moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

USA wzmacniają wschodnią flankę

Około 14.30 w Jasionce pod Rzeszowem wylądował samolot Boeing 747. Na pokładzie byli amerykańscy wojskowi z 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz sprzęt wojskowy, m.in. pojazdy HMMWV. Od piątku Amerykanie dyslokują się do Polski. – Operacja przerzutu potrwa jeszcze kilka dni – informuje Dowództwo Operacyjne RSZ.

Minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał dziś z gen. dyw. Christopherem Donahuem, dowódcą 82 Dywizji Powietrznodesantowej, której żołnierze przybywają do Polski, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. – Podejmujemy kolejne działania, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO wobec kryzysu wywołanego agresywnymi działaniami Rosji. Bezpieczeństwo w regionie to nasz priorytet – poinformował szef MON-u po spotkaniu.

Tymczasem na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce lądują kolejne samoloty z żołnierzami z 82 Dywizji Powietrznodesantowej na pokładach. Dziś około 14.30 wylądowała ich grupa, a wraz z nimi sprzęt, m.in. pojazdy HMMWV. Do tej pory, jak przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w Polsce wylądowało 14 wojskowych samolotów z USA. – Nie podajemy informacji o tym, ilu dokładnie amerykańskich żołnierzy jest już w naszym kraju. To kwestia bezpieczeństwa – wyjaśnia ppłk Adriana Wołyńska, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego. – Mogę jedynie powiedzieć, że operacja dyslokacji potrwa jeszcze kilka dni – dodaje ppłk Wołyńska.

Amerykańscy żołnierze będą rozlokowani na terenie województwa podkarpackiego, jednak dokładne miejsce nie jest ujawniane. Wiadomo, że będą współpracować z jednostkami stacjonującymi na wschodzie Polski. Wczoraj, 7 lutego, w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich spotkali się dowódca 82 Dywizji Powietrznodesantowej gen. dyw. Christopher Donahue, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński oraz dowódca brygady podhalańczyków gen. bryg. Dariusz Lewandowski. Spotkanie dotyczyło współpracy między polską a amerykańską formacją.

Żołnierze, którzy teraz lądują w Polsce, to tzw. siła główna 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Wcześniej do Polski przylecieli wojskowi z grupy przygotowawczej, którzy zajmowali się logistyką przerzutu. Jako jeden z pierwszych pod Rzeszowem wylądował gen. Donahue. To nie pierwszy raz, kiedy 82 Dywizja Powietrznodesantowa współpracuje z Polakami. Wcześniej jej żołnierze brali udział we wspólnych misjach i ćwiczeniach, m.in. „Swift Response ’21”. Amerykańska jednostka ma przydomek „All American” ze względu na to, że tworzyli ją żołnierze ze wszystkich stanów USA. Na co dzień utrzymuje wysoki poziom gotowości bojowej, dzięki temu jej wojsko może zostać szybko przerzucone w dowolne miejsce. Ostatnio żołnierze brali udział m.in. w ewakuacji w Kabulu.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Combat 56 u terytorialsów
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Historyczna „Wisła”
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Wojsko ma swojego satelitę!
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Snowboardzistka i pływacy na medal
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Przygotowani na każdy scenariusz
Dzień wart stu lat
„Burza” nabiera kształtów
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Niebo pod osłoną
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Koniec bezkarności floty cieni?
Noc na „pasku”
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Przełomowy czas dla WZL-2
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Panczeniści na podium w Hamar
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Gala Boksu na Bemowie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Pancerniacy jadą na misję
The Taste of Military Service
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Mundurowi z benefitami
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Kto zostanie Asem Sportu?
Piątka z czwartego wozu
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wojsko z nowym programem rozwoju
Sojusznicza obrona
Gdy ucichnie artyleria
Polski Rosomak dalej w produkcji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Plan na WAM
W hołdzie poległym
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Najdłuższa noc
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Paczka dla bohatera już w drodze!
Odpalili K9 Thunder

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO