moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy ruszają na Łotwę

Żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Brygady Logistycznej ruszają na misję. Kolejne sześć miesięcy spędzą na Łotwie, gdzie wspólnie z sojusznikami będą dbać o bezpieczeństwo regionu. – Wiem, że sprostacie temu wyzwaniu i będziecie godnie reprezentować brygadę i całe polskie siły zbrojne – powiedział dziś płk Grzegorz Barabieda, dowódca pancerniaków.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy już wkrótce wyjadą na Łotwę, odbyło się w Braniewie. To właśnie tam stacjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej, która wyśle na misję najliczniejszą grupę wojskowych.

– Aktualna sytuacja geopolityczna we wschodniej części Europy, będąca skutkiem wrogich działań ze strony Rosji, spowodowała, że zadaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom nadbałtyckim. To zadanie jest realizowane między innymi przez polskich żołnierzy – mówił podczas uroczystości płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady. Przypomniał, że to już dziewiąty raz, kiedy polscy żołnierze jadą na Łotwę, a piąty, kiedy główną siłę kontyngentu stanowią czołgiści z Braniewa. – Wraz z sojusznikami prowadzimy działania odstraszające i obronne. Realizujemy je z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością – zaznaczył. Dowódca zapewnił, że tak samo będzie i tym razem.

Podczas uroczystości głos zabrał także mjr Michał Czarny, który stoi na czele IX zmiany PKW Łotwa. – Melduję, że polski kontyngent wojskowy jest gotowy do przejęcia odpowiedzialności na terenie Republiki Łotewskiej – zapewnił major. – Żołnierze, życzę wam i sobie wytrwałości oraz wielu sukcesów podczas misji! – powiedział.

Na Łotwie działania pancerniaków będą zabezpieczać żołnierze z 1 Brygady Logistycznej. Podczas misji wszyscy będą stacjonowali w Adazi, gdzie mieści się baza Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oprócz przedstawicieli Wojska Polskiego tworzą ją także żołnierze z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Włoch, a na ich czele stoją Kanadyjczycy. Wspólna misja sojuszników potrwa pół roku.

Żołnierze, którzy tworzą IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, swoją gotowość do zadań musieli potwierdzić podczas certyfikacji. Każdy z nich przeszedł również obowiązkowe szczepienie przeciwko COVID-19, a także został poddany testowi na obecność koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wojskowi rozpoczną swoją misję w niedzielę. Wówczas przejmą zadania od stacjonujących obecnie na Łotwie zawiszaków z 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Polska nie tylko gości, lecz również wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych grup batalionowych. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu w Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast Wojsko Polskie oprócz Łotwy zostało skierowane także do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe zostały ulokowane na Litwie i w Estonii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 9BBKpanc

dodaj komentarz

komentarze


Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W poszukiwaniu wyzwań
Zielone światło dla potwora
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Prezydenckie weto dla SAFE
Kierunek: przyszłość
Cel: Podwoić moc
Piekło „Pługa”
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Zacięta walka o medale pod siatką
Klucz do przyszłości
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Zakochałam się w slalomie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Powaga w lekkości
Przecieranie szlaków
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Rekompensaty dla weteranów
Co kryje Bałtyk
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Generał Molenda doradcą NATO
Tankowanie w przestworzach
Siła współpracy
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Polskie antydrony z Gdyni
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Trójskok Belmy
Polska będzie zbrojna!
Podwodne drony przypłyną z Polski
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
The Beginning of Great History
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Together on the Front Line and Beyond
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Łączność działa jak w zegarku
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
PKW Irak ewakuowany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Nie ma nudy
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Krok w przyszłość
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Wodny test Rosomaków
Buzdygany 2025 wręczone
Leopard nie stoi w kolejce
Oko na Bałtyk
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Nie pozwala spocząć na laurach
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
PFM bez tajemnic
Pancerna nauka strzelania
OSA wystartowała!
Sejm uchwalił ustawę o SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO