moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konkurs MON na bezzałogowce rozstrzygnięty

Nad konstrukcjami dronów pracowali przez kilka miesięcy, nawet po 12 godzin dziennie. Dziś minister obrony narodowej wręczył nagrody laureatom konkursu na bezzałogowce dla wojska. Podchorążowie i studenci wojskowych akademii zgłosili niemal 40 propozycji, ale do finału zakwalifikowało się 12 prac. MON przeznaczyło na nagrody dla młodych konstruktorów łącznie 90 tys. zł.

– To, że podjęliście się tego zadania, świadczy o tym, że jesteście ciekawi świata, że jesteście twórczy, że chcecie konstruować urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas spotkania z laureatami konkursu dla uczelni wojskowych na projekt nowego drona dla Wojska Polskiego. Spotkanie odbyło się w Wesołej, w oddziale 1 Brygady Pancernej.

Konkurs, który ogłoszono pod koniec 2020 roku, był skierowany do podchorążych oraz studentów i doktorantów cywilnych wojskowych uczelni. Mieli oni zaprojektować bezzałogowy system powietrzny lub bezzałogowy system morski. Do MON-u wpłynęło 38 projektów z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Wojsk Lądowych. Były to wstępne koncepcje wraz z kosztorysami. W zgłoszonej dokumentacji konstruktorzy oceniali m.in. ich zdolności bojowe, możliwości śledzenia i rozpoznania celu, ale także monitorowania terenu oraz wykonywania określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia wody czy powietrza.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 12 prac. Każdy z zespołów otrzymał 50 tys. i trzy miesiące na realizację projektu. Spośród tych prac kapituła, w której zasiadał m.in. Jakub Mykowski, p.o. dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, wybrała w czerwcu laureatów. Dziś nagrody wręczył im minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. – Prace były tak dobre, ich poziom tak wyrównany, że postanowiliśmy przyznać nagrody równorzędne w trzech kategoriach – mówił szef MON.


Film: MON

W kategorii bezzałogowców operacyjno-rozpoznawczych zwyciężyły zespoły z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za projekt „Neogobius-1” oraz z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „Azor”. Drugie miejsce zajęli: zespół podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych za projekt „Heron”, Szymon Kwiecień z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „Solarpower” oraz ppor. Rafał Szczepanik z WAT za projekt „Asler”. Trzecie miejsce zdobyli: plut. pchor. Paweł Kowal z Akademii Wojsk Lądowych za „Kompanix” oraz mat. pchor. Łukasz Paziewski z AMW za projekt „Delta-Persei”.

W kategorii bezzałogowców bojowych pierwszą nagrodę zdobyli podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej za projekt „Killer”. Drugie miejsce zajął zespół z Wojskowej Akademii Technicznej za projekt „JB-1 Krokodyl”.

W kategorii amunicja krążąca nie przyznano pierwszego miejsca, za to drugie otrzymały dwa zespoły: z Akademii Marynarki Wojennej za projekt „Nerpa” i Lotniczej Akademii Wojskowej za „Miczel Kamikadze”. Wyróżnienie przyznano zespołowi z WAT za projekt „Legion”.

– Twórcze myślenie jest najważniejsze. Gratuluję i cieszę się, że jesteście skoncentrowani na tym, by rozwijać swoje talenty – mówił minister Mariusz Błaszczak do laureatów. – Wykorzystujemy potencjał naszych studentów, ale też wykładowców uczelni wojskowych – dodał.

Podczas spotkania z szefem MON laureaci opowiadali o swoich projektach. – Opracowaliśmy bezzałogowy system morski „Neogobius-1”. Służy do holowania i jako uniwersalna platforma do mocowania różnych systemów – mówi Karol Szumacher z Akademii Marynarki Wojennej, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii bezzałogowców operacyjno-rozpoznawczych. Konstruktorzy z AMW podkreślali jego możliwości transportowe. – Może holować ładunki wybuchowe ważące nawet 3 t i nie wpłynie to na prędkość bezzałogowca – tłumaczy Szumacher. Morski dron może również transportować do punktów naprawczych uszkodzone jednostki pływające. Obsługuje go dwóch operatorów, którzy nie muszą być obok siebie, mogą kierować bezzałogowcem z różnych miejsc.

O „Azorze”, morskim bezzałogowcu, opowiadali ppor. Kinga Reda i podchor. Konrad Mikszewicz. – „Azor” ma wiele zastosowań. Możemy nim szukać pod wodą np. niewybuchów. Ale co ciekawe, nasz bezzałogowiec może je zidentyfikować – tłumaczyła ppor. Kinga Reda. Dzięki opracowanym przez zespół algorytmom „Azor” potrafi przetwarzać zebrane dane.

Praca nad projektami, a potem nad ich realizacją była bardzo intensywna. – Od momentu ogłoszenia, że przechodzimy do drugiego etapu, codziennie po 12 godzin pracowaliśmy nad konstrukcją „Neogobiusa” – przyznaje Karol Szymak. Podobnie powstawał „Azor”. – Sam pomysł to kwestia 15 minut, ale jego realizacja to trzy miesiące pełne nieprzespanych nocy – mówi ppor. Reda.

Czy jest szansa na to, by bezzałogowce studentów wojskowych uczelni trafiły do seryjnej produkcji? – Pewnie, że tak. „Neogobiusa” możemy wyprodukować w ciągu kilku miesięcy w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Myślę, że dopracowania wymaga tylko jego kadłub – twierdzi Szumacher.

Konkurs na bezzałogowce zostanie ogłoszony ponownie. Wkrótce MON poda szczegóły kolejnej edycji.

KE

autor zdjęć: Leszek Chemperek /CO MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1628712420
I tak wszystko pójdzie do kosza na śmiecie i nie będzie rozwijane
FA-69-EC-1E

USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
 
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
NATO podsumowało 2022 rok
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polski wkład w „Wisłę”
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wspólne zakupy amunicji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Pod okiem rangersów
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Garnizon US Army na stałe
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
VIS na misję
Cegiełka na morzu
Kormorany, czyli praca zespołowa
NATO patrzy na wschód
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Medic on the Battlefield
Wojna w świecie popkultury
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Startuje „Jaskółka”
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Nowatorskie manewry Marszałka
Celne oko strzelców CWZS-u
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
GROM szuka odważnych
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
O pomocy dla Ukrainy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Więcej Bystrych dla armii
Będziemy produkować więcej amunicji
Na trasie legendarnego biegu
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
F-35 w powietrzu
Karą mogła być tylko śmierć
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Słowo czekisty
Great Game on the Sea
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Na ratunek „Rudemu”
To dobra ustawa dla wojska
Młot na dyktatora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO