moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikowani na start

Ponad tysiąc absolwentów III edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych chce odbyć 12-dniową służbę przygotowawczą. Największe zainteresowanie odnotowały szkoły średnie w Nowym Sączu, Lublinie, Ełku i Żaganiu. Pierwsi ochotnicy szkolenie rozpoczną już pod koniec czerwca. Natomiast ponad 100 absolwentów zostało już powołanych w szeregi WOT-u.

Szkolenie uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych z I LO PUL w Wołominie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Realizowany od 2017 roku program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” ma na celu m.in. kształtowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej oraz wsparcie systemu odbudowy zasobów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP. W trakcie nauki w szkole średniej uczniowie CWKM przechodzą ujednolicone szkolenie wojskowe, także ze wsparciem kadry i infrastruktury wojska. Po zakończeniu edukacji mogą liczyć na przywileje związane z wstąpieniem w szereg armii. Są premiowani podczas naboru do wojskowych uczelni czy w szeregi wojsk obrony terytorialnej, mają też możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej.

 

12 dni szkolenia

Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, ta ostatnia cieszy się największym powodzeniem. – W latach ubiegłych (I i II edycja CWKM) szkolenie w ramach SSP odbyło ponad 700 absolwentów. A tylko w tym roku chęć udziału w takim szkoleniu zadeklarowało ponad 1000 z ponad 3 tys. osób kończących edukację w szkole średniej – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

Wśród szkół, których oferta skróconej służy przygotowawczej cieszyła się największym zainteresowaniem, był Zespół Szkół nr 2 w Nowym Sączu. Tu zdecydowały się na nią 63 osoby. Wśród nich jest Krystian Stasianek, który przyznaje, że nauka w klasie wojskowej, gdzie zaliczył w sumie 185 godzin lekcyjnych przedmiotu „edukacji wojskowej”, bardzo dobrze przygotowała go do ewentualnej służby. Przekonał się o tym podczas zawodów i szkoleń, kiedy to nawet żołnierze byli pod wrażeniem jego wiedzy. Podczas edukacji w szkole średniej ukończył też kurs survivalowy, dowódców drużyn oraz kurs wychowawców.

– Wybrałem służbę przygotowawczą jako początek mojej przygody z armią, choć myślę, że będzie ona dla raczej przypomnieniem pewnych rzeczy niż nauką nowych. Konsekwentnie dążę do tego, by zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Złożyłem dokumenty do Akademii Wojsk Lądowych i po służbie przygotowawczej planuję stawić się na egzaminach we Wrocławiu – mówi Krystian Stasianek.

Spore zainteresowanie odbyciem służby przygotowawczej odnotowały też: Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Centrum Edukacji Mundurowej WSFiZ w Ełku (44 absolwentów), Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu (33), LO Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach (27), I LO PUL w Wołominie (25), XXV LO w Krakowie (24) oraz Zespół Szkół Technicznych w Toruniu (22).

– W naszej szkole spośród czterech klas CWKM i około 100 absolwentów, ponad połowa zdecydowała się na odbycie skróconej służby przygotowawczej. Wśród pozostałych byli też kandydaci na studia wojskowe oraz ci, którzy albo zgłosili się do terytorialnej służby wojskowej, albo z racji wieku są już w niej od jakiegoś czasu – przyznaje ppor. Konrad Dziekanowski, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa w XIV LO im. Zbigniewa Herberta w Lublinie i od ponad czterech lat żołnierz terytorialnej służby wojskowej 2 Lubelskiej Brygadzie OT.

Absolwenci – ochotnicy będą pierwszymi, którzy przejdą służbę według skróconego 12-dniowego programu. Ich szkolenie rozpocznie się w wakacje w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich, ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. Czekają ich zajęcia m.in. z taktyki, łączności czy strzeleckie. W sumie 86 godzin, w tym 77 praktycznych. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa. Po niej staną się żołnierzami rezerwy.

Być terytorialsem

Wśród tegorocznych absolwentów nie zabrakło także i tych, którzy zdecydowali się na wstąpienie w szeregi wojsk obrony terytorialnej. – Spośród absolwentów I i II edycji programu 200 zostało terytorialsami. W tym roku mamy kolejnych ponad 100 chętnych, którzy wybrali właśnie taki sposób na wojsko – mówi ppłk Krzyżanowski.

Na terytorialną służbę wojskową zdecydowała się np. większość tegorocznych absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej. – Trzecią edycję CWKM skończyły u nas 22 osoby. 12 z nich (ponieważ już wcześniej osiągnęły pełnoletniość) jest już w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady OT, a kolejne, które dopiero niedawno skończyły 18 lat, już w wakacje odbędą 16-dniowe szkolenia. Ci, którzy zdecydowali się na TSW, chcą na razie łączyć wojsko z pracą zawodową lub studiami. Niemniej jednak, jeśli ich wybór się zmieni, jako absolwenci CWKM, będą mieli otwartą drogę do wojska – mówi Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w tej placówce.

Nie wiadomo jeszcze, ilu absolwentów ubiega się o zostanie podchorążym wojskowej uczelni. Rekrutacja wciąż trwa, a egzaminy zaplanowane zostały na początek lipca. – Indeks wojskowych akademii otrzymało już ponad 100 absolwentów I i II edycji CWKM. W tym roku musimy jeszcze trochę poczekać na pełne dane. Przyjmujemy jednak, że ponad 30% tegorocznych absolwentów związało się bądź zamierza się związać z mundurem żołnierza Wojska Polskiego – zauważa ppłk Krzyżanowski.

Już po wakacjach w szkołach średnich w całej Polsce wystartuje V edycja Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Stopniowo program ten będzie wygaszany przez powstałe w 2020 roku oddziały przygotowania wojskowego – docelowe rozwiązanie edukacyjne dla młodzieży zainteresowanej szkoleniem wojskowym. Oba programy dla młodzieży są koordynowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. P. Bednarczyk

dodaj komentarz

komentarze


GROM. Kulisy selekcji do jednostki specjalnej
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Drugi wojskowy most
Deterrence in Polish
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Czarna taktyka terytorialsów
Leopardy i Rosomaki pokonały Odrę
Speczespół wybierze „Orkę”
Kircholm 1605
Mity i manipulacje
W wojsku orientują się najlepiej
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Natowska sieć rurociągów obejmie Polskę
Koniec dzieciństwa
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Medycy na start
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Na Baltexpo o bezpiecznym morzu
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Terytorialsi w akcji
Czarnomorski szlif minerów
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Żołnierze testują nowoczesne drony. To polska robota
Zjednoczyć wysiłek w przeciwdziałaniu presji migracyjnej
Unia chce zbudować „mur dronowy"
Priorytetowe zaangażowanie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Wspólne szkolenie żandarmów z NATO
Pamiętamy o dokonaniach gen. Rozwadowskiego
Wyspa komandosów i walka z morskim żywiołem
Kopuła nad bewupem
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Polskie Bayraktary nad Turcją
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Okiełznać Borsuka
Medicine for Hard Times
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Brytyjczycy na wschodniej straży
Koniec pewnej epoki
Abolicja dla ochotników
Pływali jak morscy komandosi
Weterani pamiętają
POLMARFOR, czyli dowodzenie na Bałtyku
Uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa
Jednym głosem w sprawie obronności
Młodzi i bezzałogowce
Maratońskie święto w Warszawie
Historia jest po to, by z niej czerpać
Carl-Gustaf przemówił
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Poligon dla medyków w mundurach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Czarna taktyka terytorialsów
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
Jelcz się wzmacnia
Polski „Wiking” dla Danii
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
W poszukiwaniu majora Serafina
„Road Runner” w Libanie
Dzień Bezpieczeństwa na Baltexpo
Pasja i fart
Rój bezzałogowców nad Orzyszem
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO