – Mówimy tu o środkach defensywnych, służących obronie. Przywódcy mówili jednym głosem, że gdyby doszło do ataku jest konieczność dokończenia systemu sankcji wobec Rosji. Trzeba pokazywać twardość i siłę, nie można ustępować i zgodzić się na ograniczanie suwerenności Ukrainy – dodał prezydent. Podkreślił także, że NATO zachowuje się w sposób odpowiedzialny, przez co w Polsce możemy czuć się bezpiecznie. – Sojusz się nie cofa, a umacnia w Europie środkowej – podsumował.

Szczegółowe ustalenia polityków dotyczące możliwej inwazji rosyjskiej na Ukrainę pozostają niejawne. Niezależnie od scenariuszy, Stany Zjednoczone zaapelowały wczoraj do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy. Podobne apele wystosowały już Wielka Brytania, Japonia, Holandia, Kanada, Łotwa i Australia.

MKS

autor zdjęć: Sgt. Stephen Perez / US Army Europe

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Pod skrzydłami Kormoranów
Przygotowania czas zacząć
Gunner, nie runner
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Wojna na detale
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO