moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krócej w służbie przygotowawczej

Od tego roku służba przygotowawcza dla absolwentów klas wojskowych będzie trwała 12, zamiast dotychczasowych 30 dni. To zmiany wynikające m.in. z nowego systemu rekrutacji do Wojska Polskiego i wprowadzenia krótszego szkolenia podstawowego dla ochotników. Jako pierwsi służbę na nowych zasadach będą mogli odbyć m.in. tegoroczni absolwenci klas wojskowych.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” MON prowadzi od 2017 roku. Wprowadza on jednolite szkolenie wojskowe w wybranych klasach ponad 120 szkół średnich. Celem projektu jest m.in. przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. Absolwenci klas mundurowych są premiowani podczas naboru na wojskowe uczelnie czy do wojsk obrony terytorialnej. Jednym z bonusów po ukończeniu szkoły średniej jest też krótsza służba przygotowawcza, która do tej pory trwała miesiąc. Z takiej możliwości skorzystało w sierpniu ubiegłego roku ponad pół tysiąca młodych osób z całej Polski. Dla porównania ochotnicy z cywila musieli szkolić się przez trzy miesiące.

 

Szkolenie w 12 dni

Sytuacja zmieniła się we wrześniu, gdy w wojsku zaczął obowiązywać nowy system rekrutacji. Poza zmianami w samym naborze do armii, została też skrócona służba przygotowawcza dla ochotników z cywila – ich szkolenie podstawowe trwa obecnie 27 dni. W związku z tym trwająca miesiąc służba przygotowawcza przestała być dla absolwentów klas mundurowych przywilejem. Dlatego MON przygotowało kolejne ułatwienia, zgodnie z nimi takie szkolenie potrwa 12 dni. – Należy pamiętać, że uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki odbywają w sumie 185 godzin lekcyjnych przedmiotu edukacja wojskowa. Kończąc szkołę średnią, mają więc solidne podstawy żołnierskiego rzemiosła. Nie ma więc potrzeby, aby niektóre treści powtarzać podczas szkolenia – tłumaczy ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

O dobrym przygotowaniu absolwentów mówią także nauczyciele. Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej podkreśla, że by zdobyć certyfikat klasy wojskowej, nie wystarczy po prostu ukończyć szkołę. – Każdy uczeń musi zdać wymagający, opracowany według wytycznych MON egzamin, do którego zaliczenia trzeba zdobyć 70% punktów. Zdanie tego egzaminu to gwarancja, że absolwent zdobył podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne w służbie. To ważne, bo dla wielu służba przygotowawcza staje się kolejnym krokiem na drodze do armii – mówi Marek Idaszek.

Na wakacje do wojska

Służbę na nowych zasadach będą odbywać przede wszystkim uczestnicy III edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” (mogą też się zgłosić absolwenci dwóch poprzednich, jeśli dotąd nie odbyli służby).

Ochotnicy będą mogli się zgłosić zaraz po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminów. Ich szkolenie rozpocznie się w wakacje w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich oraz wytypowanych jednostkach wojskowych. – Kadeci przez 10 godzin dziennie będą przechodzić szkolenie, m.in. taktyczne, strzeleckie czy też dotyczące łączności oraz dyscypliny wojskowej. Będzie to w sumie 86 godzin zajęć, w tym aż 77 praktycznych. Szkolenie zakończy egzamin oraz przysięga wojskowa – mówi ppłk Krzyżanowski. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas o profilu wojskowym staną się żołnierzami rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Nowe zasady sprawią, że młodzi ludzie jeszcze chętniej będą myśleć o wstąpieniu do wojska? – Ci, którzy mieli takie plany, wciąż je podtrzymują, niezależnie od wprowadzanych zmian. Ale być może będą i takie osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na wojsko, a krótsza służba będzie dla nich zachętą, by podjąć takie starania – przyznaje nauczyciel ze Środy Wielkopolskiej.

W roku szkolnym 2020/21 rozpoczęła się IV edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” koordynowanego przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Obecnie trwa nabór do V edycji, nowi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
„Ślązak” w warsztacie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pasja i fart
Lasery dla polskiego wojska
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Ćwiczą, aby bronić granicy
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Historyczny triumf terytorialsa
PKW Irak ewakuowany
NATO coraz silniejsze
Zostać pilotem Apache’a
Akcja młodego terytorialsa
Testy autonomicznego Black Hawka
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Nie tylko błękitne berety
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Polsko-estoński sojusz
Polska buduje przewagę w kosmosie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Muzeum na fali
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Psiakrew, harmata!
Ratunek na szczycie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
A może studia na WAT?
Fińska armia luzuje rygory
Program „Narew” się rozkręca
Szkoła pilotów FPV
Francuski most na Odrze
Borsuki wyszły w pole
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Czas nadziei, czas pokoju
Daglezja bez tajemnic
Pierwsze K9 w Braniewie
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Prototyp E-7 dla USAF
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Sztuka spadania
Syndrom Karbali
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Początek wielkiej historii
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Debata o bezpieczeństwie
Buty żołnierzy po nowemu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Patrol z Syriusza
Piekło „Pługa”
Wojskowe roboty prosto z Polski
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO